Nākotnes modeļi pārtikas un mežsaimniecības sektora vērtību ķēžu adaptācijai Eiropas zaļajam kursam un aprites ekonomikai (3F GREEN MODEL)

Vidzemē uzņem starptautisku delegāciju pieredzes apmaiņai par atkritumu apsaimniekošanu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā

24.-25. oktobrī Vidzemē viesojās pārstāvji no Itālijas, Īrijas, Spānijas un  Ungārijas ar mērķi padziļināti izzināt Eiropas valstu pieredzes koksnes pārstrādes un lauksaimniecības darbu procesā radīto atkritumu apsaimniekošanā un pārpalikumu izmantošanā aprites ekonomikā. Vizīte tika organizēta projekta “3F Green Model” ietvaros, un, papildus darba sanāksmēm, ārvalstu partneri Vidzemē viesojās arī atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumā SIA ZAAO un pētniecības un inovāciju organizācijā “Vides risinājumu institūts”. 

Katrai no piecām valstīm projekta īstenošanas laikā jāidentificē vismaz trīs veiksmīgi piemēri, kas ne tikai palīdzētu attīstīties pašmāju mežsaimniecības un lauksaimniecības nozarēm, bet kas vienlaikus būtu praktiski izmantojami arī citās valstīs, palīdzot abām nozarēm pielāgoties Eiropas zaļā kursa un Eiropas Savienības Aprites ekonomikas stratēģijā izvirzītajiem mērķiem.

Uzklausot partneru pieredzi, īpaši izceļamas vairākas iniciatīvas. Tā, piemēram, Īrijā platforma CIRCULÉIRE ir pirmais inovācijas starpnozaru sadarbības tīkls, kas ir privātā-publiskā sektora kopā izveidota atbalsta programma, lai sekmētu aprites ekonomikas paātrinājumu ražošanas sektorā. CIRCULÉIRE ietvaros tiek radīti inovatīvi risinājumi lauksaimniecības pārtikas, farmācijas, otrreizējās pārstrādes, medicīnas ierīču, IKT nozarēs. CIRCULÉIRE sadarbojas ar plašu ieinteresēto personu loku no Īrijas inovāciju ekosistēmas. Viens no izaicinājumiem, kas tiek risināts ar platformas starpniecību – kā ražošanas atkritumus novirzīt jaunu biznesu radīšanai.

Cita vērtīga labā prakse, ar kuru iepazīstināja kolēģi no Īrijas, apliecināja digitālu rīku lietderību un lietojamību lauksaimniecībā. Zāles mērīšanas rīks PastureBaseIreland atzīts par labu digitālo palīgu Īrijas piena un gaļas liellopu, kā arī aitu audzētājiem zāles kā barības resursa apsaimniekošanā. Ņemot vērā, ka zāle ir lētākais barības veids, īpaši būtiski ir prast to pilnvērtīgi izmantot. Tīmeklī bāzētais rīks palīdz pieņemt atbilstošus lēmumus, prognozējot ar augstu precizitāti sagaidāmo ražu. Turklāt pētījumi rāda, ka saimniecības, kas ikdienas darbā izmanto programmas pakalpojumus, daudz veiksmīgāk ataudzē aplokos zāli un spēj ar to nodrošināt ganāmpulkus daudz pilnvērtīgāk.

Projekta partneri no Ungārijas fokusējās uz labajām praksēm mežsaimniecībā un kokapstrādē. Uzņēmums Falco ir labs paraugs piegādes ķēžu īsināšanā kokrūpniecības sektorā – produkcija tiek saražota no koksnes atkritumiem zāģētavās un citiem zemas kvalitātes koksnes atlikumiem, mazizmēra apaļkokiem un pārstrādāta kokmateriāla. Šie resursi attīstījuši uzņēmuma darbību, produktu klāstam pievienojot tehniski progresīvus inženierijas produktus.

