Kultūrplānošana lauku reģionu attīstībai (RurCultural)

“RurCultural”: veicināt pozitīvas pārmaiņas kopienā

Pagājušajā nedēļā, 27. aprīlī, projekta “RurCultural” partneri satikās Papilē, Lietuvā. Tā ir viena no trim projektā noteiktajām pilotvietām. Partneri no Latvijas (Vidzemes plānošanas reģions), Lietuvas (“Laimikis.lt”) un Dānijas (Billundas pašvaldības muzejs MARK, Dānijas Kultūras institūts), kā arī eksperti Līva Kreislere (arhitekte un urbāniste) un Trevors Deiviss (pilsētplānotājs un teātra režisors) klātienē iepazinās ar vietām, kuras veido Papiles un apkārtnes identitāti. Tikšanās dalībnieki pārrunāja arī projekta aktualitātes.

Kultūrplānošanai lauku teritorijās veltītais projekts noslēgsies jau jūnija izskaņā, tāpēc partneri sanāksmē izvērtēja paveikto trīs pilotvietās: Līgatnē (Latvijā), Papilē (Lietuvā) un Billundā/ Grindstedā (Dānijā). Testējot lauku apvidos kultūrplānošanas pieeju un veicot kultūrkartēšanu (kultūrplānošanas pirmais posms), “RurCultural” pilotvietās ir iegūts vērtīgs materiāls. Kultūrkartēšana ir ļāvusi iegūt izpratni par notiekošo katrā vietā, par kopienas vērtībām, konfliktiem un vajadzībām, kā arī to, kas ietekmē vietējo iedzīvotāju dzīves kvalitāti. Kartēšanas procesā apzinātais ir svarīgs, lai panāktu vietu attīstībai nozīmīgas pārmaiņas, veidotu spēcīgas un ilgtspējīgas kopienas.

 

No kreisās: Simona Daukanta memoriālais muzejs Papilē, projekta "RurCultural" partneri sanāksmē. Foto: Zane Kaķe, VPR

Darba sarunās arvien skaidrāk iezīmējās tas, ka stāsti par pagātni palīdz labāk saprast to, ko iespējams darīt nākotnē. Izvēloties savu “stāstījumu”, iespējams izvēlēties nākotni - nereti šeit var palīdzēt skats no malas. Svarīga loma ir vietējām kultūras iestādēm, piemēram, muzejam. Tām jābūt vietējai kopienai atvērtām vietām, kur iedzīvotāji var paust savu viedokli un domas. Kopīga vēlme saprasties un sadarboties kalpo vietas attīstības mērķiem.

         

Projekta "RurCultural" partneri pilsētas apskates ekskursijā. Foto: Zane Kaķe, VPR

Lai pārējo valstu partneriem un ekspertiem rastos pēc iespējas pilnīgāks priekšstats par Papili, par sanāksmes norises vietu bija izvēlēts Simona Daukanta (lietuviešu literāta, vēsturnieka, nacionālās atmodas kustības iedvesmotāja) memoriālais muzejs. Tikšanos papildināja ekskursija. Pilsētu spēļu un pētījumu laboratorija “Laimikis.lt” (uzņemošā puse) ekskursijā bija iekļāvuši apskates objektus, kuri atklāj šīs mazpilsētas unikālo stāstu. Papiles ciemiņi apskatīja Juras perioda veidojumus Ventas krastā, aplūkoja miljoniem gadu vecus dzīvo būtņu pārakmeņojumus un apmeklēja turpat netālu esošo Šaltišķu māla karjeru.

 

Projekta "RurCultural" partneri Šaltišķu māla karjerā. Foto: Zane Kaķe, VPR

Kāds būs turpinājums iesāktajam? Projekta “RurCultural” partneri ir vienojušies, ka kultūrplānošanas pieeja lauku apvidos būtu testējama lielāka mēroga projektā, iesaistot vairāk partneru un piesaistot lielāku Eiropas Savienības (ES) fondu finansējumu.

______

Kontekstam – projekts “RurCultural” ir radies balstoties uz zināšanām, kas tika kultivētas un testētas INTERREG Baltijas jūras reģiona transnacionālās sadarbības programmas projektā “UrbCulturalPlanning” (2019-2021) tādās pilsētās kā Rīga, Viļņa, Gdaņska, Ķīle, Pori u.c. Vairāk informācijas: www.urbcultural.eu. Projektā “RurCultural” trīs partnervalstis veido kultūras kartēšanas aktivitātes, lai pieteiktu ilgtermiņa projektu ES finansējumam. “RurCultural” ir saņēmis Baltijas jūras valstu padomes (CBSS) Sekretariāta Projektu atbalsta fonda (PSF) finanšu atbalstu.

Jautājumiem: Eva Meijere, projekta "RurCultural" vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, eva.meijere@vidzeme.lv

Informāciju sagatavojusi: Zane Kaķe, Vidzemes plānošanas reģiona sabiedrisko attiecību speciāliste, zane.kake@vidzeme.lv

CITAS PROJEKTA ZIŅAS

 

.

03.05.2023

Notikumi

«Jūlijs 2024»
POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031