Vidzemes vēsturiskās zemes kultūras programma 2023

Braucot uz Dzērbeni, domājiet par PRIEKU!

Cēsu novada Dzērbenes Radošajā mājā MEMBERI vairākos posmos vasarā un rudenī tiek realizēts ikgadējais projekts DABA RADA-2023. Savstarpēji saistītu mākslas seminārdarbnīcu cikls ar kultūrvēsturiskas nozīmes izglītojoša satura aktivitātēm, ar praktisku darbošanos dabā un jaunu prasmju apgūšanu notiek sadarbībā ar Latvijas Kultūras akadēmiju un IAPMA - Starptautisko papīrmākslinieku asociāciju, atbalsta VKKF un Vidzemes vēsturisko zemju kultūras programma.

Šā gada projekta novitātes ir Dzērbenē dzimušā baltvācu mākslinieka/rakstnieka K.G.Grasa (1767–1814) vietas dokumentēšanas Eiropas skolas-stila izpēte un pielietošana, kā arī dalībnieku apvāršņa loka paplašināšanai - austrumu miniatūrglezniecības senās tradīcijas un mūsdienu dizains ar oriģinālgrāmatu skulptūru veidošanu.

Mākslas aktivitātes ir balstītas Piebalgas kultūrvēsturiskās zemes daudzveidības izpētē un saglabāšanā, tās vērš uzmanību uz izmaiņām pakļauto lauku ainavu, izzūdošo tradicionālo arhitektūru ainavā, veicina dabas vērojumos un mākslinieku saskarsmē balstītu jaunrades attīstību, vieno reģionālo laikmetīgo mākslu ar amatniecību un rada cilvēku emocionālo labbūtību. Mūsdienu cilvēkiem, viens no svarīgākajiem pamatjautājumiem ir - Attiecības, Komunikācija, Emocijas (ko es jūtu?)

No Bērklija Universitātes (1868/Kalifornija) pētījuma: Ilgu laiku ticis uzskatīts, ka mums ir tikai 6 emocijas, kuras ļoti ietekmē mūsu dzīvi - dusmas, nepatika, bailes, prieks, skumjas, pārsteigums, bet izrādās mums to ir 27! Vēl arī apbrīna, neveiklība, miers, apjukums, nepatika, nostalģija, līdzjūtība, šausmas un triumfs! Visas šīs emocijas ietekmē mūsu ilgmūžību. Negatīvas emocijas atzītas par bīstamākām pat par smēķēšanu!

Mākslas valodai piemīt spēks, tā vieno, ar to var uzrunāt, iespaidot, noskaņot, pievērst uzmanību vietai, saglabāt, radīt cerības un jaunas iespējas sakārtot sevi un vidi ap sevi.  

Projekta laikā radītās skices, studijas, gleznas-ainavas, cilvēku portreti, zīmēti, gleznoti un fotografēti, kā arī dabas un otrreizējās pārstrādes materiālu papīrmākslas darbi – laiku dokumentējošas sajūtu oriģinālgrāmatas, skulptūras un mākslas lampas tiks eksponētas Projekta noslēguma izstādēs. Papīrmākslas sajūtu oriģinālgrāmatu izstāde ATVĒRUMS -2, Siguldas bibliotēkā, atklāšana 4.novembrī, tai sekos līdz pat gadumijai papīrmākslas, gaismas un mākslas lampu izstāde LU Botāniskā dārza Palmu mājā. 

Miniatūrglezniecības nodarbība ar Laimu Kotu. Foto: MEMBERI

Projektu realizē Starptautiskās papīrmākslinieku asociācijas LAPMA biedres, grafiķe Ērika Māldere no Dzērbenes un tekstilmāksliniece Ērika Zutere no Mālpils, Latvijas Dizaineru savienības biedrs, dizainers Aigars Lenkevičs un Latvijas Kultūras akadēmijas Nacionālās filmu skolas topošā producente, māksliniece Emīlija Lenkeviča. Jau otro gadu projektam pievienojas grāmatu un ādas plastikas māksliniece Ilizane Grīnberga no Jelgavas un māksliniece/rakstniece Laima Kota, kas savu ikdienu vada Turcijā.

NORISE

  • 18. jūnijā ar Jāņu ielīgošanas pasākumu aizsākās projekta 1. posms pieaugušajiem ar un bez priekšzināšanām. Visa ir laba Jāņu zāle, ko glezno krāšņākos gada svētkus - Jāņus gaidot! Ar devīzi: Ja gribi, tu arī to vari!, māksliniece Ērika Māldere aicināja ar zīmuli, otu un krāsām paplašināt savu uztveri un atvērties dabas daudzveidībai, pētīt augus, sajust ziedu smaržu, formu plastiku, krāsu un nokrāsu saskaņu, augu kātu graciozitāti un sakņu dziļumu, meklēt un atrast sev vajadzīgo, izzināt auga spējas un caur meklējumiem gūt iepriecinājumu sev un enerģiju visam gadam. Prasmes apguva interesenti no Cēsīm, Dzērbenes, Alūksnes un Rīgas.
  • 15./16. jūlijā 2. daļā notika Skicēšanas seminārdarbnīcas jauniešiem ar un bez priekšzināšanām Cilvēki portretos un Pasaule skicē. Turpinot ar devīzi: Ja gribi, tu arī to vari!, mākslinieces Emīlijas Lenkevičas vadībā varēja vērot apkārtni un ar zīmuli, otu un krāsām dokumentēt apkārt esošos cilvēkus, lietas un vietas, paplašināt apkārtnes uztveri un gūt ieskatu skicēšanas kustībā pasaulē un Latvijā. Tika aicināti vietējie iedzīvotāji nākt sarunāties un pozēt, lieliska atsaucība tika gūta no Dzērbenes baznīcas draudzes locekļiem tieši pirms dievkalpojuma. Darbnīcās piedalījās jaunieši no Latvijas Kultūras akadēmijas, Vidzemes augstskolas un Valmieras Mākslas vidusskolas.
  • 1.-7. augustā ar melleņu bļodu galdā Radošajā mājā Memberi aizsākās 3. lielākais centrālais projekta pasākums profesionāliem māksliniekiem.

