Kultūras ziņas

Turpinoties Starptautiskajam festivālam Čello Cēsis, nedēļas nogalē gaidāmi vēl divi koncerti – piektdien, 24. septembrī klausītājiem būs iespēja baudīt Antonīna Dvoržāka melodisko un skaisto Čellkoncertu latviešu čellista Kristapa Berga, Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra un diriģenta Maksima Jemeļjaničeva interpretācijā. Savukārt svētdien, 26. septembrī skanēs čells džezam, ar koncertzāles rezidences mākslinieci, čellisti Margaritu Balanas, virtuozo zviedru kontrabasistu un čellistu Larsu Danielsonu un Latvijas Radio Bigbendu. Diemžēl solista slimības dēļ sestdien, 26. septembrī plānotais koncerts “Džovanni Sollima. (ne)Tradicionāli” nenotiks.

Pirms nedēļas 7. Starptautiskais festivāls Čello Cēsis tika atklāts ar  ambientās un alternatīvās mūzikas programmām,kurās  mūziķi no Argentīnas, Lielbritānijas, Polijas un Latvijas, pārsteidza ar trim oriģinālām koncertprogrammām un čella skanējumu pavisam neierastās krāsās.

Šonedēļ festivāls turpinās, aicinot baudīt klasiskas un paliekošas  muzikālās vērtības, kā arī ļauties brīvām džeza improvizācijām un ekspresijai.

Piektdienas koncerta programmā skanēs izcilā čehu romantiķa Antonīna Dvoržāka Koncerts čellam ar orķestri siminorā, ko raksturo spilgts dažādu skaņu gleznu tēlojums un krāšņa instrumentācija.

Tūlīt pēc Čellkoncerta pabeigšanas Dvoržāks kādā vēstulē pauda šādu atziņu: “Šis koncerts noteikti pārspēj abus manus iepriekšējos koncertus.. Nebrīnieties, ka es pats to saku – protams, uz paša slavēšanu nevar paļauties. Tomēr vēlos teikt, ka šis darbs man sagādā milzīgu prieku un, ceru, ka es nekļūdos tā novērtējumā!”.

Jau vairāk nekā simts gadus pēc tapšanas Dvoržāka Čellkoncerts apstiprina savu nepārspēta šedevra statusu. Tas vienmēr ir bijis viens no aizraujošākajiem izaicinājumiem čellistiem, diriģentiem un simfoniskajiem orķestriem un lieliska muzikālā baudījuma avots klausītājiem. Cēsīs šī meistardarba lasījums uzticēts latviešu čellistam Kristapam Bergam, Latvijas Nacionālajam simfoniskajam orķestrim (LNSO) un jaunajam krievu diriģentam Maksimam Jemeļjaničevam. Līdzās Dvoržāka mūzikai koncertā baudīsim arī Žana Sibēliusa Piekto simfoniju.

Kā solists un kamermūziķis Kristaps Bergs jau labi pazīstams uz pasaules lielākajām mūzikas skatuvēm - uzstājies Ņujorkas Kārnegī zālē, Vīnes Musikverein un Konzerthaus, Zalcburgas Mozarteum, Amsterdamas Muziekgebouw, Londonas Karaliskajā Alberta zālē un Karaliskajā Festivāla zālē, Tokijas Suntory un citās koncertzālēs. Kristaps sniedzis koncertus Austrijā, Vācijā, ASV, Japānā, Francijā, Dānijā, Zviedrijā, Holandē, Horvātijā, Izraēlā, Šveicē, Lihtenšteinā un citur. Sadarbojies ar  orķestri iPalpiti, kamerorķestri Sinfonia Concertante, Sinfonietta Rīga, strādājis ar diriģentiem Andri Nelsonu, Eduardu Šmīderu, Andri Vecumnieku, Normundu Šnē un Heinrihu Šiffu, Bergs ir vairāku nacionālu un starptautisku konkursu laureāts, tostarp 1. vietas ieguvējs Johannesa Brāmsa konkursā (2008), Kārļa Davidova konkursā (2006) un Augusta Dombrovska konkursā (2005).

Latvijā pirmo reizi dzirdēsim arī vēl pavisam jauno maestro Maksimu Jemeļjaničevu, kurš kā diriģents debiju piedzīvojis jau 12 gadu vecumā, un kopš tā laika diriģē simfoniskos un baroka orķestrus Krievijā un ārpus tās.

