Uzņēmējdarbības atbalsta vides attīstība reģionos (SMEPRO REG)

Uzņēmēju viesmīlība, neatlaidība un pasaules līmeņa inovācijas Latgalē

No 20. – 22. septembrim Vidzemes plānošanas reģiona speciālisti, kopā ar citu Latvijas plānošanas reģionu uzņēmējdarbības speciālistiem, projekta SMEPRO REG (Nr. LVIII-056) ietvaros, viesojās Latgalē. Trīs dienu laikā tika baudīta Latgales viesmīlība, apmeklēti un iepazīti daži no lielākajiem uzņēmumiem, kas darbojas lauksaimniecības, kokapstrādes, tehnoloģiju un tūrisma nozarēs, kā arī nozīmīgākās izglītības iestādes. Lai arī ikdienā netrūkst dažādu izaicinājumu, uzņēmēji Latgalē patiesi lepojas ar saviem sasniegumiem un iespējām, ko šis reģions piedāvā.

Kā pirmā pieturvieta pieredzes apmaiņas brauciena sākumā - “Rekovas dzirnavas”, kur godā tiek turēts Latgales kulinārais mantojums un galvenā ēdienu sastāvdaļa ir zemnieku saimniecības “Kotiņi” saražotā produkcija.

Uz pašu saimniecību ceļš ved arī tālāk, tur uzņēmuma pārstāve iepazīstināja ar “Kotiņu” produktu audzēšanas un pārstrādes procesu. Zemnieku saimniecība dibināta 1992. gadā un sākotnēji tā atradusies vien 2 kilometrus no robežas, Šķilbēnu pagasta “Upītēs”, kur tā pašreizējais un vienīgais īpašnieks Aldis Ločmelis kopā ar savu tēvu uzsāka uzņēmējdarbību. Astoņus gadus vēlāk - 2000. gadā, uzņēmums pārcēlās uz tagadējām telpām, kur pamazām attīstījās un šobrīd ir viena no lielākajam saimniecībām Latvijā un Baltijā, kas audzē sertificētas sēklas. Uzņēmums izstrādājis arī bezatlikumu saimniekošanas tehnoloģiju, kur blakus pamatproduktam radītais blakusprodukts tiek izmantots citās saimniecības nozarēs, piemēram, lopbarībai. Šobrīd saimniecība apsaimnieko vairāk nekā 4000 hektārus zemes un audzē 19 kultūras. 

Lai lauksaimniecība reģionā un arī Latvijā zeltu, jaunos speciālistus sagatavo Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes aģentūra “LBTU Malnavas koledža”, kas bija nākamā pieturvieta. Šeit Sandra Ežmale, koledžas direktore, pastāstīja par izglītības iestādi, tās darbības virzieniem un nozīmi reģionā, kā arī īstenotajiem invetīciju projektiem. Vizītes laikā tika iepazītas arī mācību telpas - jūlijā atklātā augkopības laboratorija, lauksaimniecības tehnikas, autotransporta un siltumnīcas laboratorijas.

Kārsavas novadā reģionu speciālisti apmeklēja “Mežvidu” siltumnīcu kompleksu, izzinot tomātu audzēšanas noslēpumus un izaicinājumus. Savu produkciju uzņēmums pozicionē kā ekoloģisku, Premium produktu, jo audzēšana tiek nodrošināta bez ķīmisku aizsardzības līdzekļu lietošanas, tikai ar bioloģiskām metodēm un tomātus apputeksnē ar dabisku metodi – izmantojot kamenes. Lai gūtu labāku ražu, kā arī samazinātu ikmēneša rēķinus, uzņēmums investējis energoefektīvās LED gaismošanas sistēmās, rekuperācijas sistēmās un augu svēršanas sistēmās. Lielāko daļu no ieguldījumiem veido bankas finansējums un pašu piesaistītie līdzekļi, bet daļa ir Eiropas Savienības atbalsts.

Dienas noslēgumā Latgales uzņēmējdarbības centra (LUC) vadītājs Andris Kucins iepazīstināja ar centra galvenajiem darbības virzieniem, aktivitātēm, sadarbībām, kā arī īstenotajiem un aktīvajiem uzņēmējdarbības atbalsta pasākumiem Latgales plānošanas reģionā.

Apmaiņas braucienam turpinoties “Griķu Rezidencē”, kur saimnieko zīmolu “Griksi” un “Liepkalns” radītāji Jūlija un Aleksejs Daņiļini, reģionu speciālisti iepazinās ar bioloģiskās saimniecības ražotajiem produktiem, uzņēmuma darbības virzieniem un atbalsta iespējām, kas laika gaitā piesaistītas, lai veicinātu attīstību. Kā pastāstīja J. Daņiļina, uzņēmumā šobrīd strādā tikai 4 darbinieki, jo produkcija tiek ražota automatizēti – ar iekārtu palīdzību. 30% no saražotās produkcijas tiek eksportēta uz Rumāniju, Poliju, Nīderlandi un Zviedriju, drīzumā piegādes tiks veiktas arī uz Lielbritāniju. Uzņēmums saņēmis ilgtspējīga lauksaimnieka sertifikātu, kā arī piesaistījis finansējumu dažādās Eiropas programmās un no četriem LEADER projektiem. 

