Kultūras ziņas

Šajos svētkos Āraišu ezerpils Arheoloģiskā parka kolektīvs dāvā iespēju ikvienam bezmaksas paviesoties parkā un Āraišu ezerpilī, kā arī apskatīt apmeklētāju centrā izveidoto pastāvīgo ekspozīciju, kurā var iepazīties ar arheoloģiskajos izrakumos iegūtajām oriģinālajām liecībām un arheologa Jāņa Apala stāstu.

ĀEAP atvērts 29., 30. decembrī un 2. janvārī. Ieeja ekspozīcijā “zaļajā režīmā”.

Āraišu ezerpils. Foto: Sanda Lielmeža

Āraišu ezerpils Arheoloģiskā parka galvenais objekts ir īpaša 8./ 9. - 10. gs. seno latgaļu dzīvesvietas rekonstrukcija, kas veikta pēc izrakumos iegūtajiem datiem. Ekspozīcija ĀEAP apmeklētāju centrā ir vērtīgs papildinājums un pirmreizēja iespēja arheoloģiskās liecības aplūkot kopš izrakumiem 20.gs. 60.un 70.gados. Tajā ir iespēja iepazīt gan īpašus atradumus, gan tādus, kas raksturo ezerpils iedzīvotāju nodarbes un ikdienā lietotos priekšmetus. Aizraujošs ir Jāņa Apala ceļš no hidroarheoloģiskajām ekspedīcijām un arheoloģiskajiem pētījumiem līdz pirmajai zinātniski pamatotajai dzīves vietas rekonstrukcijai Baltijā. Ekspozīcija veidota kā izziņas un iedvesmas vieta, kas pašiem jāatklāj, atrodot, ieraugot un paturot atmiņā vērtīgāko.

Latvijas arheologu biedrība Āraišu ezerpili ir pasludinājusi par 2020. gada arheoloģisko pieminekli. Arī apmeklētāju centra ēka, kurā atrodas ekspozīcija, jau novērtēta ar 2. vietu skatē „Gada labākā būve Latvijā” koka ēku kategorijā. 2021. gadā pasniegta  LIAA "Eksoporta un inovāciju balva", kurā Āraišu ezerpils Arheoloģiskais parks saņēma otro vietu, kā Eksportspējīgākais jaunais tūrisma produkts biedrību, nodibinājumu, plānošanas reģionu vai pašvaldības iestāžu grupā. 

Ekspozīcijas dizaina koncepciju izstrādājis Dizaina birojs H2E, saturu veidojuši Sanda Salmiņa (ĀEAP), Guntis Zemītis (LU Latvijas Vēstures institūts), Dace Tabūne (Cēsu Vēstures un mākslas muzejs).

Āraišu ezerpils Arheoloģiskais parks izceļas ar unikāliem arheoloģiskajiem atradumiem, rekonstrukcijas atrašanos oriģinālajā vidē un Vidzemei raksturīgo, labi saglabājušos kultūrvēsturisko ainavu. Parkā atrodama ne vien rekonstruētā ezerpils uz salas, bet arī 14.gs. celtās Āraišu viduslaiku pils drupas un akmens un bronzas laikmeta mājokļu rekonstrukcijas Meitu salā.

 

Informāciju sagatavojusi:
Una Dimitere
una.dimitere PIE amata PUNKTS lv
Āraišu ezerpils Arheoloģiskais parks

27.12.2021

Notikumi

«Aprīlis 2024»
POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930