Aktualitātes

Vēl vienā veiksmīgā darījumā 2022. gada pirmajā obligāciju sindicēšanā Eiropas Komisija šodien ES vārdā piesaistīja papildu 5 miljardus eiro NextGenerationEU līdzekļos. Ar termiņu 2051. gada 6. jūlijā 30 gadu obligācija kā esošās ES obligācijas palielinājums programmas ietvaros piesaistīto finansējumu palielina līdz 78,5 miljardiem eiro. Komisijas īstenotā veiksmīgā izvietošana palīdzēs saglabāt Eiropas atveseļošanas dinamiku pēc Covid-19 pandēmijas.

Obligācijai bija gandrīz 13 reizes pārsniegts parakstīšanās limits, kopējam rīkojumu reģistram sasniedzot 64,1 miljardu eiro. Šis lielais pieprasījums ļāva Komisijai izvietot obligāciju ar ļoti labiem cenas nosacījumiem, kas liecina par ieguldītāju augsto uzticēšanās līmeni programmai NextGenerationEU.

Komisija šo emisiju papildināja vēl ar 2,2 miljardiem eiro, 5 gadu obligāciju, lai finansētu kompensējošus aizdevumus Portugālei Eiropas finanšu stabilizācijas mehānisma (EFSM) ietvaros.

Budžeta un administrācijas komisārs Johanness Hāns teica: 

Šodienas darījums atspoguļo ES kā emitenta spēku. Mēs veicām etalona darījumu ar izdevīgiem noteikumiem, kas ir izcils rezultāts. Pamatojoties uz to, Komisija turpinās atbalstīt dalībvalstu centienus mazināt pandēmijas ietekmi un atjaunot ekonomiku uz digitālāka un ilgtspējīgāka pamata.

Izmantojot NextGenerationEU ietvaros jau piesaistītos līdzekļus, Komisija ir finansējusi aptuveni 67 miljardus eiro Atveseļošanas un noturības mehānisma maksājumos vairākām dalībvalstīm. 2021. gada decembra beigās vairāk nekā 7 miljardi eiro tika papildus piešķirti citu ES programmu atbalstam, kuras ir svarīgas Eiropas virzībā uz digitālo un zaļo pārkārtošanos.

Šodienas darījums ir sestais sindicētais darījums, ko Komisija ir veikusi NextGenerationEU ietvaros. Papildus 2,5 miljardiem eiro, kas programmai piesaistīti ar obligāciju izsoli janvārī, darījuma rezultātā Komisija sasniedz 7,5 miljardus eiro no 50 miljardu eiro finansējuma mērķa 2022. gada pirmajiem sešiem mēnešiem.

Kā noteikts emisiju kalendārā gada pirmajai pusei, Komisija plāno veikt vēl četrus sindicētus darījumus laikposmā no 2022. gada marta līdz jūnijam. Sindicētie darījumi tiks papildināti ar turpmākām ikmēneša ES obligāciju izsolēm. Īstermiņa finansējumu turpinās piesaistīt divās ES parādzīmju izsolēs mēnesī, kuras Komisijai dos papildu elastīgumu, lai nodrošinātu maksājumu vajadzības.

Konteksts

NextGenerationEU ir pagaidu instruments, kas nodrošina vairāk nekā 800 miljardu eiro lielu atbalstu Eiropas atveseļošanai pēc koronavīrusa pandēmijas un zaļākas, digitālākas un noturīgākas Eiropas veidošanai.

Lai finansētu NextGenerationEU, Komisija līdz 2026. gada beigām kapitāla tirgos aizņemsies aptuveni 800 miljardus eiro faktiskajās cenās. No šīs kopsummas 723,8 miljardi eiro tiks darīti pieejami Atveseļošanas un noturības mehānisma ietvaros. Papildu 83,1 miljards eiro atbalstīs ES galvenās programmas.

Lai piesaistītu nepieciešamo finansējumu ar iespējami labākajiem tirgus nosacījumiem, Komisija īsteno diversificētu finansēšanas stratēģiju. Šī stratēģija dažādu finansēšanas metožu izmantošanu apvieno ar atklātu un pārredzamu saziņu ar tirgus dalībniekiem. Tas veicina finansējuma programmas apguvi tirgū, tajā pašā laikā dodot Komisijai iespēju ātri reaģēt uz tirgus satricinājumiem.

11.02.2022

Notikumi

«Jūlijs 2024»
POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031