Inovācijās un zinātnē balstīta pieredze reģionu speciālistiem bija “Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā”, kas ir Austrumlatvijas vadošais tehnoloģiju centrs ar 33 dažādām studiju programmām. Savukārt, iedvesmojoša un garšas kārpiņu atraisoša vizīte bija kafijas koncepta veikalā “KUUP”, kur zīmola radītājs Oskars Maculevičs pastāstīja par pirmās augstākās kvalitātes kafijas grauzdētavas izveidi Latgalē. Uzņēmums dibināts 2019. Gadā kā maza apjoma grauzdētava un galvenokārt strādā ar Latvijas tirgu. Kafijas pupiņas, kuras tiek grauzdētas, lielākoties tiek iepirktas no Dienvidamerikas - Brazīlijas un Kolumbijas, kā arī no Etiopijas, Austrumāfrikā.

Aglonā tika iepazīts maizes tapšanas process. “Maizes muzejā”, kur jau 25 gadus saimnieko un viesus uzņem namamāte Vija Kudiņa, atrodas simtiem lietu un foto, kas saistītas ar graudu pārstrādi un maizes cepšanu. Muzeja veidotāja reģionu speciālistus sagaida latgaliešu tautas tērpā ar latgalisku uzrunu un stāstiem par maizes ēšanas kultūru. 

Viens no lielākajiem kokapstrādes uzņēmumiem Latgalē SIA “Varpa”, tika iepazīts, dodoties uz Krāslavu, kur valdes priekšsēdētājs Edvards Baranovskis parādīja uzņēmuma teritoriju un ražošanas telpas, iepazīstināja ar galvenajiem darbības virzieniem un ieguldījumiem, kas veikti uzņēmuma attīstībai. Uzņēmums dibināts 1993. gadā un tajā strādā 68 darbinieki, tā galvenie darbības virzieni ir mežisstrāde, kokapstrāde un dārza mēbeļu ražošana, produkcija galvenokārt tiek eksportēta ārpus Latvijas. No koksnes atlikumiem uzņēmums ražo koksnes granulas, kas arī lielākoties tiek eksportētas. Šobrīd uzņēmums strādā uz pusslodzi elektrības jaudas samazinājuma dēļ, ko izraisījusi nespēja vienoties ar A/S Sadales tīkli. 

Apmaiņas brauciena noslēgumā reģionu speciālisti viesojās Daugavpilī bāzētā uzņēmumā, SIA “Regula Baltija”, kas dibināts 1992. gadā un nodarbojas ar drošības iekārtu izstrādi un ražošanu, kas paredzētas dokumentu nolasīšanai, transporta un ieroču pārbaudei. Kā pastāstīja uzņēmuma tirgvedības vadītājs Māris Kaminskis, Latvijā paliek tikai 3 - 4% saražotās iekārtas, jo liekākā daļa tiek eksportētas uz ārzemēm. Uzņēmums šobrīd strādā 170 valstīs un tā klienti galvenokārt ir valsts struktūras, bet daļa iekārtu nonāk arī privātajā sektorā, piemēram, viesnīcās, bankās, avikompānijās, ostās un citur. 

Ar vēsturiski tehnokrātisku vietu iepazīstināja Daugavpils Tehnikas un industriālā dizaina centra “Inženieru arsenāls” pārstāvis. Centrs izvietots 19. gadsimta ēkā, Daugavpils cietoksnī, un tā saistīta ar inženierijas vēsturi, tehniku un tās attīstību. Ēka apmkelētājiem atvērta nepilnus 5 mēnešus un tajā izvietotas četras ekspozīcijas ar industriālā dizaina vēstures un spectehnikas, padomju spēkratu, mototehnikas un rietumu retro automobiļiem. Savukārt, izzinoša, uz STEM jomu balstīta izglītojoša vide apmaiņas brauciena noslēgumā sagaidīja Daugavpils Inovāciju centrā. Tur izvietotas interaktīvas ekspozīcijas, nodarbības un pasākumi bērniem un jauniešiem, kas ļauj iepazīt, izprast fiziku, ķīmiju, bioloģiju un citas zinātnes. 

“Lai arī vairākus gadus dzīvoju un darbojos Vidzemes plānošanas reģionā, pieredzes apmaiņas vizīte Latgalē noteikti bija īpaša arī personīgi, jo pati nāku no šī reģiona. Brauciena laikā iepazinām ļoti dažādus uzņēmums no mazajiem ražotājiem līdz lieliem rūpnieciskiem uzņēmumiem, kas spējuši ielauzties eksporta tirgos. Reizēm pat nenojaušam, ka Latvijā darbojas pasaules līmeņa unikāli uzņēmumi kā “Regula Baltija”. Sarunas ar uzņēmējiem iezīmēja arī uzņēmējdarbības skaudro pusi – uzņēmēji ir spiesti cīnīties ar valsts monopola pakalpojumu sniedzējiem un tas spēcīgi ietekmē uzņēmumu darbību, kā situācijā ar kokapstrādes uzņēmumu “Varpa”. Latgales uzņēmēji noteikti ir neatlaidīgi, inovatīvi un viesmīlīgi,” apmaiņas vizītes nozīmīgumu uzsvēra Inguna Kucina, Projekta SMEPRO REG vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā.

Projekts “Uzņēmējdarbības atbalsta vides attīstība reģionos” SMEPRO REG (Nr. LVIII-056) tiek īstenots Pārrobežu sadarbības programmā 2014.-2020. gadam. Projekta kopējais finansējums ir 183 456,87 EUR, Eiropas Savienības līdzfinansējums ir 165 111,18 EUR.

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Vidzemes plānošanas reģions un tā nevar tikt izmantota, lai atspoguļotu Eiropas Savienības uzskatus.

Plašāka informācija: Projekta SMEPRO REG vadītāja Inguna Kucina, inguna.kucina@vidzeme.lv

Informāciju sagatavoja: Sabiedrisko attiecību speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā Krista Blūma, krista.bluma@vidzeme.lv

17.10.2023

Notikumi

«Aprīlis 2024»
POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930