Arhīva kalendārs

« February 2024 »
MonTueWedThuFriSatSun
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829 

Eiropas Savienības pilsonība ir viens no vislielākajiem ES sasniegumiem.  Atzīmējot ES pilsonības 30. gadskārtu, Eiropas Komisija šodien nāk klajā ar pasākumu kopumu, kura mērķis ir stiprināt ES pilsonības sniegtās tiesības visā Savienībā. Personām, kurām ir kādas ES dalībvalsts pilsonība, ir tiesību un priekšrocību kopums, kas atšķiras no tā, ko sniedz konkrētas dalībvalsts pilsonība, un iekļauj tiesības brīvi pārvietoties, tiesības uz konsulāro aizsardzību un tiesības aktīvi piedalīties demokrātiskajos procesos.  

Šodien publicētajā 2023. gada ziņojumā par ES pilsonību ir uzsvērts progress, kas panākts pilsonības tiesību, kopīgo vērtību un demokrātiskās līdzdalības stiprināšanā un veicināšanā Eiropas Savienībā kopš pēdējā ziņojuma par pilsonību publicēšanas 2020. gadā.

Lai krīzes laikā aizsargātu un atbalstītu ES pilsoņus ārvalstīs, Komisija šodien iesniedz priekšlikumu par grozījumiem noteikumos, kas izveidoti ar Konsulārās aizsardzības direktīvu. Šis priekšlikums ir sagatavots ciešā sadarbībā ar Augsto pārstāvi, kura vadībā strādā EĀDD un ES delegācijas trešās valstīs. Kā daļu no pasākumu kopuma Komisija iesniedz arī jaunas vadlīnijas par tiesībām brīvi pārvietoties, rokasgrāmatu par labu praksi, kā iesaistīt vēlēšanās pilsoņus ar invaliditātibalsošanas tiešsaistē prakses kopumu, kā arī ES pilsonības rokasgrāmatu.

Komisija šodien pieņem arī pirmo Komisijas ziņojumu par Eiropas pilsoniskās iniciatīvas regulas īstenošanu un publicē jaunāko Eirobarometru par pilsonību un demokrātiju, kurš rāda, cik informēti ir ES pilsoņi par savām pilsonības tiesībām.  

Darbs pie ES pilsonības tiesību stiprināšanas

Viena no Komisijas iniciatīvām ir ierosinājums pārskatīt ES Konsulārās aizsardzības direktīvu, lai nodrošinātu labāku un vieglāku ES pilsoņu aizsardzību trešās valstīs, kurās viņu valstspiederības valstij nav konsulāta vai vēstniecības. ES pilsoņiem vajadzētu būt iespējai saņemt skaidrāku informāciju un īstenot savas tiesības uz palīdzību un aizsardzību. Šīsdienas priekšlikumā ietverti pasākumi, kas paredz:

  • vienkāršot procedūras un pēc iespējas labāk izmantot ES delegāciju, dalībvalstu vēstniecību un konsulātu globālo tīklu, lai labāk palīdzētu grūtībās nonākušiem pilsoņiem;  
  • pastiprināt krīžgatavības un reaģēšanas uz krīzēm pasākumus, tostarp regulāri veicot krīzes mācības konsulātos, sagatavojot konsulātu krīzes plānus, kuros ietverts iespējamo risku novērtējums un aplēse par ES pilsoņu skaitu katrā attiecīgajā valstī;
  • krīzes situācijās sūtīt kopīgas konsulāro ekspertu grupas diplomātiskā un konsulātu personāla pastiprināšanai.

Pārskatīto brīvas pārvietošanās vadlīniju mērķis ir palīdzēt dalībvalstu iestādēm un valstu tiesām pareizi piemērot ES brīvas pārvietošanās noteikumus. Bija laiks aktualizēt 2009. gadā izdotās vadlīnijas, lai atspoguļotu izmaiņas Tiesas judikatūrā, ņemot vērā ģimeņu, tostarp varavīksnes ģimeņu, daudzveidību. Jaunās vadlīnijas sniedz brīvas pārvietošanās tiesību svarīgāko jautājumu juridisku un praktisku interpretāciju un piemērus.

