Vēsturiskās vērtības un ar tām saistītās ainavas (HISTCAPE)

Ārzemju kolēģi atzinīgi novērtē Vidzemes pieredzi kultūrvēstures mantojuma saglabāšanāMarta nogalē Lietuvā, Alītas pašvaldībā notika projekta „Vēsturiskās vērtības un ar tām saistītās ainavas” (Histcape) pieredzes apmaiņas brauciens, kurā partneri vienojās par nākamajiem soļiem reģionu kultūrvēstures mantojuma aizsardzības un saglabāšanas metodoloģijas un politikas rekomendāciju veidošanai.

Lielu ieguldījumu rekomendāciju sagatavošanā sniegs Vidzemes plānošanas reģiona speciālisti, daloties savā pieredzē par kultūrvēstures mantojuma aizsardzību Vidzemē un sagatavojot ietvaru, uz kura pamata projekta partneri varēs izveidot savu reģionu politiskās rekomendācijas. Politikas rekomendācijās tiks iekļautas konkrētas rīcības, lai rastu risinājumus, kā efektīvi un ilgtspējīgi apsaimniekot un aizsargāt kultūrvēsturiskos objektus un ainavas lauku reģionos, vienlaikus iedzīvotājiem radot labvēlīgus dzīves apstākļus. 

Svarīga projekta daļa ir kultūrvēstures mantojuma objektu aizsardzības, apsaimniekošanas un saglabāšanas labo prakšu izvērtējums. Pirms pieredzes apmaiņas brauciena katram partnerim bija jāizvērtē 50 labās prakses piemēri, no kuriem tika izvēlēti 12 labākie, tostarp divas Vidzemes plānošanas reģiona labās prakses – biedrība „Ziemeļvidzemes ģeoparks” un Līgatnes papīrfabrikas ciemata atjaunošana.       

Projekta partneri vizītē Alītas pašvaldībā

Biedrība „Ziemeļvidzemes ģeoparks” ir veids, kā, iesaistot un izglītojot sabiedrību, iespējams aizsargāt un reizē popularizēt Vidzemes ģeoloģiskās vērtības. Biedrība dibināta 2009. gada oktobrī.  Tās mērķis ir izveidot un attīstīt teritoriju "Ziemeļvidzemes ģeoparks", lai saglabātu teritorijas ģeoloģisko mantojumu, ainavas, kultūrvēstures un dzīvās dabas vērtības nākamajām paaudzēm, kā arī šīs vērtības izmantot cilvēku vispusīgai izglītošanai un teritorijas attīstībai. Otrs labās prakses piemērs ir Līgatnes papīrfabrikas ciemata atjaunošana. Veicinot vietas tūrismu tiek radītas jaunas darba vietas un popularizētas kultūrvēsturiskās vērtības Līgatnē, kuras ir kalpojušas kā teritorijas attīstības virzītājs. Vidzemes plānošanas reģions izsaka pateicību par atbalstu Līgatnes novada pašvaldībai un biedrībai „Ziemeļvidzemes ģeoparks”.                            

Atzinīgais labo prakšu piemēru novērtējums un Vidzemes plānošanas reģiona speciālistu zināšanas politisko rekomendāciju sagatavošanā ir pozitīvs plānošanas reģiona sasniegums starptautiskā līmenī. Lai rastu Vidzemei piemērotus ilgtermiņa risinājumus, arī turpmāk notiks pieredzes apmaiņa par vietējā kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanu un aizsardzību.

Projektu „Vēsturiskās vērtības un ar tām saistītās ainavas” līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds un to realizē programmas „Interreg IVC” ietvaros. 

Papildu informācija: Lelde Gavare, projektu vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, mob.:  29266757,e-pasts: lelde.gavare@vidzeme.lv

03.05.2013

Notikumi

«Februāris 2020»
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829