Vidzemes vēsturiskās zemes kultūras programma 2023

Top grāmata – ieskats lizumnieša Viļa Zvaigznīša dzīvē un daiļradē

Izzinot Viļa Zvaigznīša daudzpusīgo personību un daiļradi, kā arī atzīmējot viņa 110. dzimšanas dienu, Gulbenes novada bibliotēka gatavo izdošanai grāmatu “Dzejnieks no Dieva žēlastības – VILIS ZVAIGZNĪTIS dzejā, mākslā un dzīves ceļos”. Grāmatā būs lasāms novadnieka Jura Zaķa pētījums par V. Zvaigznīša dzīvesgājumu, kā arī V. Zvaigznīša dzejas un prozas darbu izlase.

Ir cilvēki, kuri nedrīkst zust no ļaužu piemiņas. Viens no tādiem ir Vilis Zvaigznītis – ar daudziem talantiem apveltīts, neparasts, dziļi inteliģents lizumnietis. Nākamajām paaudzēm mantojumā viņš ir atstājis daudzas skulptūras un literārus sacerējumus, laikabiedri viņu atceras kā apburošu un erudītu stāstītāju ar izkoptu valodu, kā vietējo gidu un izvadītāju bēru ceremonijās.

Tēlnieks, literāts, pēc izglītības inženieris-ķīmiķis Vilis (Vilhelms) Zvaigznītis dzimis Lizumā 1913. gada 8. martā. Skulptūrās Vilis nereti izmantojis latviešu tautas pasaku velna tēlu. Zināmākā Viļa Zvaigznīša velna skulptūra ir Gosupes velns. Viļa mūža sapnis bija kļūt par dzejnieku, publicēt savus dzejoļu krājumus. Kaut atzīti literāti atbalstīja viņa centienus un darbus, laiku un apstākļu sakritības dēļ grāmata tā arī netika izdota. Arvien mazāk paliek to cilvēku, kuri viņu atceras, viņa literārie darbi joprojām nav apkopoti un publicēti.

Skulptūra “Gosupes velns”. Publicitātes foto

Ļoti novērtējami ir bijušā lizumnieša Jura Zaķa centieni saglabāt Viļa piemiņu un darbus. Juris ir rūpīgi studējis Viļa dienasgrāmatas, pārrakstījis viņa literāro darbu manuskriptus un apkopojis pētījumā, savijot vienotā stāstījumā laikmeta liecības ar fragmentiem no Viļa dienasgrāmatām.

Grāmatā, izvērtējot un atlasot no iepriekš atšifrētajiem Viļa rokrakstiem, tiks iekļauti arī dažādu posmu un dzejas formu darbi, fragmenti no dienasgrāmatām, viņa tēlniecības darbu fotogrāfijas. Grāmatas iespiešanu nodrošinās izdevniecība “Sava grāmata”.

Septembrī paredzēti grāmatas atvēršanas svētki Lizuma pagasta “Kalaņģos”. Svētku ietvaros, rodot iedvesmu Viļa Zvaigznīša skulptūrās, paredzēta arī tēlniecības meistardarbnīca ar tēlnieku Ivaru Drulli. Rudenī tiks veikta arī grāmatas fragmentu lasījumu audio ierakstīšana.

Lai popularizētu grāmatu un padarītu to pieejamāku plašākam sabiedrības lokam, grāmata būs pieejama Latvijas Nacionālās bibliotēkas digitālo objektu pārvaldības sistēmā (DOM).

Pateicamies visiem, kuri iesaistījušies grāmatas tapšanā – gan ar atmiņu stāstiem un fotogrāfijām, gan pārskatot, izvēloties un sakārtojot krājumam Viļa literāros darbus!

Vilis Zvaigznītis 20. gs. 50. – 60. gados. Publicitātes foto

“Visa viņa būtība bija pārņemta ar dzeju. Ir saglabājies liels skaits melnrakstu un uzmetumu iecerētiem darbiem. Lielai daļai uz lapas malām atzīmēts ne vien rakstīšanas datums un pulksteņa laiks, bet arī vieta, kur tas noticis. Te redzams, ka vārsmas ir pierakstītas gan vēlās nakts stundās, gan mostoties nakts vidū, gan agros rītos. Tās radušās Pārgaujas silāja viršu laukā, mežā, pļavā, siena šķūnī, Lejpļavā siena pļaujas rīta cēlienā, Robežkalnā, atpūtas namiņā, Velēnas dzirnavās, kapos, Tirzas ceļā, dienai lietainai tumstot, silā pie Adulītes, Lizuma krustceļa sardzes būdiņā, teiksmainās Azandas līčos... Dzeja ar viņu ir vienmēr un visur. Iemīļoti ir klejojumi pa mežiem ar sēņu grozu uz rokas, kad klusumā atveras dvēsele un raisās domas [..]” (fragments no grāmatas)

Aktivitāti atbalsta VKKF mērķprogramma “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma” un Vidzemes plānošanas reģions.

Informāciju sagatavoja:
Inese Kalēja, Gulbenes novada bibliotēkas bibliotekāre-eksperte

.

03.07.2023

Notikumi

«Jūnijs 2024»
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930