Arhīva kalendārs

« August 2021 »
MonTueWedThuFriSatSun
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 

Līdz 1920. gada 1. jūlijam bija viena pilsēta Valka. Robežas jautājums starp Vidzemes un Igaunijas guberņu kļuva aktuāls 1917. gadā, bet notikumi mainījās tik strauji, ka robeža netika nosprausta šajā laikā. Pēc dažiem gadiem jau vajadzēja novilkt robežu starp divām valstīm, un tad Valka kļuva par strīdus objektu.

Foto: visit.valka.lv 

Bija izveidota komisija robežas noteikšanai, bet tai neizdevās vienoties par abām pusēm pieņemamu lēmumu, robežu noteica šķīrējtiesā. Pilsētas sadalīšanai bija trīs varianti. Tiesa izvēlējās variantu, kurā gandrīz visu Valku, izņemot Lugažu laukumu un Putraskalnu, vajadzēja atdot Igaunijai. Tā igauņu pusē nonāca vēsturiskais un saimnieciskais centrs – rātsnams, ģimnāzija, dzelzceļa stacija un citas sabiedriski nozīmīgas ēkas. Valkai palika dienvidu daļa, kurā bija Lugažu draudzes baznīca ar draudzes skolu, bijušo skolotāju semināru – Cimzes un Tērauda – ēkas un šaursliežu dzelzceļa stacija, pārsvarā vienstāva dzīvojamās ēkas. Varžupīte, kas atdalīja Latvijas Valku no Igaunijas Valgas, atradās robežpilsētas sirdī gan no 1920. līdz 1940. gadam, gan pašreiz.

Latvijas un Igaunijas pierobežas pilsētās Valkā un Valgā reiz valstu robežu ir bijis sarežģītāk šķērsot, bet šobrīd par to liecina tikai uzraksti un robežstabiņi. Pavisam nesen ir atklāts Valkas - Valgas Dvīņu pilsētas centrs. Apciemo to!

Valgas – Valkas Dvīņu pilsētas centrs. Foto: visit.valka.lv

Uzzini, kādas šodien ir vēsturiskās Valkas vietas! Apskati Valkas – Lugažu Ev. luterisko baznīcu! Uzkāp tornī un paveries uz dvīņu pilsētām no augšas, iegriezies Valkas novadpētniecības muzejā, kas atrodas ēkā, kura 1850.- 1853. gadā celta speciāli Vidzemes draudžu skolu skolotāju semināram. Izstaigā Pedeles dabas taku un Putraskalnu, pabrauc ar sliežu velosipēdu vecajā dzelzceļa stacijā Valka II! 

    

 Valkas novadpētniecības muzejs. Foto: L. Drubiņa  /  Pedeles dabas taka un Putraskalns. Foto: J.Simonovs

Iespējams, ka savu braucienu ieplānosi kopā ar kāda pasākuma apmeklēšanu skaistajā Valkas brīvdabas estrādē. Ja nē, tāpat aizbrauc un apskati arī monumentālo skulptūru Koklētājs, kas veidota par godu latviešu dziedāšanas svētku simtgadei!

Koklētājs. Foto: R. Johansons

Iepazīsti arī Valkas apkārtni - Lugažu muižu un parku, aizbrauc uz Ērģemi, par kuras varenību viduslaikos liecina Ērģemes pilsdrupas! 2021. gadā atjaunots pils Ziemeļu tornis.

Ērģemes pilsdrupas. Foto: E. Sulainis

No pils dienvidu stūra redzama pastaigu taka, kas aizved līdz Ērģemes baznīcas drupām. Pēdējais dievkalpojums Ērģemes baznīcā notika 1944. gada 17. septembrī. Pēc 2 dienām, 19. septembra vakarā, baznīca tika nodedzināta un vairs nav atjaunota. No degošās baznīcas izglābtā altāra glezna šobrīd atrodas Rīgas Vecā Sv. Ģertrūdes luterāņu baznīcā. Arī baznīcas zvans tika izglābts un šobrīd atrodas pie Valkas novadpētniecības muzeja.

    

Ērģemes baznīca agrāk un tagad. Foto: visit.valka.lv 

Pasmelt un padzerties valcēniešu iecīnīto ūdeni vari Zāģavotā, bet peldēties Zāģezerā. 

     

Zāģavots. Foto: visit.valka.lv  /  Zāģezers. Foto: visit.valka.lv 

Apciemot zirgus, doties izjādēs un atpūsties labiekārtotā piknika vietā varēsiet saimniecībā Kalnbundas un lauku sētā Kurģi, kur iespējams doties arī izbraucienā pajūgā, apskatīt pašas saimnieces gatavotās zirglietas.

    

Kalnbundas. Foto: visit.valka.lv  /  Kurģi. Foto: visit.valka.lv 

Aizbraucot uz Kārķiem, dodies uz dabas taku Lustiņdruva, tā ierīkota atbilstoši nosaukumam un piedāvā izbaudīt visādas lustes.