Diriģējis Cīrihes operā un Seviļas Teatro de la Maestranza, Tulūzas Nacionālo orķestri, Seviļas Real Orquestra Sinfonica, Lionas Nacionālo simfonisko orķestri, Beļģijas Nacionālo simfonisko orķestri, Bordo Nacionālo simfonisko orķestri, Sanktpēterburgas simfonisko orkestri, “Sanktpēterburgas filharmoniķus”, Orchestra Sinfonica di Milano LaVerdi, Orchestra della Svizzera Italiana, Londonas Karalisko filharmonijas orķestri, Antverpenes simfonisko orķestri, “Nīderlandes filharmoniķus”, Tokijas simfonisko orķestri, “Apgaismības laika orķestri”, Islandes simfonisko orķestri, Liverpūles Karalisko filharmonijas orķestri. Vairākkārt iestudējis un diriģējis Hendeļa operas festivālos un turnejās ar Il Pomo d’Oro un dziedātāju Džoisu Didonato.

Festivāla noslēguma programma “Čello Cēsis Jazz”, ko dzirdēsim svētdien, tapusi sadarbībā ar Latvijas Radio bigbendu. Koncerta  pirmajā daļā Koncertzāles “Cēsis” šā gada rezidences māksliniece, čelliste Margarita Balanas atskaņos ekscentriskā austriešu pianista un komponista Frīdriha Guldas 1980. gadā sarakstīto koncertu čellam un pūtēju ansamblim , kurā saklausāmas gan parafrāzes no Vīnes klasiķu daiļrades, gan flamenko un rokmūzika. Gulda tiek dēvēts par “cross-over” žanra pionieri un čellkoncerts, ko dzirdēsim svētdien Cēsīs, ir viens no viņa atskaņotākajiem darbiem pasaulē. Latvijā gan tas dzirdēts reti.

Savukārt vakara otrajā daļā dzirdēsim festivāla Čello Cēsis īpašo viesi – vienu no pasaulē pieprasītākajiem kontrabasistiem Larsu Danielsonu no Zviedrijas, kurš ir arī akadēmiski izglītots čellists. Cēsīs dzirdēsim Danielsona orģinālkompozīciju programmu, kas veidota sadarbībā ar Latvijas Radio bigbendu, un kurā mūziķis spēlēs abus savus mūzikas instrumentus – gan čellu, gan kontrabasu.

Danielsona spēlei piemīt neatkārtojams skanējums, kura avoti meklējami viņa muzikālajās saknēs un klasiskajā izglītībā. Viņš ir spēlējis kopā ar neskaitāmām starptautiskām zvaigznēm, tādām kā Maikls un Rendijs Brekeri, Džons Skofīlds un Čārlzs Loids. Viņa instrumenta dziedošā, siltā, melodiskā un augsti izkoptā skaņa ir acumirklī atpazīstama.

Diemžēl solista slimības dēļ nenotiks sestdien, 25. septembrī, plānotais festivāla koncerts ar itāļu čellistu Džovanni Sollimu. Sicīlieša viesošanās un orģinālprogramma tika gaidīta ar lielu nepacietību, tādēļ koncertsu izdevies pārcelt uz šī gada 19. decembri, kad festivāla klausītāji to tomēr dzirdēs. Iegādātās biļetes ir derīgas un aicinām tās sagalabāt.

VII Starptautiskā festivāla Čello Cēsis norisi atbalsta Vasts kultūrkapitāla fonds un Cēsu novada pašvaldība.

Biļetes uz koncertiem nopērkamas internetā www.bilesuparadize.lv, “Biļešu Paradīze” tirdzniecības vietās un Koncertzāles “Cēsis” kasē.

Biļetes uz festivāla koncertiem ir derīgas tikai kopā ar Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu. Apmeklējot pasākumu, obligāti jāuzrāda personu apliecinošs dokuments, personalizēta biļete un derīgs sertifikāts.

Mediju kontaktiem:

Egija Saļņikova

Koncertzāles “Cēsis”

Mārketinga un komunikācijas vadītāja

egija.salnikova PIE cesukoncertzale PUNKTS lv      

+371 26171151

24.09.2021

Notikumi

«Aprīlis 2024»
POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930