2023. gada ziņojumā par pilsonību ir sniegts pārskats par visām attiecīgajām politikas iniciatīvām ES pilsonības jomā kopš 2020. gada, piemēram, par ceļošanas atvieglošanu pandēmijas laikā, izmantojot ES digitālo Covid sertifikātu, iniciatīvām, kuru mērķis ir risināt grūtības, ar kurām saskaras mobilie ES pilsoņi, un par darbu, kas paveikts iekļaujošu demokrātisko procesu stiprināšanā un vienlīdzīgu iespēju nodrošināšanā vēlēšanās.

Personu ar invaliditāti tiesību stratēģijā 2021.–2030. gadam minētajā rokasgrāmatā par labu praksi, kā iesaistīt vēlēšanās pilsoņus ar invaliditāti, ir sniegts pārskats par labu vēlēšanu praksi dažādās dalībvalstīs ar mērķi uzlabot pilsoņu ar invaliditāti līdzdalību vēlēšanu procesā.

Šodien iesniegtajā balsošanas tiešsaistē prakses kopumā ir apkopota dalībvalstīs īstenotā balsošanas tiešsaistē prakse un cita informācijas un komunikācijas tehnoloģiju prakse, kuras mērķis ir veicināt vēlēšanu tiesību īstenošanu Eiropas Savienībā.  

Ņemot vērā konferencē par Eiropas nākotni apspriesto, Komisija nāk klajā ar ES pilsonības rokasgrāmatu, kas sniegs ES pilsoņiem svarīgāko informāciju par viņu tiesībām, īpašu uzmanību pievēršot jauniešiem un cilvēkiem, kuri nesen ieguvuši ES pilsonību.

2023. gada Eirobarometrs par pilsonību un demokrātiju, kas publicēts līdztekus pilsonības jomas pasākumu kopumam, atklāj, ka 50 % respondentu uzskata, ka viņi ir labi informēti par savām ES pilsoņa tiesībām, tomēr 33 % nejūtas labi informēti un 16 % uzskata, ka vispār nav informēti.

Pirmajā ziņojumā par Eiropas pilsoņu iniciatīvas (EPI) darbību ir aprakstīts progress, kas panākts kopš regulas pārskatīšanas 2020. gadā, un izziņots praktisku pasākumu kopums, kuru mērķis ir vēl vairāk uzlabot Eiropas iedzīvotāju iesaisti ES demokrātiskajos procesos, piemēram, pasākumi, kas paredz turpināt un racionalizēt informētības par EPI palielināšanas centienus sadarbībā ar Eiropas Parlamentu un dalībvalstīm, kā arī konsultācijas veiksmīgu iniciatīvu organizētājiem, kuri uz šo iniciatīvu pamata izstrādā politikas priekšlikumus.

Nākamie soļi

Komisija ir apņēmusies nodrošināt, ka ES pilsoņi var pilnībā izmantot savas tiesības, un turpinās cieši uzraudzīt ES pilsonības noteikumu, tostarp noteikumu par brīvu pārvietošanos, pareizu īstenošanu. Komisija 2026. gadā nāks klajā ar savu nākamo ziņojumu par ES pilsonību.

Konteksts

Šogad aprit 30 gadi kopš Māstrihtas līguma stāšanās spēkā, ar kuru tika izveidots viens no visnozīmīgākajiem ES sasniegumiem – ES pilsonība, kas ir statuss, kāds ir ikvienai personai, kurai ir kādas ES dalībvalsts pilsonība. ES pilsoņiem ir tiesību un priekšrocību kopums, kas atšķiras no tā, ko sniedz konkrētas dalībvalsts pilsoņa statuss. ES pilsonības tiesības ietver tiesības uz nediskrimināciju valstspiederības dēļ, tiesības brīvi pārvietoties un uzturēties Eiropas Savienībā, balsot un kandidēt Eiropas Parlamenta un pašvaldību vēlēšanās, tiesības uz konsulāro aizsardzību, tiesības iesniegt lūgumrakstus Eiropas Parlamentam vai sūdzību Eiropas Ombudam, uzsākt vai atbalstīt Eiropas Pilsoņu iniciatīvu un sazināties ar jebkuru ES iestādi un saņemt atbildi no tās. Šīs tiesības ir spēkā visās 27 ES valstīs.

Saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienības darbību 25. pantu Komisija reizi trijos gados ziņo par Savienības nediskriminācijas un pilsonības tiesību piemērošanu. Pēdējais progresa ziņojums tika publicēts 2020. gadā kopā ar 2020. gada ziņojumu par ES pilsonību.

Eirobarometra zibensaptaujā par pilsonību un demokrātiju ir ietverti vairāki jautājumi, kas saistīti ar ES pilsonību, tostarp eiropiešu zināšanas par savu kā ES pilsoņa statusu un izpratne par tiesībām, ko sniedz ES pilsonība. Tajā ir jautājumi par pilsoņu attieksmi pret vēlēšanu problēmām, ārvalstu iejaukšanos un pilsoniskās sabiedrības lomu. 2023. gadā no aprīļa līdz maijam pa tālruni tika intervēti 25 722 cilvēki vecumā no 15 gadiem no visām ES dalībvalstīm.

Vidzemes inovāciju nedēļas ietvaros Vidzemes plānošanas reģions aicina uz konferenci DAŽĀDĪBĀ RODAS INOVĀCIJA, kas notiks 28. februārī Cēsīs, viesnīcā Villa Santa. Konferencē tiks detalizēti apskatīta inovāciju nedēļas virstēmas – dažādība – loma mūsdienu inovāciju procesos. Lai meklētu dažādības krustpunktus ikdienas procesu attīstībai, konferences saturu veidot aicināti vairāki Latvijā atpazīstami dažādības un inovācijas jomu eksperti. Turklāt, konferences laikā aizsāksim jaunu tradīciju – Vidzemes inovācijas balvas pasniegšanu, kā ietvaros godināsim uzņēmējus par nozīmīgu ieguldījumu Vidzemes reģiona attīstībā. Ar konferences programmu iepazīties iespējams ŠEIT.

 

Kā galvenā runātāja konferencē uzstāsies viena no atzītākajām sociālantropoloģijas ekspertēm Latvijā un pirmā starptautiski sertificētā dažādības vadītāja Baltijā Ph.D. Agnese Cimdiņa, kura stāstīs par dažādības vadību inovācijas risināšanai uzņēmējdarbībā. Tāpat ar savām zināšanām un pieredzi dalīsies Rīgas Tehniskās universitātes Inovāciju prorektore Liene Briede, Creativity Lab Latvia līdzdibinātāja Līva Stūrmane, Latvijas Kultūras akadēmijas Asoc.prof. Ieva Zemīte un inovāciju kustības VEFRESH vadītājs Viesturs Celmiņš. Konferences laikā plānotas arī divas diskusijas: par dažādības potenciālu uzņēmumu inovētspējas paaugstināšanai un sabiedrības līdzdalību inovāciju virzībā. Ar pieredzi un viedokļiem šajos jautājumos dalīsies pārstāvji no Ķelmēnu maizes ceptuves, radošās lauksaimniecības LAUX, uzņēmuma Ette Tete, fonda atvērtai sabiedrībai DOTS, vadošā būvmateriālu ražotāja Schwenk, Straupes zirgu pasta tirdziņa, Valmieras Jāņparka iedzīvotāju kopienas un Varakļānu novada pašvaldības. Konferenci un diskusijas moderēs Uģis Joksts.