Lustiņdruva. Foto: visit.valka.lv 

Ko vēl piedzīvot Valkā, Valgā un tās apkārtnē uzzināsi:
http://visit.valka.lv/
https://visitvalgavalka.com/lv/

 

Informāciju sagatavojusi:
Ilze Liepa
Vidzemes plānošanas reģiona tūrisma eksperte
ilze.liepa PIE vidzeme PUNKTS lv

---

Šogad tūrisma akcijā #AtklājVidzemi aicinām caur stāstiem atklāt Vidzemes vietu unikālo dvēseli un piedzīvot Vidzemi no jauna. Akciju rīko Vidzemes plānošanas reģiona Uzņēmējdarbības centrs sadarbībā ar reģiona pašvaldībām. To atbalsta garās distances pārgājienu maršruts "Mežtaka". 

Akcija norisinās no 2021. gada 3. jūnija līdz 30. novembrim, un akcijas noslēgumā starp aktīvākajiem ceļotājiem tiks izlozēti 3 balvu komplekti – pārgājienu mugursoma un dāvanas no Mežtakas. 

Vairāk informācijas Facebook grupā “Atklāj Vidzemi”. 

---

CITI #ATKLĀJVIDZEMI VIETU STĀSTI 

---

Vai esi ievērojis lukturus Cēsu vecpilsētas ielās un saticis naktssargu, kas tos, nevienam nemanot, vakaros iededz? Blakus Sv. Jāņa baznīcai uz Torņa ielas nemainīgi ik dienu Cēsu viesus sveicina Naktssargs jeb Laika vecis, kā to iesaukuši cēsnieki. Skulptūra “Gadsimtiem ejot” ir tēlnieka Matiasa Jansona veltījums Cēsīm 800 gadu jubilejā, kuras svinībām gatavojoties, lukturis tika izvēlēts kā viens no Cēsu simboliem.

Leģenda vēsta, ka senos laikos, kad Cēsis no visām pusēm pilnībā apņēma augsti akmens mūri, dzīvoja kāds vīrs – Naktssargs. Ļaudis viņu maz redzēja un vēl retāk satika, biežāk dzirdēja. Kad pilsētnieki devās pie miera, viņa solis veda pilsētas ielās ar uzticamajiem pavadoņiem – nūju un mūžam gailošo, spožo lukturi. Ir aizritējuši gadu simteņi. Bet, ja jūs kādā pilsētas šķērsielā  reiz satiksiet vīru ar nūju un lukturi rokā, neaizmirstiet spodrināt luktura stiklus! Tā gaisma vienmēr rādīs drošu ceļu ne tikai senajam vīram, bet arī jūsu labajām domām, sapņiem un darbiem.

Skulptūra “Gadsimtiem ejot”. Foto: Cēsu TIC

Cēsis ir dibinātas 1206. gadā un ir trešā vecākā pilsēta Latvijā. Pilsētas pirmsākumi saistīti ar Cēsu viduslaiku pili, kura, vairākkārt pārbūvēta un paplašināta, savu pašreizējo arhitektonisko veidolu ieguva 16. gadsimta sākumā, un šobrīd tas ir iespaidīgākais pilsdrupu ansamblis Baltijā. Lai izstaigātu pili, apmeklētāji saņem lukturi ar iedegtu sveci, kuras smarža un gaisma mūsdienu apmeklētājam paspilgtina viduslaiku arhitektūras romantisko pievilcību, bet agrākos laikos lukturis bija neatņemams ikdienas priekšmets, kas palīdzēja orientēties pils tumšajās ejās, nišās un pagrabos.

Cēsu pils apmeklētāju lukturi. Foto: Cēsu pils arhīvs

Līdz šim senākais zināmais Cēsu pilsētas lukturis, kas, visticamāk, datējams ar 16. gadsimtu,  tika atrasts 1986. gadā arheoloģiskajos izrakumos Cēsu viduslaiku pils Rietumu torņa pakājē, un ar Cēsu pilsētas domes atbalstu tas tika restaurēts.

 

 

 

1986. gadā atrastais un restaurētais Cēsu pils lukturis. 

Foto: Cēsu pils arhīvs

Cēsu pils ir arheoloģiski visplašāk pētītā un atradumiem bagātākā viduslaiku pils Latvijas teritorijā. Lai virtuāli apvienotu muzejos glabāto 13 000 senlietu kolekciju un padarītu tās brīvi pieejamas ikvienam interesentam, tiek veidots brīvpieejas resurss – Cēsu pils arheoloģisko priekšmetu datubāze. Aicinām ieskatīties!

Savukārt, ja vēlaties redzēt, kur un kā top skulptūras “Gadsimtiem ejot” autora tēlnieka Matiasa Jansona darbi, jādodas uz Siļķēm - tēlnieku Jansonu dzimtas mājām, kuras atrodas Gaujas krastā, netālu no Cēsu tilta.

Tēlnieks Matiass Jansons darbnīcā "Siļķēs". Foto: no privātā arhīva

Dodoties uz “Siļķēm”, iepazīstiet arī to apkārtni, izstaigājot Siļķu mežu, atrodot Siļķupīti un apskatot 19. un 20. gadsimta mijas koka villas Cīrulīšu dabas taku  Gaujaslīču posmā.

