Latvijas plānošanas reģionu un vietējo pašvaldību teritoriālās attīstības plānošanas kapacitātes palielināšana un attīstības plānošanas dokumentu izstrādāšanaIr pieejams pētījums par Vidzemes plānošanas reģiona viedās specializācijas iespējām Kā jau iepriekš ziņots, Vidzemes plānošanas reģions (VPR) strādā pie reģiona attīstības plānošanas dokumentiem turpmākajiem 15 gadiem. Viens no daudzajiem uzdevumiem šajā procesā ir noteikt reģiona uzņēmējdarbības jomu viedās specializācijas potenciālu. Lai to izdarītu, tika veikts pētījums "Vidzemes plānošanas reģiona viedās specializācijas iespējas", ar kura rezultātiem ir iespējams iepazīties VPR mājaslapā. Pētījums „VIDZEMES PLĀNOŠANAS REĢIONA VIEDĀS SPECIALIZĀCIJAS IESPĒJAS" pieejams šeit Pētījuma „Vidzemes plānošanas reģiona viedās specializācijas iespējas” mērķis ir veikt situācijas analīzi par viedās specializācijas iespējām un izstrādāt priekšlikumus viedās specializācijas jomām Vidzemes plānošanas reģionā (VPR). Pētījumā tika īstenoti šādi uzdevumi:
Lai īstenotu pētījumā izvirzītos uzdevumus, tika izmantotas kvantitatīvās un kvalitatīvās pētījuma metodes: dokumentu analīze, fokusa grupas metode, ekspertu aptauju metode, datu un informācijas grupēšana, statistiskā datu apstrāde, vidējo un relatīvo lielumu aprēķināšana, rādītāju noteikšana un grafiskā attēlošana un induktīvi – deduktīvās datu analīzes metodes. Pētījuma ziņojums sastāv no 3 nodaļām. 1.nodaļā ir sniegts īss situācijas apraksts un pārskats par izvērtējumā izmantotajām metodēm. VPR tiek raksturots kā lauku reģions bez lielpilsētas, kur vairāk kā 50% iedzīvotāju dzīvo teritorijās ar zemu iedzīvotāju blīvumu. Reģiona resursu (cilvēku, finanšu u.c.) vērtība samazinās. Būtisks trūkums VPR attīstībai ir primāro nozaru (lauksaimniecībā, mežsaimniecība, zivsaimniecība, dabas resursu ieguve) dominēšana, kurās līdz ar produktivitātes pieaugumu samazinās nepieciešamība pēc darbaspēka. 2. nodaļā ir atspoguļoti izpētes rezultāti, kas ietver tādu reģiona produktivitāti ietekmējošo jomu analīzi kā cilvēkkapitāls, sociālais un institūciju kapitāls, zināšanu, radošais un inovāciju kapitāls, infrastruktūras kapitāls, reģiona uzņēmējdarbības un ražošanas kapitāls, kultūras kapitāls un vides kapitāls. Šajā nodaļā ir sniegts arī uzņēmējdarbības, izglītības un pētniecības sektoru sadarbības izvērtējums. 3.nodaļā ir iekļauti priekšlikumi VPR viedās specializācijas jomām, t.sk. rīcības plāns VPR viedās specializācijas īstenošanai un VPR ekonomikas un inovāciju vides indikatori un priekšlikumi to mērīšanai un uzraudzībai NUTS 3 līmenī. Lai vispusīgi novērtētu viedās specializācijas iespējas, tika izpētītas esošās globālās attīstības tendences, Latvijas ekonomikas attīstības perspektīvas, lauku reģionu attīstības perspektīvas globalizētajā pasaulē, kā arī akcentēta „zināšanu trīsstūra” loma. Balstoties uz lauku reģionu nākotnes tendenču analīzi un reģiona esošās situācijas izvērtējumu, kā arī pieņēmumu, ka nākotnē Vidzemes attīstība tiks balstīta uz „Optimālo scenāriju”, tika izvirzīti Vidzemes reģiona viedās specializācijas stratēģiskie mērķi. Savukārt precizētas viedās specializācijas jomas katram mērķim ir noteiktas, balstoties uz ekspertu vērtējumu.
Ņemot vērā esošās situācijas analīzes rezultātus, apzinot izglītības, pētniecības un uzņēmējdarbības sektora pārstāvju viedokļus un apskatot labās prakses piemērus kā Latvijā, tā ārvalstīs, ir izstrādāts rīcības plāns, kas ietver galvenos rīcības virzienus katrai viedās specializācijas jomai, kā arī horizontālās prioritātes. Katrai viedās specializācijas jomai tika noteikti perspektīvie nišas produkti:
Viedās specializācijas kontekstā nozīmīga ir reģiona inovāciju kapitāla analīze. Tāpēc tiek piedāvāts VPR ekonomikas un inovāciju vides novērtēšanai pielietot inovāciju potenciāla modeli, kas ietver 5 analīzes virzienus NUTS 3 jeb Vidzemes plānošanas reģiona līmenī: zinātniskā pētniecība, produktivitāte, tehnoloģijas, investīcijas un darbaspēks. Kopumā tiek piedāvāti 10 uzraudzības rādītāji VPR ekonomikas un inovāciju vides tendenču uzraudzībai un novērtēšanai.
Pētījums tika veikts projekta „Latvijas plānošanas reģionu un vietējo pašvaldību teritoriālās attīstības plānošanas kapacitātes palielināšana un attīstības plānošanas dokumentu izstrādāšana” ietvaros, kas tiek īstenots NFI 2009.-2014. gada programmas „Kapacitātes stiprināšana un institucionālā sadarbība starp Latvijas un Norvēģijas valsts institūcijām, vietējām un reģionālām iestādēm” ietvaros. Projekta vadošais partneris ir VARAM un tā mērķis ir stiprināt Latvijas vietējo pašvaldību un plānošanas reģionu teritorijas attīstības plānošanas kapacitāti, kā arī izstrādāt reģionāla un valsts līmeņa teritorijas attīstības plānošanas dokumentu projektus. Plašāk par projektu un tā aktivitātēm lasiet šeit. Papildus informācija: Ieva Kalniņa, Teritorijas plānošanas nodaļas vadītāja, Tālr.: 64116006, E-pasts: ieva.kalnina@vidzeme.lv; www.vidzeme.lv |
|