EUROPE DIRECT Vidzeme aicinās apskatīt, kā dažādos attīstības līmeņos esošas valstis var tiekties uz vienotiem ES izvirzītiem mērķiem tieši inovācijas kontekstā. Kādā līmenī šobrīd ir inovētspēja Latvijā, kādi ir ES izvirzītie mērķi šajā jomā, kas LV ir nepieciešams un kādi soļi jāsper, lai tos sasniegtu.

Konferences ietvaros norisināsies arī paralēlā paneļdiskusija Daudzveidība digitalizācijā – kā atrast piemēroto risinājumu?. Tās mērķis ir veicināt izpratni par digitalizāciju un tās daudzveidīgajiem risinājumiem, kā arī sniegt praktiskus ieteikumus, kā atrast sev piemērotāko risinājumu un neapjukt plašajā piedāvājumā. Pasākuma ievadā paredzēta Latvijas IT Klastera prezentācija par trendiem digitalizācijā, dažādiem digitalizācijas risinājumiem un pakāpēm – no pavisam vienkāršiem līdz ļoti komplicētiem risinājumiem, kam sekos paneļdiskusija par daudzveidību digitalizācijā – kā atrast pareizo risinājumu. Diskusijas dalībnieki, kuri pārstāv publisko pārvaldi, Latvijas digitālo komūnu, akadēmisko sektoru, kā arī labi atpazīstamus digitālo rīku pārdošanas un veidošanas uzņēmumus, skaidros, kā izvēlēties sev piemērotāko risinājumu, kā pielāgot jau gatavus risinājumus vai, ar ko sākt individuālu rīku veidošanu. Paneļdiskusijas dalībnieki arī sniegs praktiskus piemērus un aprakstīs dažādus rīkus un procesus, kas palīdz uzņēmumiem ieviest digitālās inovācijas. Paneļdiskusiju vadīs Cēsu Digitālā centra vadītāja vietnieks Aleksandrs Ļubinskis.

Ir pierādījies, ka starp dažādību un inovāciju pastāv cieša sakarība, jo vienādi prāti ražo vienādas idejas, bet atšķirīgs redzējums viens otru papildina. Dažādība ne tikai sapludina perspektīvas, bet ir arī stratēģiska priekšrocība inovācijas jomā. Inovācijas, kas rodas no dažādības, visticamāk, rezonēs arī ar plašāku auditoriju, nodrošinot, ka produkti un pakalpojumi ir iekļaujoši un atbilstoši. Biznesā inovāciju veicina daudzveidīgais patērētāju pieprasījums, problēmrisinājumu meklējumi, unikāli skatījumi uz lietām un idejas, kas rodas katra cilvēka atšķirīgā pieredzējuma rezultātā.

Aicinām reģistrēties klātienes konferencei līdz 25. februāra pulksten 15.00. Vietu skaits ierobežots! Reģistrēšanās anketa ŠEIT. Pirms pasākuma katram dalībniekam nosūtīsim atgādinājuma e-pastu.

Konference ir viena no 35 šī gada pasākumiem. Lai iepazītos ar pārējiem, aicinām apmeklēt vietni https://innovation.vidzeme.lv/. Dalība konferencē – bezmaksas.

Jautājumiem: Sabīne Mieze, Vidzemes plānošanas reģions, sabine.mieze PIE vidzeme PUNKTS lv, 29475722

Informāciju sagatavoja: Marta Riekstiņa, sabiedrisko attiecību speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā, marta.riekstina PIE vidzeme PUNKTS lv

Konferenci DAŽĀDĪBĀ RODAS INOVĀCIJA organizē Vidzemes plānošanas reģions projekta “Uzņēmējdarbības atbalsta pasākumi Vidzemes plānošanas reģionā” un projekta “EUROPE DIRECT Vidzeme” aktivitāšu ietvaros.

Projekts “Uzņēmējdarbības atbalsta pasākumi Vidzemes plānošanas reģionā” tiek īstenots Vietējās attīstības, nabadzības mazināšanas un kultūras sadarbības programmā, ko līdzfinansē Islande, Lihtenšteina un Norvēģija, izmantojot EEZ grantus.

