Vēsturiskās vērtības un ar tām saistītās ainavas (HISTCAPE)

Vidzemes kultūrvēsture – unikāla vērtībaEiropas un Vidzemes unikalitāte slēpjas kultūrā un vēsturē – nelielas apdzīvotas vietas ar bagātīgu kultūrvēstures mantojumu un gleznainām ainavām ir tās vērtība. 

Dikļos aizvadīta konference „Vēsturiskās vērtības un ar tām saistītās ainavas”. Tajā eksperti un pašvaldību pārstāvji izteica viedokļus par Vidzemes kultūrvēsturiskā mantojuma un ainavu vērtību, kā arī sprieda par tā ilgtspējīgu apsaimniekošanu. Konferencē izskanēja daudz vērtīgu viedokļu par ainavu kā vietējās identitātes veidotāju, par ainavu veidošanas un aizsardzības principiem, un par dažādiem ainavu un kultūrvēsturisko objektu izmantošanas veidiem. Konferencē dalībnieki nonāca pie kopīgas atziņas, ka mums jāaizsargā Vidzemei raksturīgās ainavas.

Klātesošie uzsvēra, ka vairāk uzmanības jāpievērš vietējam kultūras mantojumam un ainavām, jo tās veido mūsu identitāti. Kultūrvēsturisks objekts nav izdalāms atsevišķi no ainavas. Apkārtne piešķir lielāku pievienoto vērtību.  

Lai sasniegtu projekta mērķus, svarīgi uzzināt projekta partneru pieredzi. Līdzīgi kā Marche reģions, Vidzemes plānošanas reģions uzsācis darbu pie jaunas reģiona Attīstības programmas un Ilgtspējīgas attīstības stratēģijas izveides, ietverot arī ainavu ilgtspējīgu plānošanu.   

Līdz šim Vidzemē ir izstrādāts dokuments „Vidzemes ainavas, to novērtējums un izmantošanas raksturojums”, tomēr plānā nav iekļautas rekomendācijas kā ainavas ilgtspējīgi apsaimniekot un attīstīt. Pēdējos gados Latvijā un arī Vidzemē iedzīvotāju skaits lauku reģionos arvien sarūk. Cilvēki dažādu iemeslu dēļ pārceļas uz dzīvi lielpilsētā un tas negatīvi ietekmē arī ainavu un vēsturisko objektu apsaimniekošanu. Darbs pie kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanas var sniegt vietējiem iedzīvotājiem darba iespējas, kā arī būtiski palielināt teritorijas pievilcību iedzīvotājiem un reģiona viesiem.    

Par projektu: 
Projektu līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds un to realizē programmas „Interreg IVC” ietvaros. “Histcape” galvenais uzdevums ir rast risinājumus, kā efektīvi un ilgtspējīgi apsaimniekot un aizsargāt kultūrvēsturiskos objektus un ainavas lauku reģionos, vienlaikus radot labvēlīgus dzīves apstākļus. Projektā piedalās 12 partneri. Vadošais projekta partneris Štīrijas reģionālā attīstības aģentūra no Austrijas.         

Lai iepazītos ar elektronisku izdevumu par līdz šim paveikto, spied šeit

Papildus informācija: Lelde Gavare, Projektu vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, mob.: + 371 29266757, e-pasts: lelde.gavare@vidzeme.lv.       

 

Informāciju sagatavoja:
Anita Savoņi - Vaido
Sabiedrisko attiecību speciālists
Vidzemes plānošanas reģions
Mob.+371 26621391
E-pasts: a.savoni-vaido@vidzeme.lv

05.07.2012

Notikumi

«Februāris 2020»
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829