Mobilitātes un pakalpojumu pieejamības palielināšana demogrāfisko pārmaiņu skartajos reģionos (MAMBA)

Sabiedriskā transporta padomes sēdē informē par projektu MAMBA un pilotprojektu Vidzemes plānošanas reģionā – “transports pēc pieprasījuma”

Oktobra sākumā Sabiedriskā transporta padomes* (STP) sēdes dalībnieki tika iepazīstināti ar  projektu MAMBA, kura ietvaros Latvijā no pirmdienas, 21. oktobra, tiek pilotēts jauns mobilitātes risinājums – “transports pēc pieprasījuma”. Par projekta galvenajiem izaicinājumiem Eiropā, t.sk. Latvijā, mērķiem un galvenajām aktivitātēm stāstīja VSIA Autotransporta direkcijas pārstāve Vizma Ļeonova, aicinot nozares speciālistus arī citkārt pilotprojektu vajadzībām izmantot Eiropas Savienības projektu partnerību priekšrocības – pētīt ārvalstu pieredzi un izmantot zināšanas, kuras piedāvā eksperti partnervalstīs. Projektā kopā strādā 15 partneri sešās Baltijas jūras reģiona valstīs. Pie projekta īstenošanas Latvijā strādā Vidzemes plānošanas reģions, VSIA Autotransporta direkcija un Vidzemes Augstskola.

Gan projekts MAMBA, gan arī citi līdzīgi projekti tiek īstenoti ar mērķi akcentēt mobilitātes nozīmi lauku reģionos, vienlaikus apzinoties arī dažādus izaicinājumus, ar kuriem būs jāsaskaras tiem, kas šo jautājumu nolēmuši risināt.

Projekta ietvaros plānots aktivizēt vairākas rīcības, lai risinātu daļu no mobilitātes problemātikas. Tam par pamatu ņemta neizbēgamā savstarpējā sasaiste starp iedzīvotāju skaita samazināšanos un arvien sarūkošo sabiedrisko transportu vietās, kur pasažieru skaits ir nepietiekams. Secīgi, iepriekš uzskaitītās sakarības bieži noved pie ierobežotām iespējām saņemt pakalpojumus, tādējādi mazinot lauku kā dzīvesvietas pievilcību un atstājot ietekmi uz teritorijas ekonomiku kopumā.

Projekta ietvaros paredzēts izpētīt un plašāku sabiedrību, t.sk. transporta jomas speciālistus, iepazīstināt ar novatoriskiem lauku mobilitātes risinājumiem, izveidot publisku datu bāzi, kā arī organizēt lauku mobilitātes seminārus. Projektā paredzēts testēt arī vairākus risinājumus.

Kā jau iepriekš stāstīts, Latvijā projekta MAMBA ietvaros 2019. gada 21. oktobrī Alūksnes novadā un Mazsalacas novadā uzsākts jauns pilotprojekts – “transports pēc pieprasījuma”. Par plānoto pašmāju aktivitāti STP sēdes dalībniekus informēja Līga Puriņa-Purīte, projekta MAMBA vadītāja Vidzemes Plānošanas reģionā. Vienlaikus sēdes dalībnieki saņēma arī ielūgumu uz pirmajiem testa braucieniem, lai katrs individuāli izmēģinātu “transports pēc pieprasījuma” priekšrocības un lietderību, kā arī sniegtu savu vērtējumu par saņemto pakalpojumu.

Klātesošajiem tika prezentēti arī mobilitātes risinājumi, kas projekta ietvaros tiks ieviesti Polijā un Zviedrijā, sniedzot priekšstatu par iespējamo risinājumu plašo klāstu.

*Sabiedriskā transporta padome izveidota 2014. gadā desmit locekļu – Satiksmes ministrijas, Autotransporta direkcijas un plānošanas reģionu pārstāvju – sastāvā. Padome nodarbojas ar vienotu reģionālo vietējo un starppilsētu maršrutu plānošanu; vienotas pieejas nodrošināšanu sabiedriskā transporta pakalpojumu plānošanā, pasūtīšanā, līgumu slēgšanā un valsts budžeta līdzekļu izlietošanā; ar vietējo iedzīvotāju un pašvaldību interešu apzināšanu un pārstāvēšanu. Vidzemes plānošanas reģionu padomē pārstāvēt deleģēts VPR Attīstības padomes loceklis, Jaunpiebalgas novada pašvaldības priekšsēdētājs Laimis Šāvējs.

Projektu MAMBA īsteno Vidzemes plānošanas reģions sadarbībā ar partneriem no Vācijas, Polijas, Somijas, Dānijas, Zviedrijas un Latvijas Interreg Baltijas jūras reģiona (BJR) programmas 2014.-2020. gadam ietvaros, ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējumu. Tā mērķis ir uzlabot mobilitātes  pakalpojumu pieejamību attālajos lauku apvidos un demogrāfisko pārmaiņu skartajos reģionos, un pilnveidot transporta pakalpojumu sniedzēju kapacitāti. Latvijā projekts tiek saistīts ar pakalpojuma "transports pēc pieprasījuma" pilotēšanu divos Vidzemes novados - Alūksnes novada pašvaldībā un Mazsalacas novada pašvaldībā, kas ir viena no vairākām projekta aktivitātēm. Vairāk informācijas projekta MAMBA mājaslapā https://www.mambaproject.eu un Vidzemes plānošanas reģiona mājaslapā www.vidzeme.lv.

Papildu jautājumiem: Līga Puriņa – Purīte, projekta “MAMBA” vadītāja, Vidzemes plānošanas reģions, mob.t. 29214024, liga.pp@vidzeme.lv.

Informāciju sagatavoja: Anita Āboliņa, sabiedrisko attiecību vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, mob.t. 29454752, anita.abolina@vidzeme.lv.

21.10.2019

Notikumi

«Jūnijs 2024»
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930