Vienlaikus pārstāvji no Ungārijas informēja, ka no 2023. gada valstī stājies spēkā normatīvais regulējums par atkritumu apsaimniekošanu, kas ir būtisks pagrieziena punkts atkritumu apsaimniekošanas sektoram. Ņemot vērā, ka sabiedrība šobrīd saražo ļoti daudz atkritumu,  nepieciešama profesionāla apsaimniekošanas pieeja, tomēr to paveikt efektīvi kļūst arvien dārgāk. Eiropas Savienības atkritumu politika ir noteikusi skaidru virzienu, ka par atkritumu apsaimniekošanas darbībām, kas veicamas produkta dzīves cikla beigās – piemēram, savākšana, apstrāde, pārstrāde, iznīcināšana – ir produkta ražotāju atbildība, tostarp tas attiecas arī uz izmaksām.

Projekta vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā Inguna Kucina klātesošos iepazīstināja ar Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūta darbību (MeKA), kas kompetenti un atbildīgi risina meža un koksnes produktu attīstības un profesionālās izglītības pilnveidošanas jautājumus Latvijā. Institūtu 2004. gadā dibināja Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte (toreiz Latvijas Lauksaimniecības universitāte),  AS “Latvijas Valsts meži” un Latvijas Kokrūpniecības federācija, ar mērķi apvienot augstskolas un nozares uzņēmēju spēkus, lai celtu meža nozares konkurētspēju Baltijā. Institūts nodrošina gan testēšanas pakalpojumus, gan arī veic zinātniskos pētījumus un organizē dažāda līmeņa neformālās izglītības programmas – seminārus, apmācību kursus dažādām mērķgrupām (kokapstrādes uzņēmumu vadītājiem, darbiniekiem, nozares speciālistiem, kā arī saistīto nozaru pārstāvjiem). Šis izvēlēts kā veiksmīgs Latvijas piemērs, parādot, kā uzņēmumam, fokusēti darbojoties, iespējams attīstīt nozari kopumā.

Projekta ietvaros paredzēts uzlabot dažādus politikas dokumentus reģionālā un nacionālā līmenī. Vidzemes plānošanas reģionā plānots pilnveidot Attīstības plānošanas programmu 2022.-2027. gadam, lai stiprinātu aprites ekonomikas principus uzņēmējdarbībā lauksaimniecības un mežsaimniecības nozarēs Vidzemē, koncentrējoties uz šajās nozarēs radīto atkritumu potenciāla pilnīgi izmantošanu jaunu biznesa produktu radīšanā.

Projekts “Nākotnes modeļi pārtikas un mežsaimniecības sektora vērtību ķēžu adaptācijai Eiropas zaļajam kursam un aprites ekonomikai” (starptautiski zināms kā 3F Green Model) tiek īstenots ar programmas Interreg Europe 2021-2027 atbalstu.  Tā partneri – Astūrijas Firstiste (Spānija), Sicīlijas reģiona lauksaimniecības departaments (Itālija), Pannonas Biznesa tīklu asociācija (Ungārija), Minsteres Tehnoloģiju universitāte (Īrija). Projekta konsorcija dalībnieks ir arī Vidzemes plānošanas reģions. Projekta mērķis - politikas instrumentu uzlabošana partnervalstu lauksaimniecības un mežsaimniecības nozaru pielāgošanas Eiropas zaļajam kursam un ES aprites ekonomikas stratēģijai izaicinājumu risināšanai. Paredzams, ka projekta partneri atlasīs vismaz 3 labās prakses piemērus aprites ekonomikai lauksaimniecības pārtikas un mežsaimniecības nozarēs, identificējot bioatkritumu izmantošanu un apsaimniekošanu, to atkārtotu iekļaušanu citos rūpnieciskos procesos, kā arī uzņēmējdarbību iespējas, kas varētu rasties no šiem pielietojumiem. Tāpat tiks organizētas starpreģionu apmācības, piedaloties mācību vizītēs, visbeidzot veicot politikas instrumentu pilnveidi, iesaistot nozares spēlētājus, kā arī cieši strādājot ar stratēģiskā dokumenta veidotājiem.

Jautājumiem: Inguna Kucina, projekta 3F Green Model vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, inguna.kucina@vidzeme.lv; t. +371 26598678.

Informāciju sagatavojusi: Anita Āboliņa, galvenā komunikācijas speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā, anita.abolina@vidzeme.lv, t. +371 29454752. 

 

30.10.2023

Notikumi

«Maijs 2024»
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031