Kultūras ziņas

Pēc vērienīgiem pārbūves un restaurācijas darbiem 28. janvārī ekspluatācijā tika nodots Austrumvidzemes kultūras un mākslas centrs Cesvaines pils, kas jau 12. februārī atkal vērs savas durvis, lai uzņemtu apmeklētājus.

Pārrobežu sadarbības projekta Nr. LV-RU-002 „Kultūras un vēsturiskā mantojuma saglabāšana un veicināšana Latvijā un Krievijā” ietvaros pilī paveikti nozīmīgi darbi ar mērķi atjaunotas kultūrvēsturiskās vērtības Cesvainē, Daugavpilī un Pleskavas pilsētā Krievijā.

Ir paveikti būtiski darbi, lai nodrošinātu pilī ugunsdrošības un apsardzes signalizāciju, kā arī trauksmes izziņošanas sistēmu. Nozīmīgs ieguldījums pils saglabāšanai un uzturēšanai ir centrālapkures sistēmas ierīkošana daļai no pils telpām, kā arī ir sakārtota kanalizācijas un notekūdeņu sistēma.

Cesvaines pils otrajā stāvā izbūvēts vestibils ar aprīkotu konferenču zāli un telpu pils darbiniekiem. No vestibila uz bēniņiem uzstādītas jaunas koka kāpnes, izgatavotas pēc senajām pils fotogrāfijām, iekļaujot atsevišķus elementus, kas vēl bija saglabājušies no vēsturiskajām kāpnēm.

‌Projekta ietvaros ir atrisināts šobrīd tik ļoti aktuālais vides pieejamības jautājums, kas paredz pils pieejamību cilvēkiem ar pārvietošanās grūtībām. Šim nolūkam ierīkots pacēlājs, kuru ietver jaunas betona kāpnes. Savukārt, pils labā spārna pagrabā ir atjaunotas un pielāgotas telpas ēdināšanas pakalpojumu sniegšanas vajadzībām.

‌Savu sākotnējo krāšņumu ir atguvis viens no pils kamīniem lielā torņa Medību telpā. Kamīns ar vēsturiskajiem zaļajiem glazētajiem podiņiem pilnībā restaurēts, tam ir vēstures pieminekļa nozīmes statuss (valsts aizsardzības Nr. 4047), kā arī vēsturisko veidolu atguvusi arī viena no pils āra terasēm, kuru šobrīd grezno koka kolonnas, kokgriezumi un kapara jumts.

Paralēli projektam pilī ir notikuši arī citi restaurācijas darbi – balles zāles griestu plafona mākslinieciskās apdares konservācija, ZA stūra griestu mākslinieciskās apdares glābšanas darbi, kā arī pilnībā atjaunotas divas konsoles kā noslēdzoši elementi 2. stāva vestibilam pie lielajām koka kāpnēm.

Realizētais projekts noteikti dos iespēju paplašināt kultūras produktu un pakalpojumu klāstu Cesvaines pilī, veicinās kultūras pieejamību, kā arī palielinās tūrisma plūsmu kā Cesvainē, tā Madonas novadā.

Ņemot vērā valstī noteiktos ierobežojumus, Cesvaines pils atvēršana notiks bez lielām svinībām, tomēr svinīgā gaisotnē. Vēlamies, lai šī diena ir svētki pašai pilij, cesvainiešiem un ikvienam, kurš sekojis līdzi pils atjaunošanas darbiem.

Cesvaines pils atvēršanās dienā apmeklētājus priecēs akustiskā klaviermūzika, kas tapusi projekta ALPHA-DO L&A ietvaros. Skaņdarbi ir tapuši Cesvaines pils balles zāles mūziķu telpā uz pils flīģeļa un visu februāra mēnesi dos iespēju ikvienam pils apmeklētājam jebkurā laikā ieklausīties pils mūzikas skaņu vibrācijās.

ALPHA-DO L&A ir projekts ar atšķirīgu mūzikas komponēšanas un klavierspēles veidu. Šajā projektā galvenais faktors nav mūzikas notis, bet skaņas vibrācija, kas balstās uz pirkstu un klavieru stīgu proporcijām. Spēlējot šādā veidā, skaņa rezonē, radot mainīgas un retas saskaņas. Šis mūzikas stils ļauj spēlēt arī uz atšķirīgi noskaņotiem, kā arī nenoskaņotiem instrumentiem, jo pirmskaņa nāk no klavieru skaņu paneļa. Bet vienkāršākais veids, kā to saprast, ir klausīties.

Vēl pilnīgāku svētku sajūtu palīdzēs rast mākslinieces Laimas Bakānes darbu izstāde “Balle pilī”. Darbi tapuši autortehnikā, daļa no tiem gatavoti tieši izstādei Cesvaines pilī.

Tāpat pils zālēs būs apskatāmi izcilā tekstilmākslinieka Georga Barkāna gobelēni no Cesvaines pils muzeja krājuma.  Ar savu neatkārtojamo māksliniecisko rokrakstu, kuram raksturīga izsmalcinātā kolorīta izjūta, tekstila virtuozitātei sabalsojoties ar intelektuālām abstrakcijām un oriģinālu telpiskās domāšanas pārnesumu plaknē, Georgs Barkāns ir viens no tiem māksliniekiem, kura devums pieder pie latviešu tekstilmākslas virsotnēm.

12. un 13. februārī ikviens interesents būs aicināts apmeklēt pili bez ieejas maksas, bet pēc tam, līdz pat februāra beigām, pils būs apskatāma vēl par vecajām cenām – bērniem līdz 16 gadiem pils apmeklējums būs par brīvu, bet pieaugušajiem biļetes cena būs 2 EUR. Tā kā līdz 28. februārim valstī ir noteikti ierobežojumi attiecībā uz pulcēšanos, tad februāra mēnesī lielas tūristu grupas vēl neuzņemsim, bet piedāvāsim individuālos un nelielu grupu pils apmeklējumus. Marta sākumā tiks sniegta informācija par izmaiņām Cesvaines pils pakalpojumu izmaksās.

Jau šobrīd Cesvaines pils pieņem pieteikumus dažādu pasākumu gan privātu, gan korporatīvu, organizēšanai un telpu nomai, kā arī esam atvērti sadarbībai ar radošo industriju pārstāvjiem izstāžu, koncertu, meistarklašu, plenēru un citu radošu darbību izpausmēm.

Cesvaines pils būs pieejama apmeklētājiem no otrdienas līdz piektdienai no plkst.10:00 līdz 17:00, bet sestdienās un svētdienās no plkst.10:00 līdz 16:00. Tuvojoties pavasarim, pils darba laiki nedēļas nogalē tiks pagarināti, tāpēc iesakām sekot līdzi aktuālajai informācijai par Austrumvidzemes Kultūras un mākslas centra Cesvaines pils darbību.

Informāciju sagatavoja: Linda Bakmane
Austrumvidzemes kultūras un mākslas centra vadītāja

04.02.2022

Notikumi

«Jūnijs 2024»
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930