VPR un Vidzemes pašvaldību speciālisti runā par aktualitātēm publisko iepirkumu jomā

nosledzies jauniesu projekta seminaru cikls un diskusijas ar politikas veidotajiem

Publisko iepirkumu procedūras ieņem nozīmīgu vietu ikdienas darbā ne tikai Vidzemes plānošanas reģionā (VPR), bet arī Vidzemes reģiona pašvaldībās. Lai risinātu neskaidrības un izrunātu aktuālos jautājumus saistībā ar iepirkumiem projektos, uz sarunu tika aicināta Astra Bērziņa, Valsts reģionālās attīstības aģentūras (VRAA) elektronisko iepirkumu departamenta konsultante, eksperte iepirkumu jautājumos.

Semināra laikā aktīvi tika runāts par pašvaldību patieso situāciju, ikdienā veicot iepirkumus. Dalībnieki uzdeva sev aktuālos jautājumus un kopīgi gan ar kolēģiem, gan lektori meklēja atbilstošākos risinājumus. Lai gan ne visos jautājumos dalībnieku viedoklis saskanēja ar lektores teikto, taču rezultātā visi iesaistītie guva sev jaunas zināšanas un ierosmes veiksmīgākai darbībai turpmāk.

Kā atzina pati lektore, Astra Bērziņa, galvenais priekšnoteikums, lai veiksmīgi veiktu iepirkumus ir pārzināt iepirkumu likumu, kā arī savstarpēja pašvaldību sadarbība. Kā viena no problēmām pašvaldībās tika pieminēts iepirkumu komisijas jautājums, jo bieži vien mazākās pašvaldībās viena komisija lemj par dažādiem iepirkumu veidiem. Taču viena komisija nespēj būt kompetenta un izvērtēt iepirkumus dažādās kategorijās. Tādēļ nepieciešams veicināt sadarbību novadu vidū, lai šīs komisijas būtu pēc iespējas zinošākas. Liels uzsvars jāliek uz projekta aktualitāti arī pēc vairākiem gadiem un jāizvērtē tā lietderība, lai spētu pilnvērtīgi izprast un argumentēt pastāvošās vajadzības.

Semināra laikā izrunātie svarīgākie ar iepirkumiem un iepirkumu likumu saistītie jautājumi:

1.Iepirkuma līguma priekšmeta identificēšana un iepirkuma dalīšana daļās, dalīšanas  nozīme. Līguma apjoma un līgumcenas noteikšana ES fondu iepirkumos.
2. Atklāts konkurss, „zemliekšņu” un B daļas pakalpojumu iepirkumi. Kopīgais un atšķirīgais iepirkumu norisē.
3. Kļūdas iepirkumu norisē: prasību izvirzīšanā iepirkuma dokumentos, pretendentu atlasē un piedāvājumu izvērtēšanā.
4. Iepirkuma līgumprojekts, būtiskākie nosacījumi līguma parakstīšanai. Līguma vadība. Grozījumi līguma izpildes laikā.
5. Iepirkumu plānošanas priekšrocības un iepirkuma plāna nozīme. Iepirkuma kārtība iestādē. Tirgus izpēte, tās nozīme iepirkumu plānošanā un norisē.
6. Elektroniskie iepirkumi, to priekšrocības un e-katalogu pieejamība.

Bezmaksas semināru pašvaldību speciālistiem rīkoja Vidzemes plānošanas reģions (VPR)