Strādājam kopā konkurētspējīgai Eiropai!

Projektu “EUROPE DIRECT Vidzeme” finansiāli atbalsta Eiropas Komisija. EUROPE DIRECT Vidzeme galvenais uzdevums ir sniegt Vidzemes iedzīvotājiem savlaicīgu un objektīvu informāciju par nozīmīgākajām aktualitātēm Eiropā, kā arī rosināt iedzīvotāju diskusijas par Eiropas nākotni.

Par Vidzemes inovāciju nedēļu

Vidzemes inovāciju nedēļa kā pasākumu platforma pulcē inovācijas entuziastus no visas Latvijas jau sesto gadu – pirmo reizi tā notika 2019. gadā. Tās iniciators un koncepta autors ir Vidzemes plānošanas reģions, taču pasākumu programma ik gadu tiek veidota sadarbībā ar pašvaldībām, uzņēmumiem un organizācijām gan no Vidzemes, gan arī no citiem Latvijas reģioniem.

Sešu gadu laikā izvirzītais iniciatīvas mērķis ir nemainīgs – stiprināt vidzemnieku inovācijas garu un veidot auglīgu vidi jaunu produktu un pakalpojumu radīšanai, sadarbībai un ideju apmaiņai starp izglītības un pētniecības sektoru, uzņēmējiem un zinātniekiem, nozaru līderiem un sabiedrību, ideju radītājiem un finansētājiem.

Visas aktivitātes nedēļas ietvaros tiek balstītas uz  trīs stūrakmeņiem – Uzdrīkstēties! Zināt kā! Rīkoties! Tie simbolizē drosmi palūkoties uz produktiem un procesiem no cita skatupunkta, atmest konkurenci un meklēt kopīgus saskarsmes punktus, krāt zināšanas, pieredzi, idejas un kontaktus, lai to visu aktīvi izmantotu ikdienas darbā, labumu dodot arī vietējai kopienai, pašvaldībai, reģionam un valstij.

Europe Direct Vidzeme sadarbībā ar Vidzemes Augstskolas Studentu apvienību aicina jauniešus uz sarunu pēcpusdienu “Pica ar Eiropas Savienību”. Pasākums notiks 4. martā plkst. 15.00 Vidzemes Augstskolā, Cēsu ielā 4, C229 auditorijā.

Tā laikā jauniešiem būs iespēja uzzināt vairāk par Eiropas Savienību, jauniešu lomu tajā, kā arī to, cik nozīmīga ir jauno vēlētāju dalība Eiropas Parlamenta vēlēšanās, kas notiks šī gada 8.jūnijā.  Tāpat pasākuma dalībnieki varēs iepazīties ar iespējām, ko studentiem sniedz Eiropas universitāšu alianse E³UDRES², kas izveidota ar mērķi veidot ciešu sadarbību zinātnes, pētniecības, studiju un inovāciju jomās.

Pasākuma noslēgumā aicināsim jauniešus baudīt picu un neformālā gaisotnē diskutēt par sev interesējošām tēmām, kā arī piedalīties mini konkursā.

 Dalība pasākumā – bez maksas.

Aicinām reģistrēties pasākumam elektroniski līdz 1. martam plkst. 16.00 - https://ej.uz/ew2m .

 

Europe Direct ir Eiropas Komisijas informācijas centru tīkls, kas darbojas visās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs, lai sniegtu bezmaksas informāciju ikvienam iedzīvotājam par ES darbības jomām, kā arī aicinātu ikvienu iesaistīties ES notiekošajos procesos un izmantot iespējas, ko sniedz dalība ES. EUROPE DIRECT Vidzeme darbību finansiāli atbalsta Eiropas Komisija.

Kontaktinformācija saziņai: Maija Rieksta, EUROPE DIRECT Vidzeme vadītāja, e-pasts: maija.rieksta PIE vidzeme PUNKTS lv, mob.nr. 26099521