Jaunieši – sociālās ekonomikas ekosistēmas pārmaiņu veicinātāji (YOUforSE)

 

Jauniešu bezdarba līmenis visā Eiropas Savienībā ir augstāks nekā vispārējais bezdarba līmenis. Gandrīz puse jauniešu dotu priekšroku uzņēmējdarbībai, nevis darba ņēmēja statusam, tomēr pastāv plaisa starp viņu ambīcijām un reālu iesaistīšanos uzņēmējdarbībā. Uzņēmējdarbības iniciatīvas ir bijušas mērenas vai pat nenozīmīgas. Sociālā ekonomika, neskatoties uz tās nozīmi labklājības veicināšanā un ieguldījumu sociālajā un teritoriālajā kohēzijā, ir salīdzinoši maz zināma, tajā pašā laikā tās vērtības rada interesi jauniešu vidū, kuriem ir svarīga sociālo un vides problēmu risināšana. Sociālās ekonomikas nodarbinātības iespējas nav pietiekami izplatītas.

Projekts “Jaunieši - sociālās ekonomikas ekosistēmas pārmaiņu veicinātāji” (YOUforSE) balstās uz diviem pīlāriem: sociālo uzņēmējdarbību un aktīvu pilsoniskumu, tas atbalsta jauniešu aktīvu līdzdalību un neformālo mācīšanos, pamatojoties uz pieņēmumu, ka lielāka jauniešu iesaistīšanās sociālajā ekonomikā ir iekļaujošas un ilgtspējīgas sociālās un teritoriālās pārveides virzītājspēks. #YOUforSE mērķa grupa ir jaunieši vecumā no 18 līdz 29 gadiem, reģionālie politikas veidotāji un esošie sociālie uzņēmumi trijos projekta reģionos, īpašu uzmanību pievēršot tiem reģioniem, kuriem ir raksturīgi teritoriāli izaicinājumi (pārsvarā novecojoši un mazapdzīvoti apgabali).

Projekts tiks īstenots kopā ar valsts struktūrvienībām, lai iesaistītu pēc iespējas vairāk jauniešu, tieši sadarbojoties ar pilsoniskās sabiedrības organizācijām, jauniešu asociācijām (piemēram, vietējām/reģionālajām jauniešu padomēm) vai jaunatnes informācijas birojiem. Ņemot vērā dažādu valstu un reģionālo pieredzi, kā arī sociālās ekonomikas pieejas un uztveri, valsts iestādes, kas veicina šo iniciatīvu, cenšas apmierināt visizplatītākās jauno sociālo uzņēmēju vajadzības, proti: piekļuve resursiem, mentorings un atbalsts, sadarbības un tīklošanās iespējas, uzņēmējdarbības apmācības un izglītības iespējas, juridiskais atbalsts uzņēmējdarbības uzsākšanai.

Vidzemes plānošanas reģions projektā ir atbildīgs par hakatonu organizēšanas vadlīniju izstrādi un sekmīgu hakatonu īstenošanu visās partnervalstīs.

 

Nosaukums Jaunieši – sociālās ekonomikas ekosistēmas pārmaiņu veicinātāji
Abreviatūra YOUforSE
Vadošais partneris Kantabrijas pašvaldības Eiropas projektu birojs (Spānija)
Programma ERASMUS+ programma 2021.-2027.gadam
Partneri

1. Kantabrijas pašvaldības Eiropas projektu birojs (Spānija)

2. Lousadas pašvaldība (Portugāle)

3. Vidzemes plānošanas reģions (Latvija)

Mērķis

1. Veicināt jauniešu līdzdalību sociālās ekonomikas ekosistēmā, organizējot pieredzes apmaiņas vizītes un pilnveidojot iesaistīto pušu (jaunieši, pašvaldības un politikas veidotāji) izpratni par sociālās ekonomikas ekosistēmām.

2. Veicināt jauniešu talantus, vienlaikus radot redzamas augšupējas perspektīvas jaunatnes iesaistīšanai valsts stratēģijās un politisko programmu izstrādē, pārvēršot jaunatnes jautājumus par reālu politisko programmu, tādējādi iedzīvinot vietējās kopienas ar sociālās uzņēmējdarbības iniciatīvām.

3. Reaģēt uz noteiktām sociālajām vajadzībām un noteikt risinājumus vietējo jauniešu nodarbinātības šķēršļu mazināšanai, analizējot jauniešu prasmju un spēju atbilstību sociālajai uzņēmējdarbībai, izmantojot mentoringu, apmācības un sadarbības tīklu veidošanu.

Pasākumi

1. Jauniešu virzītas sociālās ekonomikas rokasgrāmatas izstrādāšana – ceļvedis, kas ietver vadlīnijas jauniešu iesaistei reģionālajās ekosistēmās, radot iespējas attīstīt sociālo uzņēmējdarbību.

2. Sociālās ekonomikas laboratorijas vadlīniju izveide, kas apkopo apzinātos labās prakses piemērus ES teritorijā, tostarp iekļaujot to politisko un sociālo kontekstu sociālās ekonomikas ziņā, galvenos šķēršļus un izaicinājumus, kas kavē jauniešu iesaistīšanos sociālajā ekonomikā. Vadlīnijas paredzētas vietējo labo prakšu pārnesamības novērtēšanai, izpratnes veidošanai un jauniešu aktīvas līdzdalības un līderības veicināšanai sociālajā ekonomikā un sociālajā uzņēmējdarbībā.

3. Jauniešu līdzdalības laboratoriju organizēšana – 3 vietējie hakatoni, piedaloties jauniešiem, reģiona sociālo uzņēmumu pārstāvjiem un ekspertiem moderatoru lomā. Hakatonu mērķis ir iegūt zināšanas par sociālo ekonomiku, izprast attiecīgo reģionālo ekosistēmu izaicinājumus, apgūt instrumentus un prasmes, lai kopīgi radītu inovatīvus risinājumus.

4. Jaunatnes un sociālās uzņēmējdarbības aizstāvība.

 

Rezultāti

Radīta sinerģija 3 sadarbības jomās:

- politiskā: veicināts dialogs un stratēģiskās partnerības, lai stiprinātu kopienas dalībnieku spējas;

- ekonomiskā: veicināta sociālo uzņēmējdarbība;

- sociālā: lauzti stereotipus par aktīvismu un brīvprātīgo darbu,  veicināts pozitīvs jauniešu tēls un jauniešu iesaiste sociālajā uzņēmējdarbībā projekta partnerības teritorijās.

Budžets Projekta kopējais budžets – 60 000 EUR
VPR budžets – 18 300 EUR
Ieviešanas laiks 04.09.2023. – 03.05.2025.
Kontaktpersona

Lienīte Priedāja-Klepere

Tel. +371 26133028

E-pasts: lienite.priedaja@vidzeme.lv

Notikumi

«Maijs 2024»
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031