Aprites ekonomikas risinājumi restorānos (Ce4Re)

Projekta “Ce4Re – Aprites ekonomikas risinājumi restorānos” partneru tikšanās Stokholmā

Turpinās 2023. gada septembrī uzsāktā projekta “Ce4Re – Aprites ekonomikas risinājumi restorānos” īstenošana. No 2024. gada 17. līdz 19. janvārim Zviedrijā, Stokholmā norisinājās projekta otrā klātienes sanāksme, kurā partneri izvērtēja cirkulārās ekonomikas principu ieviešanu restorānu sektorā Latvijā, Somijā un Zviedrijā.

Katra valsts piedāvā atšķirīgu vidi restorānu nozares izaugsmei, ko ietekmē attiecīgās valsts politiskā, ekonomiskā, sociālā, tehnoloģiskā, vides un tiesiskā vide. Salīdzinājums atklāj atšķirīgus izaicinājumus un iespējas, ko nosaka katras valsts unikālie faktori. Latvijā galvenā uzmanība tiek pievērsta ilgtspējīgai un pārredzamai praksei, līdzsvarojot tehnoloģiskos sasniegumus, piemēram, digitalizāciju, ar tādām vides problēmām kā atkritumu apsaimniekošana. Zviedrijas stiprās puses ir tās stabilā politiskā un ekonomiskā vide, kas veicina ilgtspējīgu lauksaimniecību un progresīvu tehnoloģisko integrāciju, piemēram, mākslīgā intelekta izmantošanu. Somijā uzsvars tiek likts uz ilgtspējīgu attīstību, tehnoloģiju ieviešanu maksājumu un pasūtīšanas sistēmās, kā arī stingru tiesisko regulējumu pārtikas nekaitīguma un darbinieku labklājības jomā, taču viesmīlības industrija saskarās ar lēnu ārvalstu tūristu atgriešanos pēc Covid-19 pandēmijas un saistībā ar Krievijas iebrukumu Ukrainai, kas radījis drošības riskus.

Partneri arī dalījās ar informāciju līdz šim īstenotājiem pasākumiem projekta ietvaros katrā valstī. Vidzemes plānošanas reģiona pārstāvji informēja partnerus par pērnā gada 8. novembrī Līgatnē, restorānā “Pavāru māja” notikušo projekta "Ce4Re" atklāšanas semināru, kurā bija aicināti piedalīties Vidzemes restorānu pārstāvji. Seminārs deva iespēju apzināt restorānu pārstāvjus, kuriem būtu interese iesaistīties projekta aktivitātēs, lai ieviestu aprites ekonomikas risinājumus savā darbībā. Pašlaik norisinās priekšizpētes intervijas ar restorānu pārstāvjiem, kas palīdzēs projekta komandai piesaistīt restorānus, kuri piedalīsies atkritumu apjoma samazināšanas rīka, aprites ēdienkartes rīka un mārketinga lietotnes "EkoGo" izstrādē un testēšanā.

Katrs no partneriem ir atbildīgs par viena digitālā rīka izstrādi. Pyhäjärvi institūts strādā pie aprites ēdienkartes rīka izveides, Ekomatcentrum veidos mārketinga lietotni "EkoGo", savukārt Vidzemes plānošanas komanda organizē atkritumu apjoma samazināšanas rīka izstrādi, kas ietver gan programmatūras izveidi, gan tehnisko risinājumu izstrādi atkritumu apjoma un svara noteikšanai un uzskaitei.

Projekta plānoto rezultātu galvenā vērtība ir minēto digitālo rīku radīšana īpaši mazajiem un vidēja izmēra restorāniem, jo pašlaik tirgū pieejamie risinājumi ir piemēroti lieliem ēdināšanas uzņēmumiem, pārsvarā sabiedriskajā sektorā – skolās, slimnīcās, pansionātos. To apliecināja arī projektā sanāksmē pieaicinātais eksperts Ēriks Bergsets (Erik Bergseth) no uzņēmuma “Matilda Foodtech”, kuram jau ir vairāk nekā 20 gadu pieredze ēdienkaršu rīku un atkritumu samazināšanas rīku izstrādē un ieviešanā sabiedriskajā sektorā, kā arī lielos pārtikas ražošanas un vairumtirdzniecības uzņēmumos Ziemeļvalstīs, Vācijā, Lielbritānijā un citviet Rietumeiropā. Taču uzņēmums ir ieinteresēts dalīties pieredzē, lai palīdzētu izveidot līdzīgus rīkus arī maziem un vidējiem ēdināšanas uzņēmumiem.

Balstoties uz restorānu pārstāvju intervijās iegūto informāciju, sanāksmes dalībnieki vienojās par galvenajām tēmām mācību semināriem restorānu pārstāvjiem. Semināru cikls norisināsies 2024. gada pavasarī. Nozares eksperti, kā arī aprites un ilgtspējas jomā pieredzējuši restorānu pārstāvji dalīsies ar semināru dalībniekiem savās zināšanās par tādām tēmām kā atkritumu šķirošana un to apjoma samazināšana, resursu taupīga izmantošana un apritīgas ēdienkares izstrāde, mārketinga pamati restorānu jomā u.c.

Projekta "Ce4Re" uzdevums ir veicināt pārdomātu resursu patēriņu un atkritumu samazināšanu ēdināšanas nozares uzņēmumos Centrālā Baltijas jūras reģionā. Šī mērķa īstenošanai tiks izstrādāti vienoti aprites ekonomikas risinājumi restorāniem, kas ietver pārtikas iegādes, gatavošanas un pasniegšanas posmus.

Projekta "Ce4Re" aktivitātēs tiks iesaistīti 300 restorāni, un vairāk nekā 60 no tiem aktīvi piedalīsies risinājumu izstrādē un testēšanā, kas palīdzēs samazināt atkritumu daudzumu, veicināt resursu efektīvu izmantošanu un uzņēmējdarbības ilgtspēju.

Projektu "Ce4Re" īsteno Satakuntas lietišķo zinātņu augstskola un tās Tūrisma uzņēmējdarbības attīstības centrs Somijā kopā ar partneriem no Vidzemes plānošanas reģiona Latvijā, Ekomatcentrum Zviedrijā un Pyhäjärvi institūtu Somijā.

"Ce4Re" ir Centrālā Baltijas jūras reģiona programmas 2021.-2027.gadam projekts, ko finansē Eiropas Savienība un tā projekta partneri. Tomēr paustie uzskati un viedokļi ir tikai autora(-u) uzskati un viedokļi un ne vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības vai Eiropas Komisijas uzskatus un viedokļus. Par tiem nav atbildīga ne Eiropas Savienība, ne Eiropas Komisija.

Lai iegūtu vairāk informācijas par projektu “Ce4Re”, apmeklējiet tīmekļa vietni: https://ej.uz/ce4re

__________________________________________________________________________________

Jautājumiem: Lienīte Priedāja-Klepere,  projektu vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, lienite.priedaja@vidzeme.lv, t. 26133028

Informāciju sagatavojis: Dzintars Močs, sabiedrisko attiecību speciālists Vidzemes plānošanas reģionā, dzintars.mocs@vidzeme.lv, t. 28246484

25.01.2024

Notikumi

«Maijs 2024»
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031