Pieejamu tūrisma maršrutu attīstība (Access Routes)

Vidzemes un Kurzemes tūrisma speciālisti iepazīstas ar vides pieejamības labās prakses stāstiem Igaunijā

Aizvadītajā nedēļā, 15. un 16. februārī, Igaunijas – Latvijas pārrobežu sadarbības programmas projekta “Pieejamu tūrisma maršrutu attīstība” (turpmāk – “Access Routes”) ietvaros notika brauciens uz Igauniju, lai iepazītu labās prakses piemērus saistībā ar vides pieejamību kultūras tūrisma objektos. Braucienā devās 30 dalībnieki - pašvaldību tūrisma plānošanas un attīstības nodaļu speciālisti, tūrisma informācijas konsultanti, eksperti no Kurzemes un Vidzemes plānošanas reģioniem, kā arī pārstāvji no invalīdu un viņu draugu apvienības "Apeirons".

Vēsturisku celtņu un kultūras vietu piekļūstamība ir nepieciešama ne tikai cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem, bet arī vecākiem ar mazākiem bērniem un senioriem – visai sabiedrībai kopumā. Brauciena dalībnieki viesojās Tartu un Viru apkārtnē gan no jauna tapušos kultūras tūrisma objektos, gan tādos, kur par vides pieejamību ir domāts, atjaunojot vai pārbūvējot ēkas. Viņi smēlās idejas vides pieejamības uzlabošanai.

Vastselīnas pils. Foto: VPR

Kurzemnieki un vidzemnieki apskatīja Vastselīnas bīskapa pils apmeklētāju centru jeb muzejmāju un Svētceļotāju māju, kuras divos stāvos izvietoto izglītojošo ekspozīciju par viduslaiku svētceļojumu tradīcijām iespējams izzināt, pārvietojoties starp stāviem ar liftu. Ekspozīciju iespējams izpētīt, izmantojot gan redzi, gan tausti. 

Vastselīnas bīskapa pilī Viru novada attīstības centra pārstāve Astrid Org uzrunā iepazīstināja klātesošos ar projekta “Access Routes” ieceri, kā arī ar esošo situāciju vides pieejamības ziņā. Igaunijā arī ne visi tūrisma objekti ir pieejami visiem. Būtu jāstrādā pie tā, lai to kļūtu vairāk, jo Igaunijas statistika liecina, ka 10% no visiem Igaunijas iedzīvotājiem ir ar invaliditāti. Projekta virsmērķis būtu panākt sabiedrības uztveres izmaiņas saistībā ar vides pieejamību un to, ka tā ir svarīga visiem, ne tikai dažiem. Brauciena dalībnieki uzzināja arī par “Vunki Mano” sociālo inovāciju hakatoniem. Ideju maratona tēma 2024. gadā būs vides pieejamība, tiks piesaistītas arī starptautiskas komandas un eksperti. 

   Igaunijas Nacionālais muzejs. Foto: VPR

Ceļš tālāk veda uz Igaunijas Nacionālo muzeju – mūsdienīgu un plašu muzeju, kurš piedāvā drošu un pieejamu vidi dažādām sabiedrības grupām. Ekspozīcijās, kuras atklāj Igaunijas iedzīvotāju dzīvi, ikdienu un sadzīvi laiku lokos, kā arī somugru tautu dzīvi Urālos un citviet, ir ērti pieejama cilvēkiem ratiņkrēslos un ar bērnu ratiem. Muzejā  ir ērtas nobrauktuves, lifti, arī ekspozīciju dizaina risinājums ir tāds, ka eksponāti un apraksti ir izvietoti labi apskatāmā augstumā. Ekspozīcijā ir daudz interaktīvu elementu, kuri padara izziņas procesu īpaši interesantu un aizraujošu. 

Viesošanās Tammistu muižā. Foto: VPR

Pieredzes brauciena pirmās dienas noslēgumā projekta “Access Routes” partneri – Igaunijas Kamera cilvēkiem ar invaliditāti –  iepazīstināja ar paveikto vēsturiskajā Tammistu muižā. Tur tapis mūsdienīgs atbalsta centrs bērniem un jauniešiem ar funkcionāliem traucējumiem. Centrā nodrošina "atelpas brīža" pakalpojumus ģimenēm, kurās aug bērni ar invaliditāti. Muižas dzīvojamā ēka pielāgota dažādu atbalsta pakalpojumu (piemēram, darbnīcu) īstenošanai jauniešiem, lai palīdzētu viņiem iekļauties darba tirgū. Katru gadu šeit palīdzību un atbalstu saņem vairāki simti cilvēku. Paveiktais, pielāgojot vidi un izveidojot pakalpojumus, ir bijis iespējams, gan pateicoties privātajiem ziedotājiem, gan Igaunijas, Ziemeļvalstu un ES programmu atbalstam.

Ledus laikmeta centrs. Foto: VPR

Pieredzes brauciena dalībnieki apmeklēja arī Ledus laikmeta centru. Tajā daudz domāts par fizisko un informācijas pieejamību dažādām sabiedrības mērķgrupām, lai ikvienam centra apmeklējuma pieredzi padarītu patīkamu un interesantu. Pieejamā un pielāgotā vidē ikviens var uzzināt par ledus laikmeta iestāšanās cēloņiem, izmaiņām Igaunijas dabā daudzu gadu tūkstošu garumā, kā arī klimata pārmaiņu ietekmi.

Valgas-Valkas pilsētas centra apskate. Foto: VPR

Brauciena noslēgumā notika Valgas-Valkas Dvīņu pilsētas centra apskate.   

Par projektu

Interreg Igaunijas-Latvijas programmas 2021.-2027. gadam projekta “Access Routes” (EE-LV00043) atbalstītās aktivitātes īsteno Kurzemes plānošanas reģions, Vidzemes plānošanas reģions, Igaunijas Kamera cilvēkiem ar invaliditāti, Viru novada attīstības centrs, Dienvidigaunijas Tūrisma klasteris. Vairāk par "Access Routes" projektu un iecerēm ŠEIT. 

_______

Jautājumiem: Ilze Liepa, projekta "Access Routes" vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, ilze.liepa@vidzeme.lv.

Informāciju sagatavoja: Zane Kaķe, Vidzemes plānošanas reģiona sabiedrisko attiecību speciāliste, zane.kake@vidzeme.lv.

Šī aktivitāte tiek veikta kā daļa no projekta "Pieejamu tūrisma maršrutu attīstība” (EE-LV00043). Projekts tiek īstenots ar Eiropas Savienības Interreg Igaunija-Latvija programmas 2021-2027 finansiālu atbalstu. Šī preses ziņa atspoguļo autora viedokli. Programmas vadošā iestāde neatbild par tajā ietvertās informācijas iespējamo izmantošanu.

.

21.02.2024

Notikumi

«Jūlijs 2024»
POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031