Kultūras ziņas

Valmiermuižas parkā 19. martā no plkst. 11.00 līdz 15.00 tiks lustīgi atzīmētas pavasara saulgriežu svinības un norisināsies tirdziņš „Gardu muti”. Pēc ilgāka pārtraukuma Valmiermuižas parku atkal piepildīs mūzikas skaņas – postfolka grupa „Daba San” ar koncertu un pavasara saulgriežu tradīciju izzināšanas stāstiem ieskandinās pavasara sajūtas un gaismas atgriešanos. Saulgriežos daba dod daudz resursu, lai smeltos enerģiju, sāktu krāt spēkus un uzņemtu vitamīnus, tālab Valmiermuižā būs sanākuši teju 70 tirgotāji, kuri galdā cels kvalitatīvus un latviskus pārtikas produktus un pašu veidotus amatniecības meistardarbus.

Gatavojoties pavasara saulgriežu svinībām, tiek īpaši domāts par svētku apģērbu un mielastu. Tā kā ziemas krājumi brangi patukšoti, Valmiermuižas parkā satiksies pulks tirgotāju, lai galdā celtu pavasarīgus labumus – smeķīgu gaļu, gardu maizi, svaigu sieru, pavasara vēstnešus – tikko tecinātas sulas un dīgstus, savukārt amatnieki būs sarūpējuši glaunas rotas, mājas dekorus, svētku drānas un rotaļlietas mazākajiem. Šiem saulainajiem svētkiem Valmiermuižas alus saimnieks ir izbrūvējis auksti apiņotu dzintarkrāsas „Lielās dienas” alu, savukārt „Gardu muti” ir radījuši garšās pilnīgu un viegli urdzošu zelteri no Latvijas dārzos ievāktiem sulīgiem āboliem.

Svētkos tiek satikti tuvi un tāli kaimiņi, lai vēlētu viens otram labu, kā arī izrādītu goda drānas. Par godu šai atkal redzēšanai Valmiermuižas alus virtuvē no plkst. 10.00 līdz 15.00 būs iespēja baudīt Latvijas garšu vēlās brokastis Lielās dienas noskaņās.

Dienas garums sāka pārspēt nakti, tāpēc senie latvieši svinēja pavasara saulgriežus. Lielā diena saistīta ar šūpošanos, olu krāsošanu un ripināšanu, lai celtu godā sauli, kas arvien vairāk mūs silda. Tiek lēsts, ka tiem, kuri šūposies, būs ražīgs jaunais ritums, savukārt, pārmetot olu pāri šūpolēm un pašam noķerot – piepildīsies vēlēšanās. Ar meistarnīcām izcelsim ilgtspēju un zaļu dzīvošanu, kā arī izzināsim nemateriālo kultūras mantojumu caur dziesmām, darbnīcām un tradīcijām. Pavasarī, kad mostas auglības spēki, īpašu rūpi turam par dabu. Notiek rūpīga gatavošanās zemes un lauku darbiem, tālab arī šajos svētkos ne tikai lustēsimies, bet izzināsim zaļumu stādīšanas noslēpumus. Šie svētki būs darbīgi arī Valmiermuižas staļļa saimei, kura priecēs ar zirgu izjādēm un iespēju samīļot un pasveicināt trušus.

Svinības rīko Valmiermuižas kultūras biedrība, atbalsta Valmieras novada pašvaldība, Valmiermuižas alus darītava, garškopju kustība „Gardu muti”, Valmieras Kultūras centrs un ZAAO.

Plašāka informācija:

Sabīne Vandāna

Valmiermuižas kultūras biedrības vadītāja

kultura PIE valmiermuiza PUNKTS lv

01.03.2022

Notikumi

«Jūnijs 2024»
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930