Mobilitātes un pakalpojumu pieejamības palielināšana demogrāfisko pārmaiņu skartajos reģionos (MAMBA)

Satiksmes un reģionālās politikas plānotāji diskutē par finansējuma avotu pakalpojuma “transports pēc pieprasījuma” īstenošanai nākotnē

4. februārī Vidzemes plānošanas reģions tikās ar pārstāvjiem no Satiksmes ministrijas, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas, Autotransporta direkcijas, Latvijas Pašvaldību savienības pārstāvjiem un pārējiem plānošanas reģioniem, lai meklētu risinājumu transporta pakalpojumu nodrošināšanai mazapdzīvotās lauku teritorijās. Klātesošie sanāksmes dalībnieki bija vienisprātis, ka Latvijas reģionos, tostarp Vidzemē, arvien vairāk pastiprinās nomales efekts un atzina, ka ir nepieciešams uzlabot sabiedriskā transporta pakalpojumu kvalitāti, īpaši attālinātās teritorijās, kur iedzīvotāju blīvums ir mazs. Ņemot vērā, ka lauku teritorijās, īpaši pierobežā, sabiedriskā transporta reisi kļūst nerentabli, nepieciešams domāt par jauniem mobilitātes risinājumiem.

Lai uzlabotu mobilitātes iespējas, Satiksmes ministrija, pildot Saeimas uzdevumu – iesniegt likumprojektu, kas paredz pasažieru pārvadājumu pakalpojumu sniegšanu pēc pasažieru pieprasījuma, rosina grozījumus Autopārvadājumu likumā, kas jau šomēnes tiks nodoti skatīšanai Saeimā. Plānotie likuma grozījumi paredz dot tiesības pašvaldībām organizēt pasažieru pārvadājumus pēc pieprasījuma, lai nodrošinātu iedzīvotāju nokļūšanu līdz maršrutu apkalpes vietām vai novada centram normālajā (vispārpieņemtajā) darba laikā, ja nokļūšanai pieprasītajā galamērķī nav pieejami sabiedriskā transporta pakalpojumi.

Jāpiebilst, ka valsts finansējums šāda veida pakalpojuma nodrošināšanai pašvaldībās pagaidām nav paredzēts, tomēr sanāksmes laikā tika diskutēts par potenciālajiem finanšu avotiem. Satiksmes ministrija rosināja VARAM pārskatīt plānotās atbalsta programmas, savukārt Vidzemes plānošanas reģions izteica priekšlikumu veidot valstī vietējās mobilitātes fondu šādas iniciatīvas realizēšanai pašvaldībās.

Trešdien, 9. februārī grozījumi Autopārvadājuma likumā tiks skatīti Saeimas Tautsaimniecības agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēdē.

Informāciju sagatavojusi: Anita Āboliņa, sabiedrisko attiecību vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, anita.abolina@vidzeme.lv

08.02.2022

Notikumi

«Jūnijs 2024»
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930