Mākslinieces Ilizanes Grīnbergas vadībā, lokot papīru, audumus un ādu, tika apgūti dažādi grāmatsiešanas un grāmatu skulptūru veidi, lai pilnveidotu papīrmākslinieku tālākās radošās prasmes un izpausmes.

Lielisks, neaizmirstams papildinājums radošo ideju attīstīšanai bija Laimas Kotas, zem palielināmā stikla lupas vadītais Kaķa eksāmens. Pēc lekcijas par austrumu miniatūrglezniecības tradīcijām, kas gūtas tulkojot grāmatu no turku valodas un izcilu atvesto mākslas šedevru apskates, katrs dalībnieks gleznoja savu miniatūru 1,5x1,5cm formātā, izmantojot punktēšanas tehniku ar vissmalkāko otu. Šogad projekta dalībnieku vidū neticamā kārtā bija arī stārķis, kas ar traumētu kāju nokrita no jumta, tika izārstēts, apbrīnots par bezbailību, iesaukts par Judīti un izpelnījies galvenā modeļa statusu.

Seminārdarbnīca Daba krāso, mākslinieces Ērikas Zuteres un Ērikas Mālderes vadībā, pēc lielā pieprasījuma notika divas reizes, dalībnieki pievērsās ekoprinta – augu atspiedumu veidošanai uz papīra un indigo – zilās krāsas izmantošanas improvizācijām.

Paralēli minētajām nodarbībām tekstilmākslinieces Sandras Dzilnas vadībā tika apgūta vēl arī vaska batika un Ērikas Mālderes vadībā liets papīrs no otrreizējās pārstrādes papīrmasas, abakas šķiedras un rabarbermasas, pievienojot citus dabas materiālus.

Radošās nedēļas noslēgumā no darbnīcās radītā un uzkrātā materiāla dizainera Aigara Lenkeviča un Ērikas Mālderes vadībā tika izveidoti gaismas ķermeņi- mākslas lampas. Daudz tika padarīts uz vietas, to varēja redzēt katras nodarbības noslēguma mirkļizstādē un vēl vairāk tika radītas mākslas darbu jaunās idejas, ko dalībnieki realizēs pārrodoties mājās, atceroties kopā pavadīto laiku un gatavojoties projekta gala izstādēm.

Radošā dzīsla šogad turpinās

6.-8. oktobrī projekta 4. posmā notiks PLENĒRS. Tā laikā tiks gleznotas un dokumentētas ainavas, to izmaiņas un zūdošā Dzērbenes arhitektūra dabā, portretos studētas cilvēku emocijas, dzīvesstāsti un analizēts Piebalgas kods. Dalībnieki iepazīsies ar Dzērbenē dzimušā baltvācu mākslinieka/rakstnieka K.G.Grasa (1767–1814) darbiem un apmeklēs senāk gleznotās vietas, ar J.Slaidiņa Vectēva stāstiem par muižas laikiem un Cimdu Jettiņas gara spēku un nozīmīgumu.

Dzērbene-Piebalgas vārti, ar savu ainavisko krāšņumu un debesu atspīdumu 32 ezeros jau izsenis ir pulcējusi māksliniekus, (piem., pie Juvera pulcējās VEF studijas mākslinieki, arī lauku mājās pie personībām Modra Tenisona un Māras Ķimeles. 2017.g. Dzērbenē tika izveidota Radošā māja MEMBERI, kas turpina tradīciju ap sevi pulcēt radošus cilvēkus.

Rudens plenērā šogad piedalīties pieteikušies 38 Latvijas Kultūras akadēmijas Nacionālās Kino skolas topošie operatori, producenti un pedagogi: LKA AVM docente, studentu filmu producente Daiga Livčāne, operatori Uldis Jancis un Andrejs Verhoustinskis.

Projekts pilda tilta funkciju, veicina mākslas novērtētāju, atbalstītāju auditorijas paplašināšanos, uz darboties gribošu profesionālu mākslinieku bāzes ar mākslas valodu iesaista un piesaista dažāda vecuma un interešu sabiedrības daļas, studējošo jaunatni, vasarnieku inteliģenci, ikvienu, kas meklē iesaistošas, laikmetīgas aktivitāšu formas.

Aktivitāti atbalsta VKKF mērķprogramma “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma” un Vidzemes plānošanas reģions.

Informāciju sagatavoja: Ērika Māldere

.

27.09.2023

Notikumi

«Septembris 2024»
POTCPSSv
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30