Starptautiska ūdeņraža uzpildes staciju tīkla izveide kravas automobiļiem (HyTruck)

Aicina reģistrēties tiešsaistes pasākumiem – ekspertu diskusijām – par ūdeņraža uzpildes staciju tīkla izveidi Baltijas jūras reģionā; nākamais cikla seminārs notiks 4. oktobrī

Vidzemes plānošanas reģiona ieviešanās etapā esošā projekta “HyTruck” starptautiskais konsorcijs aktualizējis jautājumu par ūdeņraža uzpildes staciju attīstību plašā reģiona teritorijā, t.sk. arī Latvijā. Lai diskutētu par optimālu starptautiska ūdeņraža uzpildes staciju tīkla attīstību, kā arī uzturētu augstu informētības līmeni par nozares aktualitātēm un novitātēm, kopš septembra vidus tiek organizētas regulāras ikmēneša virtuālās brokastis. Tas ir pasākums, kas pulcē interesentus tiešsaistē no visas Eiropas, piedāvājot viņiem uzklausīt ekspertu un praktiķu viedokļus un vērojumus par ūdeņraža uzpildes staciju tīkla izveides potenciālu un aspektiem, ar kuriem jārēķinās plānošanas un ieviešanas procesos.

 

Pirmo reizi vairāk nekā 30 interesenti pulcējās š.g. 13. septembrī, izzinot projekta konsorcija dalībnieka – Vācijas uzņēmuma Localizer GmbH Berlin – vadībā izveidotā starptautiska mēroga Ūdeņraža tirgus ideju un praktisko pielietojumu ikdienā (Vācijā šo uzskata par galveno instrumentu ūdeņraža ekonomikas paplašināšanai reģionā). Platformas jeb tirgus mērķis ir nodrošināt labāku pārskatu par reģionā esošajiem vai plānotajiem ūdeņraža projektiem, lai nodrošinātu sinerģiju turpmākajā projektu attīstībā ūdeņraža ražošanā, pieprasījumā un patēriņā, kā arī infrastruktūras plānošanā. Ūdeņraža tirgus ļauj uzņēmumiem visā ūdeņraža pievienotās vērtības ķēdē atrast pakalpojumu sniedzējus, piemēram, ūdeņraža ražotājus, tehniskā aprīkojuma ražotājus vai projektu izstrādātājus. HyTruck projektā tirgus laukums, kas šobrīd darbojas Vācijā, tiks paplašināts un būs izmantojams visā Baltijas jūras reģionā; tajā dalību reģistrēt aicināti arī interesenti no Latvijas.

Iniciatīvas izstrādātājs informēja, ka šobrīd platformā vēl nav pieejama informācija par ūdeņraža avotu, taču varētu viegli ieviest diferenciāciju zaļajam, zilajam vai pelēkajam ūdeņradim. Jāņem vērā, ka pieejamā informācija netiek pārbaudīta, saturiski tirgus laukuma piedāvājumu veido paši tirgus dalībnieki.

Savukārt Eiropas līmeņa organizācija “Clean Hydrogen partnership” piedāvāja savu vērtējumu par sistēmu, kurā redzama Eiropas ūdeņraža uzpildes staciju pieejamība.

Eiropas ūdeņraža degvielas uzpildes stacijas pieejamības sistēma (E-HRS-AS) sniedz informāciju par ūdeņraža uzpildes staciju pieejamību – bezmaksas, uzticamu, drošu un lietošanai gatavu datu pakalpojumu ūdeņraža uzpildes stacijās Eiropā. Papildus tam, sistēmā tiek nodrošināta piekļuve arī  kopēju datu repozitorija sistēmai – statiskai informācijai –, piemēram, adresēm un maksāšanas līdzekļiem.

Visus šos datus, izmantojot atvērtā koda eksportēšanas API, var kopīgot ar jebkuru trešo pusi, kas pieprasa piekļuvi. E-HRS-AS apkopotu pieejamības datus, izmantojot fiziskus vai virtuālus interfeisus, un sniegtu informāciju atklātā pirmkoda veidā ikvienam interesentam. Aptverot aptuveni 80-90% Eiropas HRS, sistēma var nodrošināt datus reāllaikā: ik pēc 10 minūtēm pieejamības statusu nodrošina sistēmā reģistrēta uzpildes stacija.

Šī sistēma īpaši būtiska ir tiem, kas ikdienā lieto ar ūdeņraža darbināmus transportlīdzekļus, jo ​​pašreizējais ūdeņraža uzpildes staciju tīkls nav ļoti blīvs, un pat vismaz vienas stacijas nepieejamība var būt nopietna problēma.

Projekta konsorcijs ir pārliecināts, ka ekspertu diskusijās balstītie tiešsaistes pasākumi veicinās zināšanu apmaiņu par ūdeņraža uzpildes stacijām. Iegūtā informācija tiks izmantota arī ūdeņraža uzpildes staciju tīkla plānošanai un ieviešanai Baltijas jūras reģiona teritorijā.

Nākamais pasākums plānots š.g. 4. oktobrī.

Reģistrēšanās pasākumiem šeit: https://link.webropolsurveys.com/Participation/Public/49c934cb-a46b-4ef7-b618-e9b62c9484c8?displayId=Fin2864993 (reģistrācija nodrošinās regulāru atgādinājumu saņemšanu par tuvākajiem plānotajiem pasākumiem).

Jautājumu gadījumā, interesenti aicināti sazināties ar pasākumu koordinatoru, Somijas uzņēmuma CLIC Innovation Oy pārstāvi Oleg Todorov (oleg.todorov@clicinnovation.fi).

Papildus piedāvājam iepazīties ar š.g. 13. septembra pasākuma prezentācijām un video ierakstu (materiāli angļu valodā):

HyTruck project introduction by Anja Fröhlich, Ministry of Economics, Infrastructure, Tourism and Labour Mecklenburg-Vorpommern (.pdf)

European Hydrogen Refuelling Station Availability System by Athanasios  Batsilas from the Clean Hydrogen Partnership (.pdf)

https://youtu.be/j-SvXEfhqW0?si=H_jksQcMhkFGSJJk  (video).

Projektā HyTruck (pilnais projekta nosaukums – “Starptautiska ūdeņraža uzpildes staciju tīkla izveide kravas automobiļiem”) iesaistījušies partneri no Vācijas, Lietuvas, Polijas, Igaunijas, Zviedrijas un Somijas; Latviju projektā pārstāv Vidzemes plānošanas reģions.

Projekts HyTruck tiek īstenots Interreg Baltijas jūras reģiona programmas ietvaros no 2023. gada līdz 2025. gadam. Tā mērķis - atbalstīt valsts institūcijas starptautiska ūdeņraža uzpildes staciju tīkla izveidē kravas automobiļiem Ziemeļjūras -Baltijas jūras TEN-T koridora austrumu daļā ar saskaņotiem jeb vienotiem starptautiskiem tehnoloģiskiem standartiem.

Plašāka informācija par HyTruck projektu: https://interreg-baltic.eu/project/hytruck/

Saziņai: Rita Merca, projekta HyTruck vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, rita.merca@vidzeme.lv

28.09.2023

Notikumi

«Septembris 2024»
POTCPSSv
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30