Bioekonomikas inovāciju sistēmas attīstīšana reģionos (RDI2CluB)

Bioekonomika – lauku renesanses stūrakmens

Aicinām iepazīties ar interaktīvu ziņojumu par piecu valstu pieredzi projektā RDI2CluB un paveiktā ietekmi uz bioekonomikas attīstību Baltijas jūras reģionā.

Lai nodrošinātu gudras un ilgtspējīgas bioekonomikas izaugsmi, RDI2CluB (www.rdi2club.eu) projekta partneri no Latvijas, Somijas, Igaunijas, Norvēģijas un Polijas jau trešo gadu strādā pie bioekonomikas inovācijām labvēlīgas vides radīšanas. RDI2CluB publicētajā ietekmes ziņojumā iespējams iepazīties ar strauji augošu starptautisku sadarbības tīklu Biobord un tā radītajiem bioekonomikas risinājumiem. Ietekmes ziņojums izveidots sadarbībā ar Somijas jaunuzņēmumu AskKauko. Uzņēmums piedāvā jaunu ietekmes novērtēšanas pieeju, apvienojot stāstu veidošanu, vizuālos elementus, atvērtos datus un interaktīvus risinājumus. Ar ietekmes ziņojumu iespējams iepazīties šeit.

Latvijai piemērota bioekonomikas risinājuma prototips RDI2CluB ietekmes ziņojumā. Attēls: RDI2CluB

Kā uzsvērts ietekmes ziņojuma ievadā, “laukiem ir pienācis laiks piedzīvot renesansi! Līdz ar svaigu gaisu, tīru ūdeni, skaistām un bagātīgām ainavām lauku reģioni ir nenovērtējams resurss. Savukārt lauku kopienas, kuru spēkos ir attīstīt gudrus bioekonomikas risinājumus, var sniegt būtisku artavu ekonomikas izaugsmē.” Ietekmes ziņojums demonstrē risinājumus, kas tapuši starptautiskas sadarbības un koprades procesā. Tos izstrādājuši Centrālās Somijas reģions, Norvēģijas Iekšzemes reģions, Świętokrzyskie Voivodeship reģions Polijā un Vidzemes plānošanas reģions Latvijā.

RDI2Club laikā tapuši šādi risinājumi:

1) Biobord – starptautisks tīkls un tiešsaistes platforma, kas paredzēta pētniekiem, uzņēmējiem, biznesa projektu attīstītājiem, politiku veidotājiem un lēmumu pieņēmējiem, lai satiktos, veidotu jaunas sadarbības un inovatīvus risinājumus bioekonomikas attīstībai;

2) Waaku – tiešsaistes aplikācija, kurā Somijas lauku uzņēmēji var atrast nepieciešamos pakalpojumus, piegādātājus un darbiniekus;

3) Videi draudzīgu apkures risinājumu aktualizēšana gaisa kvalitātes un dzīves apstākļu uzlabošanai Polijas spa tūrisma pilsētās;

4) Jaunāko tehnoloģiju pielietošana un zināšanu nodošana augstas pievienotās vērtības bioloģiskās lauksaimniecības attīstīšanai Latvijā;

5) Starptautiska multisektorāla tīkla attīstīšana ilgtspējīgai savvaļas dzīvnieku populācijas pārvaldībai Ziemeļu puslodē.

Ietekmes ziņojumā iespējams iepazīties ar Latvijai piemērota bioekonomikas risinājuma prototipu, ko izstrādājis Vides risinājumu institūts. Tajā piedāvātas idejas bioloģiskās augkopības procesu uzlabošanai, pielietojot dronu tehnoloģijas un audzējot augstas pievienotās vērtības produkciju. Raksturojot globālo tirgus situāciju, Vides risinājumu institūts norāda: “Šobrīd novērojams augošs pieprasījums pēc bioloģiski audzētiem produktiem un izejvielām. Latvijas augstvērtīgā un tīrā augsne ir ideāli piemērota nišas kultūru audzēšanai, kas zemniekiem spēj nodrošināt teju 10 reizes lielākus ienākumus no katra hektāra nekā no kultūrām, kas audzētas konvencionāli. Mums vajadzētu izmantot šīs iespējas, taču šobrīd trūkst zināšanas gan par augiem, gan to audzēšanas procesiem un tirgus potenciālu.” Tieši ar šādiem izaicinājumiem strādā Vides risinājumu institūta komanda. Ar institūta izstrādāto bioekonomikas risinājuma prototipu iespējams iepazīties šeit.

Par projektu RDI2CluB

Ziņojums ir sagatavots projekta “Bioekonomikas inovāciju sistēmas attīstīšana reģionos (RDI2CluB)” ietvaros. Projektu īsteno Vidzemes plānošanas reģions sadarbībā ar nodibinājumu „Vides risinājumu institūts”, kā arī partneri no Norvēģijas, Somijas, Igaunijas un Polijas Interreg Baltijas jūras reģiona (BJR) programmas 2014.-2020. gadam ietvaros (http://www.rdi2club.eu), ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda un Norvēģijas līdzfinansējumu. Tā mērķis ir atbalstīt viedu, ilgtspējīgu un iekļaujošu bioekonomikas nozares izaugsmi BJR lauku teritorijās.

Informāciju sagatavoja:
INESE SUIJA - MARKOVA
RDI2CluB Vides risinājumu institūta koordinatore
inese.suija@videsinstituts.lv  

Jautājumiem par projekta RDI2CluB norisi Vidzemes plānošanas reģionā:
SANTA NIEDOLA
Projektu vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā
santa.niedola@vidzeme.lv

 

07.05.2020

Notikumi

«Jūnijs 2024»
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930