Centrālās un Austrumeiropas ilgtspējīgas enerģētikas savienība (CEESEU)

SECAP plānu izstrādei Valmieras un Cēsu novada pašvaldībās saņemts vietvaru politiskais atbalsts

Valmieras novada un Cēsu novada pašvaldības, turpinot izstrādāt ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plānus (SECAP), saņēmušas vietvaru politisku atbalstu darba turpināšanai. Novadu pašvaldību domes vienbalsīgi pieņēmušas lēmumus par pašvaldību aktīvu rīcību gan Vidzemes plānošanas reģiona īstenotā projekta CEESEU mērķu sasniegšanai, kā ietvaros plāni tiek izstrādāti, gan arī pievienoties Pilsētas mēru paktam un brīvprātīgi sasniegt klimata un enerģētikas mērķus. Plānots, ka 2023. gada nogalē abas iepriekšminētās pašvaldības būs pilntiesīgas Eiropas Pilsētu mēru pakta kopienas dalībnieces, tostarp iesniegušas SECAP plānus, kas ir viena no obligātajām prasībām. Cēsu novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs: “Klimata pārmaiņas ietekmē ikvienu iedzīvotāju,  dzīves vidi un infrastruktūru. Lai mazinātu cilvēka radīto ietekmi, kā arī lai  nodrošinātu  iedzīvotājiem  drošu un ilgtspējīgu enerģiju, esam lēmuši pastiprināti pievērsties klimata pārmaiņu mazināšanai. Dalība Mēru paktā ļaus stiprināt pašvaldības spēju pielāgoties nenovēršamajai klimata pārmaiņu ietekmei un smelties pieredzi  pie pieredzējušākajām  dalībpilsētām.”

Valmieras novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks: Pievienošanās dalībai paktā Valmieras novada pašvaldībai nozīmē apņemšanos un rīcību. 10 gadu laikā, ieviešot dažādus energoefektivitātes pasākumus, Valmieras novada pašvaldība ir ievērojami samazinājusi enerģijas patēriņu. Turpināsim mūsu ieguldījumu gan Eiropas klimata mērķu sasniegšanā, gan dzīvesvides kvalitātes uzlabošanā novada cilvēkiem šodien un nākotnē. Esam apņēmušies izstrādāt Valmieras novada Ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plānu līdz 2030.gadam, paredzot ar klimata pārmaiņu mazināšanu saistītus pasākumus, pielāgošanos klimata pārmaiņām, kā arī pasākumus enerģētiskās nabadzības nepieļaušanai.  Dalība Eiropas Pilsētu mēru paktā un pašvaldības ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plāns būs instruments sekmīgākai ārējā finansējuma piesaistei ēku energoefektivitātes uzlabošanai, atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju ieviešanai, kā arī enerģijas krīzes, energonabadzības izaicinājumu risināšanai un energoneatkarības nostiprināšanai.”

Eiropas Pilsētu mēru pakts klimata un enerģētikas jomā ir brīvprātīga iniciatīva, kurā piedalās tūkstošiem vietējo pašvaldību, kas ir apņēmušās sasniegt Eiropas Savienības izvirzītos mērķus klimata un enerģētikas jomā. Tā tika uzsākta 2008. gadā ar mērķi palīdzēt vietējām pašvaldībām sasniegt klimata pārmaiņu mazināšanas mērķus, ko Eiropas Savienība noteikusi – līdz 2030. gadam samazināt CO2 emisijas  vismaz par 40% un izmantot integrētu pieeju klimata pārmaiņu mazināšanai un spējai pielāgoties izmaiņām.  Šobrīd kustībā iesaistījušās vairāk nekā 9000 vietējās un reģionālās pašvaldības no 57 valstīm.

Eiropas pilsētu mēru pakts izstrādājis SECAP jeb ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plāna konceptu, lai sniegtu detalizētu pārskatu par enerģētikas situāciju un SEG emisijām pašvaldībās un definētu darbības emisiju samazināšanai, energoefektivitātes pasākumu noteikšanai un atjaunojamās enerģijas mērķu sasniegšanai. Plāns paredz iekļaut arī tādas aktivitātes, ka palīdzētu pielāgoties klimata pārmaiņām, ņemot vērā riskus, piemēram, plūdus vai karstuma viļņus. Vēl viens no plāna mērķiem paredz rīcības,  kas mazinātu enerģētisko nabadzību.

Jau iepriekš ziņots, ka Vidzemes reģionā ir uzsākts darbs pie divu ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plānu (SECAP) izstrādes. Valmieras novada un Cēsu novada pašvaldības izrādījušas interesi iesaistīties projekta “Centrālās un Austrumeiropas ilgtspējīgas enerģētikas savienība” (CEESEU) ieviešanā un apņēmušās izstrādāt vietēja līmeņa rīcības plānus mērķu sasniegšanai enerģētikas un klimata pārmaiņu jautājumos. Abu pašvaldību speciālistiem būs iespēja pārņemt zināšanas un saņemt rekomendācijas no projektā iesaistītajiem vietējiem un starptautiskiem ekspertiem.

CEESEU projekta aktivitātes Latvijā koordinē Vidzemes plānošanas reģions.

Jautājumiem: Baiba Šelkovska, projekta CEESEU vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, baiba.selkovska@vidzeme.lv

Informāciju sagatavojusi: Anita Āboliņa, sabiedrisko attiecību vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, anita.abolina@vidzeme.lv

21.09.2022

Notikumi

«Jūnijs 2024»
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930