Joprojām aktuāli! Kā mājsaimniecībām un pašvaldībām samazināt enerģijas tēriņus ikdienā? (VIDEO)
Atgādinām, ka rudenī Vidzemes plānošanas reģions organizēja Smart Living seminārus, kuros tika aplūkoti dažādi risinājumi, kā mājsaimniecības un pašvaldības var ievērojami samazināt energoresursu patēriņu. Piedāvājam noskatīties semināru video ierakstus, fiksēt sev noderīgus padomus ikdienai un darbam, lai samazinātu enerģijas tēriņus, nemazinot komfortu.
Šī brīža situācija elektroenerģijas tirgū arvien vairāk aktualizē nepieciešamību ikvienai mājsaimniecībai pārskatīt savus ikdienas enerģijas tēriņu paradumus, meklēt jaunus risinājumus un iespējas. Vienlaikus, arī pašvaldībām, domājot par publisko ēku būvniecību, jau laicīgi jādomā par to ekspluatācijas izmaksām – zemas enerģijas patēriņa ēkas ir veids, kā ietaupīt finanšu resursus un rīkoties videi draudzīgi. Bet kā sasniegt nosprausto mērķi?
VIDEO
>> Seminārs “Apsteidz enerģijas cenu pieaugumu ar energoefektivitāti” 28/09/2021
>> Seminārs “Publisko ēku labā prakse. Gandrīz nulles enerģijas jeb zemas enerģijas patēriņa ēkas” 27/10/2021
DAŽAS ATZIŅAS NO SEMINĀRIEM:
- "Mūsu rokās ir pieņemt gudrus lēmumus, skatīties un izvērtēt paradumus un rīcības, lai samazinātu enerģijas patēriņu mājsaimniecībās, vienvārdsakot – ietaupīt naudu!”
- “Viena no lielākajām komunālo maksājumu pozīcijām ir siltā ūdens izmantošana. Karstā ūdens enerģiju noteikti var ietaupīt, ja ņem vērā ūdens patēriņa atšķirības izmantojot vannu vai dušu. Dodoties vannā, vienā mazgāšanās reizē tiek patērēti ap 150–160 litri, savukārt dušā pat astoņas reizes mazāk – vien 20–25 litri. Liela nozīme ūdens patēriņa samazināšanai ir arī aeratoriem, kurus uzstāda jaucējkrāniem un dušas uzgaļiem.”
- “Apgaismojuma tirgus attīstās ļoti ātri. Mode mainās, un ir arvien jauni pārsteigumi. Spuldzīšu klāsts ir ļoti plašs, taču ir vērts zināt nianses. Spuldzes ar plastmasas korpusiem ne tikai slāpē gaismu, bet nenovada arī siltumu, kā rezultātā bieži vien spuldze izdeg. Ir gadījumi, kad vispiemērotākā izvēle būtu spuldzes ar iebūvētu kustību sensoru. Jāzina spuldžu atšķirības un priekšrocības, lai izvēlētos katrai situācijai piemērotāko.”
- “Zemgrīdas apkurei ir ļoti daudz priekšrocību, un tā ir iespēja efektīvi izmantot siltumapkures avotus. Tomēr jāņem vērā, ka ēkai jābūt ļoti labi nosiltinātai, jo šādām sistēmām siltuma atdeve ir ierobežota. Turklāt vienmēr ir vērts padomāt arī par rezerves apkures avotiem, lai mazinātu atkarību no enerģijas gadījumos, kad tās padeve pārtrūkst.”
- “Labs projekts reizēm neīstenojas dzīvē, jo nododot objektu ekspluatācijā, iztrūkst kontrole un uzraudzība – viss paliek vairs tikai ēkas apsaimniekotāja ziņā. Bez cilvēka iesaistes tehnoloģijas un procesi nevar strādāt pilnvērtīgi.”
- “Ļoti aktuāla ir situācija, kad jaunā ēkā joprojām “dzīvo pa vecam” – netiek izmantotas rekuperācijas sistēmas, bet tā vietā tur vaļā logus un tādējādi telpas zaudē siltumu; netiek optimāli noregulēta sistēma un netiek sekots līdzi laikapstākļiem; darbinieki nepareizi vēdina telpas. Būtiski ir izvirzīt kādu atbildīgo, kas ikdienā seko līdzi mērījumiem un problēmu gadījumā meklēs risinājumu. Dati ir jāapkopo regulāri, un tie obligāti ir arī jāanalizē.”
***
Atgādinām, ka Vidzemes plānošanas reģions energoefektivitātes tēmas projektu “Praktiski risinājumi gudrai energoresursu izmantošanai (Smart Living)” sadarbībā ar Zaļo un viedo tehnoloģiju klasteri īsteno kopš 2020. gada sākuma. Tā mērķis ir kopā ar partneriem no Igaunijas paaugstināt sabiedrības izpratni par resursu efektīvu izmantošanu. Smart Living tiek īstenots ar Interreg Igaunijas-Latvijas pārrobežu sadarbības programmas atbalstu.
Papildinformācijai: Edgars Augustiņš, Vidzemes plānošanas reģiona energoefektivitātes eksperts (edgars.augustins@vidzeme.lv)
Informāciju sagatavojusi: Anita Āboliņa, sabiedrisko attiecību vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, anita.abolina@vidzeme.lv
Augstāk minētā informācija šajā publikācijā atspoguļo autora viedokli un Igaunijas-Latvijas programmas vadošā iestāde neatbild par tajā ietvertās informācijas iespējamo izmantošanu.
-