Vidzemes vēsturiskās zemes kultūras programma 2023

Ziedoņa muzeja dārzā Murjāņos atklāta izstāde "Fragmenti, kas palīdz dzīvot. Imka un Ojka"

Ziedoņa muzeja dārzā Murjāņos, no oktobra līdz 2024. gada maijam 24/7 bez maksas skatāma izstāde - laikmetīgās mākslas instalācija "Fragmenti, kas palīdz dzīvot. Imka un Ojka", kas veltīta divu dzejnieku - Imanta Ziedoņa un Ojāra Vācieša draudzībai, kā arī abu deviņdesmitgadei. Vides instalācijas autors ir jaunais mākslinieks Andris Kaļiņins, kurš iedvesmojoties no divu dzejnieku muzejos esošajiem krājuma priekšmetiem, par abus vienojošo tēmu izvēlējies uguni.

Tā ir uguns, kas daudzkārt parādās gan abu meistaru dzejā un dzejas krājumu nosaukumos, un uguns, kas apliecina savu klātbūtni muzeja krājuma priekšmetos - svečturī, Imanta Ziedoņa pašportretā atainotā uguns liesmā, Lielvārdes jostas ugunskrustā vai sērkociņa kastīšu kolekcijā. Zīmīgi, ka Ojārs Vācietis savulaik atgriezis rakstīšanas dzirksti pašam Imantam Ziedonim.

Mākslinieks Andris Kaļiņins. Foto: Ziedoņa muzeja arhīvs

“Pirms 30 gadiem Imants Ziedonis sēdēja savas vasaras mājas, tagad muzeja saieta istabā un stāstīja par dažādiem priekšmetiem, kas atradās telpā, un par to saistību ar dažādiem laikabiedriem, arī notikumiem. Noslēgumā uzsverot, ka šie priekšmeti ir tādi, kā fragmenti, kas viņam palīdz dzīvot. Tas dod mums iespēju padomāt par mūsu vidi, kurā dzīvojam šodien, kā arī par nospiedumiem, cits teiktu - ietekmi vai iespaidu, ko katrs mēs - cilvēki - savstarpēji veidojam un atstājam viens uz otru. Priekšmetiskā pasaule joprojām glabā daudz noslēpumu, kā arī tai piemīt suģestējošs spēks.       

Vienlaikus Ziedoņa muzeja misija paredz jaunrades veicināšanu, līdz ar to īpaši priecājamies par Andra Kaļiņina pievienošanos mūsu redzējumam par to, kā aktualizēt muzeja krājumu un, kā komunicēt par to šodienas sabiedrībai," stāsta Ziedoņa muzeja vadītāja Rūta Šmite. 

Izstādes radošā komanda. Foto: Ziedoņa muzeja arhīvs 

Izstāde tapusi sadarbībā ar Ojāra Vācieša muzeju.

Aktivitāti atbalsta VKKF mērķprogramma “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma” un Vidzemes plānošanas reģions.

.

02.11.2023

Notikumi

«Maijs 2024»
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031