Šī gada maijā noslēdzies Vidzemes plānošanas reģiona īstenotais starptautiskais projekts CEESEU-DIGIT, kura laikā divu gadu garumā cieši sadarbojāmies ar pašvaldībām, lai stiprinātu to zināšanas un prasmes klimata un enerģētikas jomā. Projekta mērķis bija stiprināt vietējo pašvaldību spēju rīkoties klimata un enerģētikas jomā, īpašu uzmanību pievēršot sociāli mazāk aizsargātajiem reģioniem.
Galvenie paveiktie darbi:
Izstrādāts Vidzemes plānošanas reģiona stratēģiskais ietvars ceļā uz enerģētikas un klimata noturību – dokuments kalpos kā ilgtermiņa ceļa karte pašvaldībām, sagatavojot vai atjaunojot savus ilgtspējīgas enerģijas un klimata rīcības plānus (turpmāk arī SECAP plāns);
Organizētas vairākas tematiskās darba grupas pašvaldību speciālistiem, kurās aplūkoti būtiski jautājumi:
- energopārvaldība un energopārvaldnieku loma;
- SEG emisiju samazināšana un datu analīze;
- klimata risku izvērtēšana;
- daudzdzīvokļu ēku atjaunošana un energoefektivitāte;
- enerģētiskā nabadzība un sociāli taisnīgi risinājumi;
- ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plāni (SECAP).
Tematiskās darba grupas notikušas vairākās Vidzemes un citās Latvijas pilsētās, iekļaujot arī pieredzes apmaiņas vizītes uz labās prakses piemēriem energoefektivitātes un klimata rīcības jomā.
Veidots starpnozaru dialogs – darba grupās piedalījās ne vien energopārvaldnieki, bet arī plānošanas, būvniecības, attīstības, vides un ministriju speciālisti.
Sagatavoti informatīvi materiāli:
- Infografika “Energoefektīvs mājoklis”
- Infografika “Malkas apkures efektīva izmantošana”
- Infografika “Taisnīga enerģijas pāreja”
Ilgtspējīgs ieguldījums reģiona noturībā
CEESEU-DIGIT ietvaros uzkrātās zināšanas, sadarbības tīkli un izstrādātie instrumenti ir nozīmīgs solis uz priekšu ceļā uz klimatnoturīgu Vidzemi. Projekta rezultāti tiks izmantoti turpmākajās pašvaldību iniciatīvās, tostarp ilgtspējīgu enerģētikas un klimata rīcības plānu (SECAP) izstrādē un ieviešanā.
“Projekts ir palīdzējis turpināt stiprināt Energopārvaldību Vidzemē, kas ir kā platforma, kur pašvaldības var mācīties viena no otras un analizēt kopīgās problēmas. Īpaša vērtība ir arī praktiskie piemēri un dati, kas palīdz labāk sagatavoties nākotnes izaicinājumiem,” norāda Vidzemes plānošanas reģiona projekta vadītāja Maija Rieksta.
Aicinām arī pievienoties CEESEN tīklam – starptautiskai platformai, kas apvieno pašvaldības un ekspertus no Centrālās un Austrumeiropas. Tur var atrast noderīgus rīkus, pieredzi un ieteikumus, izstrādājot vai atjaunojot SECAP plānus: https://ceesen.org/