Vidzemes vēsturiskās zemes kultūras programma 2023

Valmiermuižas etnomūzikas festivālā aicina iepazīt tradicionālās prasmes meistarnīcās

Pretstati pievelkas” meistarnīcas notiks 15. jūlijā plkst. 13.00–18.00 Valmiermuižas etnomūzikas festivālā Valmiermuižas parkā, piedāvājot daudzveidīgas un aizraujošas aktivitātes ģimenēm. Katra darbnīca sniegs iespēju apgūt tradicionālo amatu prasmes un aplūkot tās no jauna kopā ar prasmīgiem meistariem no Tradicionālās kultūras iniciatīvu centra KasTe”.

Vidzemnieki ir muzikāli – par to šaubu nav! Skaņu meistarnīcas apmeklētajiem tiks dota iespēja iepazīt, apgūt un muzicēt, izmantojot dažādus, lielus un mazus, vienkārši spēlējamus mūzikas instrumentus. Apmeklētāji skaņu meistaru vadībā varēs izmēģināt sīkās perkusijas, stabules, kokles, tamburīnus un dažādas bungas.

Ēvelēšanas meistarnīcā varēs izzināt Vidzemes reģionā izplatītās tradīcijas, kas balstītas etnogrāfijā. Ne tikai ēvelēs, bet no saēvelētajām skaidām taisīs rotājumus – pušķus, putniņus, izrotās puzurus. Pretstatot smagnējo koku, kas no zemes nācis, gaisam ar pušķojumu vieglumu. Meistari ierādīs koka ēvelēšanu, rotājumu veidošanu un aicinās līdzdarboties, lai katrs sagatavotu sev smukumlietu, ko aizgādāt mājās.

„Sviests sāļš, sviests salds” – meistarnīcā kuls sviestu pēc sentēvu metodēm, baudīs kā sāļo, tā saldo sviesta krēmu, izceļot Vidzemes kulināro mantojumu. Darbnīcā pretstatīs liesu un treknu, rādīs, kā gandrīz no nekā dabūt pašu taukumu. Saimnieces ļaus iemēģināt roku kulšanā un pagaršot, kas sakults.

Sviesta kulšana. Publicitātes foto

Tekstila un metāla meistarnīcā ļaus izzināt vēlā dzelzs laikmeta tagadējā Vidzemes teritorijā dzīvojošo lībiešu un latgaļu tradīcijas izrotāšanā, piedāvājot apmeklētājiem iespēju veidot rotājumus, izmantojot tehnikas un materiālu pretstatus – vilnu un metālu, cietumu un mīkstumu. Darbnīcas vadītāja ne tikai demonstrēs tehnikas, bet arī apmeklētājiem palīdzēs darināt pašiem savus rotājumus.

Gandrīz viss, kas mums mugurā, ir tapis stellēs. Iepazīšanās ar stellēm, audekla iekārtošanu, auduma aušanu. Iespēja vērot meistari un pašam pamēģināt izaust audumu iepirkumu tašai. Velkus veidos no lina, bet audos liks plastmasu (iepirkumu maisiņu strēmeles), lai to atkārtoti izmantotu, nevis izmestu, pretstatot dabīgos un mākslīgos materiālus.

Meistarnīcas būs lieliska iespēja visai ģimenei iepazīt un apgūt tradicionālās prasmes no pieredzējušiem meistariem, kas ierādīs dažādas tehnikas un pastāstīs par savu amatu un pretstatiem tajos. Valmiermuižas etnomūzikas festivāla biļetes un plašāka informācija pieejama: etnovalmiermuiza.lv. Bērniem līdz 16 gadu vecumam pasākumā ieeja bez maksas.

Aktivitāti atbalsta VKKF mērķprogramma “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma” un Vidzemes plānošanas reģions, īsteno Valmiermuižas kultūras biedrība.

Informāciju sagatavoja:
Valmiermuižas kultūras biedrība

.

08.06.2023

Notikumi

«Jūlijs 2024»
POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031