Kultūras ziņas

Sestdien, 9. jūlijā, koncertzālē “Cēsis” gaidāmajā Riharda Vāgnera operas “Tristans un Izolde” koncertatskaņojumā Izoldes lomā dzirdēsim vācu soprānu Gunbritu Barkminu (Gun-Brit Barkmin). Tristanu dziedās Eiropas operteātru zvaigzne, vācu tenors Marko Jenčs (Marco Jentzsch), piedalīsies arī citi Eiropas un Latvijas vadošie solisti, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, un diriģents būs Andris Poga. 

Gatavojoties koncertzāles “Cēsis” un Cēsu Mākslas festivāla sadarbībā veidotajam Riharda Vāgnera operas “Tristans un Izolde” koncertatskaņojumam, Izoldes loma tika uzticēta talantīgajai latviešu operdziedātājai Lienei Kinčai. Diemžēl veselības stāvokļa dēļ 9. jūlija vakarā Lienes debiju Izoldes lomā Latvijā vēl nepiedzīvosim, toties opermīļiem būs iespēja iepazīt vācu soprānu Gunbritu Barkminu, kura tiek uzskatīta par vienu no spožākajām pasaules mūzikas teātra zvaigznēm, kas pieprasīta vadošos Eiropas opernamos un īpaši specializējas dramatiski spēcīgu un sarežģītu opertēlu iemiesošanā.

Barkmina sākusi karjeru Berlīnes Komiskajā operā, vēlāk uzstājusies Vīnes Valsts operā, Cīrihes, Prāgas un Štutgartes opernamos, kā arī koncertuzvedumos ar Bostonas simfonisko orķestri Andra Nelsona vadībā Ņujorkas Kārnegija zālē un ar Tokijas NHK orķestri Šarla Dituā vadībā. Piedalījusies Verbjē festivālā un viesojusies festivālā BBC Proms.

Gunbritas Barkminas ampluā ir plašs un daudzveidīgs, un no Vāgnera viņas repertuārā ir Zīglinde, Elza, Izolde un Brinnhilde.

Tristana lomā Cēsīs dzirdēsim vācu tenoru Marko Jenču, kurš uzstājies Berlīnes Valsts operā un Berlīnes Komiskajā operā, Leipcigas un Drēzdenes opernamos, Milānas Teatro alla Scala, Nīderlandes operā u. c. Šosezon viņš debitē Tristana lomā un piedalās arī savā pirmajā “Nībelunga gredzena” iestudējumā.

Kopā ar titullomu izpildītājiem uz skatuves būs mecosoprāns Martina Dike (Martina Dike), vācu basbaritons Olivers Cvargs (Oliver Zwarg), igauņu bass Aino Angers (Aino Anger) un Latvijas Nacionālās operas solisti Mihails Čuļpajevs, Artjoms Safronovs un Rinalds Kandalincevs. “Tristana un Izoldes” operas koncertatskaņojumā Cēsīs piedalīsies Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris diriģenta Andra Pogas vadībā.

Līdzīgi, kā 2019. gadā Riharda Vāgnera “Valkīras” pirmā cēliena atskaņojumā, arī šoreiz tiks izmantota koncertzāles “Cēsis” orķestra tilpne, paverot plašākas iespējas scenogrāfam Oļegam Golovko un videomāksliniekam Aleksandram Labonovam, kuri nupat noslēguši darbu pie Dailes teātra uzveduma “Kokvilnas lauku vientulībā”.

Jau iepriekš vēstīts, ka opera “Tristans un Izolde” Latvijā iepriekšējo reizi uzvesta tālajā 1921. gadā Latvijas Nacionālajā operā, un tagad tā izskanēs pēc 100 gadu pārtraukuma.

Ķeltu leģenda par Tristanu un Izoldi ir viens no visu laiku skaistākajiem mīlasstāstiem, un Rihards Vāgners, izmantojot to par pamatu savai operai, esot vēlējies uzcelt pieminekli daiļākajam no sapņiem, kas līdz šodienai aizkustina klausītāju sirdis mūzikā.

Vāgnera operas sižets vēsta par Tristana un Izoldes neparasto mīlasstāstu, kas aizsākas, Tristanam nogalinot Izoldes līgavaini. Kļūdas pēc iedzerot mīlas dzērienu no viena kausa, viņi bezcerīgi iemīlas viens otrā. Taču liktenis nav labvēlīgs jaunajiem mīlētājiem, jo Izoldes roka ir apsolīta Tristana audžutēvam karalim Markam.

.

30.06.2022

Notikumi

«Jūnijs 2024»
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930