Vidzemes vēsturiskās zemes kultūras programma 2023

Siguldas novada bibliotēkā tapusi izstāde “ATVĒRUMS-2”

Siguldas novada bibliotēkā no 3. novembra līdz 2. decembrim skatāma mākslinieku unikālu, pašizgatavotu oriģinālgrāmatu izstāde. Darbi tapuši reflektējot notikumus Latvijas kultūrtelpā, izmantojot dažādas papīrmasas, dabas materiālus, šķiedras un apgūstot grāmatsiešanas iemaņas Dzērbenes Radošās mājas Memberi projekta DABA RADA-2023 meistarklašu ietvaros.

Izstādei radītie darbi atspoguļo projektā izvirzītos mērķus- veicināt dabas vērojumos un mākslinieku saskarsmē balstītu jaunrades attīstību, vienot reģionālo laikmetīgo mākslu ar amatniecību un radīt cilvēku emocionālo labbūtību. Mūsdienu cilvēkiem, viens no svarīgākajiem pamatjautājumiem ir - Attiecības, Komunikācija, Emocijas (ko es jūtu?).  

Projekts realizēts ar Valsts kultūrkapitāla fonda un Vidzemes plānošanas reģiona finansiālu atbalstu. 

Izstādē ATVĒRUMS-2 piedalās: Ērika Zutere, Ērika Māldere, Ilizane Grīnberga, Sandra Dzilna, Ilona Valaine-Blekte, Zinaīda Ceske, Ilze Dilāne, Ilze Rudzīte, Evija Freidenfelde, Kristīne Japiņa, Līga Strapcāne, Dace Runča, Tatjana Nežberte un Aija Freimane. 

Mākslinieka oriģinālgrāmata (artist book) ir mākslas darbs, mākslinieciska izpausme, kas izmanto grāmatas formu vai funkciju. Grāmatu ilustrācijām un oriģinālām grāmatām ir ļoti sena vēsture, bet mākslinieka oriģinālgrāmatas, kādu to pazīstam šodien, sākums meklējams pagājušā gadsimta 50. – 60. gados, kopš tā laika nemitīgi attīstoties un pilnveidojoties. Pasaulē, īpaši Amerikā mākslinieka oriģinālgrāmatas izpelnījušās lielu popularitāti, regulāri tiek rīkotas izstādes un pasākumi. Latvijā šis mākslais veids nepelnīti palicis novārtā, bet ar savu darbību un izstādēm ceram situāciju mainīt. 

Projekts DABA RADA - 2023

Vasarā, no 1.-7. augustam Radošajā mājā Memberi notika lielākais vasaras pasākums profesionāliem māksliniekiem. Mākslinieces Ilizanes Grīnbergas vadībā, lokot papīru, audumus un ādu, tika apgūti dažādi grāmatsiešanas veidi, lai pilnveidotu tālākās radošās prasmes un izpausmes strādājot ar pašizgatavotām papīrloksnēm. Lielisks, neaizmirstams papildinājums radošo ideju attīstīšanai bija Laimas Kotas, zem palielināmā stikla lupas vadītais Kaķa eksāmens. Pēc lekcijas par austrumu miniatūrglezniecības tradīcijām, kas gūtas tulkojot grāmatu no turku valodas un izcilu atvesto mākslas šedevru apskates, katrs dalībnieks gleznoja savu miniatūru 1,5x1,5cm formātā, izmantojot punktēšanas tehniku ar vissmalkāko otu. Seminārdarbnīca Daba krāso, mākslinieces Ērikas Zuteres un Ērikas Mālderes vadībā, dalībnieki pievērsās ekoprinta – augu atspiedumu veidošanai uz papīra un indigo – zilās krāsas izmantošanas improvizācijām. Paralēli minētajām nodarbībām tekstilmākslinieces Sandras Dzilnas vadībā tika apgūta vēl arī vaska batika un Ērikas Mālderes vadībā liets papīrs no otrreizējās pārstrādes papīrmasas, abakas šķiedras un rabarbermasas, pievienojot citus dabas materiālus. Dalībniekiem bija iespēja noklausīties Ērikas Zuteres lekciju par mākslinieka oriģinālgrāmatu vēsturi, variantiem un iespējām. Daudz tika padarīts uz vietas Dzērbenē, taču vēl vairāk tika kalti mākslas darbu jaunie plāni un idejas, ko dalībnieki realizēja pārrodoties mājās un atceroties kopā pavadīto laiku.  Izstādei radītie darbi ir nodoti plašākai sabiedrības apskatei Siguldas novada bibliotēkā.

Aktivitāti atbalsta VKKF mērķprogramma “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma” un Vidzemes plānošanas reģions.

Informāciju sagatavoja: Ērika Māldere

.

06.11.2023

Notikumi

«Maijs 2024»
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031