Mobilitātes un pakalpojumu pieejamības palielināšana demogrāfisko pārmaiņu skartajos reģionos (MAMBA)

Mazsalacas novadā braucienam ar transportu pēc pieprasījuma iespējams pieteikt arī asistenta pakalpojumu

Apzinot pakalpojuma “transports pēc pieprasījuma” lietotāju viedokli Mazsalacas novadā, novada domes vadība atsaukusies iedzīvotāju lūgumam piešķirt asistentu, kurš nepieciešamības gadījumā iedzīvotājiem palīdzētu ne tikai sagatavoties braucienam (piemēram, uzvilkt virsdrēbes), bet dotos arī līdzi vizītē pie ārsta, uz aptieku, veikalu, kā arī pēc brauciena palīdzētu iepirkumu somas ienest mājā. Asistenta pakalpojums Mazsalacas novada iedzīvotājiem būs pieejams otrdienās, to nodrošinās Mazsalacas novada sociālais dienests. Tas jāpiesaka iepriekš, zvanot uz to pašu telefona numuru, kas tiek izmantots, lai pieteiktu braucienu ar transportu pēc pieprasījuma – 2 789 10 00.

Priekšlikums par nepieciešamību piesaistīt asistentu nācis no pašiem iedzīvotājiem, kad tie janvārī tika aicināti uz tikšanos, lai izvērtētu pakalpojuma “transports pēc pieprasījuma” ieviešanas gaitu Mazsalacas novadā.

Sarunās ar pakalpojuma organizētājiem klāt bija arī domes priekšsēdētājs Harijs Rokpelnis, kurš uzklausīja iedzīvotāju stāstus un vērtējumu par pieejamo mobilitātes pakalpojumu. Ar savu pieredzi dalījās kāda kundze, kura neilgi pirms tam bija lauzusi roku un atzina, ka diemžēl pati saviem spēkiem nav varējusi ne apģērbties, ne arī doties iepirkties, tāpēc šāds asistenta pakalpojums būtu noderējis. Vienlaikus citi klātesošie norādīja, ka izklāstītā situācija ir īslaicīgs problēmgadījums, kamēr ir virkne iedzīvotāju, kuriem palīdzība būtu nepieciešama ikdienā.

Nesen apkopotā statistika liecina, ka līdz 2020. gada 1.martam 392 reisos ar  transportu pēc pieprasījuma pārvadāti 844 pasažieri. Kopumā novadā kā pakalpojuma lietotāji reģistrējušies 160 iedzīvotāji.

Salīdzinājumam ar otru pilotteritoriju Alūksnes novada pašvaldībā, kur transports pēc pieprasījuma kursē noteiktās teritorijās un noteiktās dienās, 116 reisos pārvadāti 330 pasažieri un kā pakalpojuma lietotāji reģistrējušies 92 iedzīvotāji.

Pakalpojumam “transports pēc pieprasījuma” šobrīd ir pilotprojekta statuss, kas nozīmē, ka abās pašvaldībās pakalpojums tiek testēts, lai noskaidrotu, vai potenciāli nākotnē tas varētu kļūt par vienu no pārvietošanās veidiem Latvijas attālajās lauku teritorijās, kur sabiedriskais transports kursē reti vai atcelts, jo kļuvis nerentabls. Ņemot vērā, ka paredzama situācijas pasliktināšanās, jo iedzīvotāju skaits samazinās un to cilvēku skaits, kas ir cienījamos gados, tikai palielinās, pārvietošanās problēmas nokļūšanai pēc pakalpojumiem lauku teritorijās aktualizēsies arvien vairāk.

Šobrīd pakalpojuma “transports pēc pieprasījuma” sniegšanu finansē Eiropas Savienības pārrobežu projekts MAMBA, tas tiek līdzfinansēts arī no Latvijas valsts budžeta, tomēr skaidrs, ka pilotprojekts tiks īstenots ne vēlāk kā līdz š.g. 30.septembrim, kad projekta īstenošana noslēgsies.

Projektu MAMBA īsteno Vidzemes plānošanas reģions sadarbībā ar partneriem no Vācijas, Polijas, Somijas, Dānijas, Zviedrijas un Latvijas Interreg Baltijas jūras reģiona (BJR) programmas 2014.-2020. gadam ietvaros, ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējumu. Tā mērķis ir uzlabot mobilitātes  pakalpojumu pieejamību attālajos lauku apvidos un demogrāfisko pārmaiņu skartajos reģionos, un pilnveidot transporta pakalpojumu sniedzēju kapacitāti. Latvijā projektu MAMBA īsteno Vidzemes plānošanas reģions, Vidzemes Augstskola un Autotransporta direkcija.

Braucienu pieteikšana: Marta Riekstiņa, Vidzemes mobilitātes centra koordinatore,  +371 27891000, tpp@vidzeme.lv .

Informācija par projektu: Līga Puriņa – Purīte, projekta “MAMBA” vadītāja, Vidzemes plānošanas reģions, mob.t. +371 29214024, liga.pp@vidzeme.lv .

Informāciju sagatavoja: Anita Āboliņa, sabiedrisko attiecību vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, projekta “MAMBA” sabiedrisko attiecību speciāliste,  mob.t. +371 29454752, anita.abolina@vidzeme.lv .

19.03.2020

Notikumi

«Jūnijs 2024»
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930