Villa “Santa”. Foto: Cēsu TIC

Cīrulīšu dabas takas otrpus Gaujas tiltam aizved gar gleznainajām Soguļklintīm un Gaujas vecupēm līdz piedzīvojumu parkam Supervāvere, kur iespējams pārbaudīt savus spēkus un izjust saikni ar dabu dažādu grūtības pakāpju piedzīvojumu trasēs. 

   

Cīrulīšu dabas takas. Foto: Cēsu TIC / Supervāvere. Foto: Cēsu TIC

Savukārt līdz septembra beigām, apmeklējot Ruckas parku pilsētas centrā, atradīsi laikmetīgās mākslas Apslēptos dārgumus, kas tapuši šī gada pavasarī, mākslinieku rezidences laikā, mākslas rezidenču centrā “Rucka”.

   

Apslēptie dārgumi. Foto: rucka.lv

Ja nevēlies pats plānot savu maršrutu Cēsīs, zināmas un ne tik zināmas vietas varēsi aplūkot, iesaistoties interaktīvajā spēlē Iepazīsti Cēsis .

Murālis Cēsīs. Foto: Cēsu TIC

Līkumojot pa pilsētas ielām, kas ir saglabājušas savu viduslaiku plānojumu, ikreiz ir iespējams ieraudzīt un izbaudīt ko jaunu. Vai zinājāt, ka arī Cēsīs ir jūgendstila ēkas? Izmantojiet jaunizveidoto pastaigu maršrutu “Jūgendstila ēkas Cēsīs”, lai atklātu un apskatītu jūgendstila skaistās ēkas un to detaļas, kuras paslēpušās pilsētas šaurajās un šarmantajās ieliņās.

Jūgendstila Cēsis. Foto: Cēsu TIC

 

Ja klīstat pa Cēsu vecpilsētu piektdienas vai sestdienas vakarā, noteikti piestājiet pie Sv. Jāņa baznīcas, uz kuras fasādes līdz oktobrim apaļās stundās (kolīdz iestājas tumsa) vērojams audiovizuāls stāsts "Mana sirds – mans ezers". Stāstā izmantota mūzika no skaņdarbiem Haralda Sīmaņa “Ezers”, Emīla Dārziņa "Melanholiskais valsis", ko izpilda Kaspars Zemītis, Hans Zimmer “Time”, kā arī  Raiņa, Ojāra Vācieša un Kaspara Dimitera dzeja.

Līdz 10. oktobrim izstaigāt gan zināmas, gan mazāk zināmas Cēsu apkaimes var “Mākslas kūrē”, kas ir mākslas notikums ar ceļošanas elementiem. Pilsētvides ekspozīcijas vadmotīvs “Mākslas kūre” jeb māksla, kas dziedē, atsaucas uz Cēsu kā sena, avotiem bagāta kūrorta vēsturi un sniedz garīgu spirdzinājumu. Kūrē skatāmajos darbos savijas veselību stiprinoši ierosinājumi, Cēsu vēstures fragmenti un lokālie stāsti, kā arī dziedinoša humora un prieka deva. Daļa darbu tapusi ciešā sazobē ar pilsētas vēsturi un tās iedzīvotājiem. Tas “Mākslas kūri” padara par aizraujošu kultūrvēsturisku ceļojumu gan nesenās pagātnes notikumos, gan šī brīža cēsnieku dzīvēs. Ērtai mākslas darbu atrašanai izmantojams pasākuma digitālais ceļvedis www.makslaskure.lv

 

Cēsīs un apkārtnē sev piemērotas izklaides atradīs ikviens – ģimenes ar bērniem, gardēži, mākslas un kultūras baudītāji, velotūristi, ūdens tūristi, pārgājienu entuziasti un citi vēsturiskas mazpilsētas šarma un dabas baudītāji.

Ko redzēt un ko piedzīvot Cēsīs: https://turisms.cesis.lv/

Par notikumiem Cēsīs:  http://pasakumi.cesis.lv/

 

Informāciju sagatavojusi:
Ilze Liepa
Vidzemes plānošanas reģiona tūrisma eksperte
ilze.liepa PIE vidzeme PUNKTS lv

---

Šogad tūrisma akcijā #AtklājVidzemi aicinām caur stāstiem atklāt Vidzemes vietu unikālo dvēseli un piedzīvot Vidzemi no jauna. Akciju rīko Vidzemes plānošanas reģiona Uzņēmējdarbības centrs sadarbībā ar reģiona pašvaldībām. To atbalsta garās distances pārgājienu maršruts "Mežtaka". 

Akcija norisinās no 2021. gada 3. jūnija līdz 30. novembrim, un akcijas noslēgumā starp aktīvākajiem ceļotājiem tiks izlozēti 3 balvu komplekti – pārgājienu mugursoma un dāvanas no Mežtakas. 

Vairāk informācijas Facebook grupā “Atklāj Vidzemi”. 

---

CITI #ATKLĀJVIDZEMI VIETU STĀSTI 

---