Adaptīva mikroklimata pārvaldība lauksaimniecībā (StarGate)

Biomasas un novācamās ražas apjomos balstīti ūdens produktivitātes mērījumi; iznācis jaunais Stargate informatīvais izdevums

Stargate projekta jaunumi būs īpaši interesanti tiem, kas interesējas par klimata gudru lauksaimniecību un pasākumiem, kad, izmantojot inovācijas, saimniekošana tiek padarīta efektīvāka un pielāgošanās klimata pārmaiņām kļūst realitāte.

Šoreiz informatīvā izdevuma centrālā tēma – ūdens produktivitāte, izmantojot attālināti ievāktus datus atvērto datu portālā. Tas ir tehnoloģisks risinājums, ko administrē Apvienoto Nāciju Organizācijas Pārtikas un lauksaimniecības organizācija.

“Panākt nākotnē nodrošinātību ar pārtiku, ilgtspējīgi izmantojot ūdens resursus, ir liels izaicinājums gan mums visiem šodien, gan arī nākamajām paaudzēm. Nepieciešama rūpīga ūdens produktivitātes uzraudzība lauksaimniecībā, jo šī nozare ir galvenais ūdens lietotājs, un ir jāizpēta iespējas, kā produktivitāti varētu palielināt (..).

Avots: https://wapor.apps.fao.org/home/WAPOR_2/2  

Ūdens ražīgumu lauksaimniecībā var izteikt kā produkta daudzumu uz vienu ūdens vienību, ko augs patērē (..). Vēl izstrādes stadijā esošais rīks apstrādā satelīta datus, kas palīdz sniegt informāciju lauksaimniekiem apūdeņošanas sistēmu optimizēšanai un lielākas lauksaimniecības ražas sasniegšanai. Rīks papildus apkopo arī iztvaikošanas datus, ļaujot precīzi novērtēt, cik daudz ūdens kultūraugs patērē noteiktā periodā, piemēram, augšanas sezonā. Salīdzinot biomasu un novācamo ražu, tas piedāvā risinājumu, kā izmērīt ūdens produktivitāti. Šis rīks arī veido ūdens ražīguma kartes, kas parāda biomasu un tās iznākumu attiecībā pret vienu kubikmetru ūdens.” – konspektīvas piezīmes no raksta PoliRural informatīvajā izdevumā, kas izdots š.g. septembrī.

Plašāk šeit: https://www.stargate-h2020.eu/project-newsletter-6/  (sadaļa “Monitoring water productivity”).

Izdevums lasāms angļu valodā. Tajā pieejamas vairākas sadaļas, t.sk. par projektā īstenoto aktivitāšu – rīku attīstīšanas progresu.

Iepriekšējie informatīvo izdevumu numuri pieejami šeit: https://www.stargate-h2020.eu/newsletter/.

Lai noder!

 

***

Ja vēlaties  izdevumu saņemt regulāri savā e-pasta kastītē,

aicinām pieteikties >> ŠEIT.

Izdevumos var lasīt ne tikai projekta ietvaros paveikto, bet iepazīties ar citām gudras lauksaimniecības tendencēm un inovācijām visā pasaulē.

 

Par StarGate

Projektā StarGate piedalās 26 partneri no 13 valstīm, taču risinājumu testēšana realitātē notiks vien sešās valstīs - Čehijā, Izraēlā, Grieķijā, Beļģijā, Spānijā un arī Latvijā. Projektu Latvijā īsteno Vidzemes plānošanas reģions un Vidzemes Augstskola. Projekta īstenošanas ilgums – līdz 2023. gada 30.septembrim. Vidzemes Augstskola projekta StarGate ietvaros izstrādās un testēs tehnoloģisku rīku, kas uzlabotu lauksaimniecības sistēmas noturību pret mainīgajiem laikapstākļiem.

Programma “Apvārsnis 2020” ir visu laiku lielākā Eiropas Savienības pētniecības un inovāciju programma, kuru atbalstījuši politiskā līmenī Eiropas valstu līderi un Eiropas Parlamenta deputāti, vienojoties, ka ieguldījums pētniecībā un inovācijās ir nozīmīgs Eiropas nākotnei. Ar programmas starpniecību pētniecība tiek sasaistīta ar inovācijām, pievēršot uzmanību trīs konkrētām jomām: zinātnes izcilībai, rūpniecības prioritātei un sabiedrības problēmām. Projekta mājaslapa: https://www.stargate-h2020.eu.


 

Informāciju sagatavojusi: Anita Āboliņa, sabiedrisko attiecību vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, anita.abolina@vidzeme.lv 

30.09.2022

Notikumi

«Aprīlis 2024»
POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930