Kultūras ziņas

Atklājot savu jauno koncertsezonu, Koncertzāle “Cēsis” no 16. līdz 18. septembrim aicina uz 8. starptautisko festivālu “Čello Cēsis”.  Ar moto IZLAUŠANĀS šī gada piecu koncertu programmās klausītājiem būs iespēja atklāt un iepazīt mūziku brīnišķīgajam instrumentam čellam, kas radīta mūsdienās - 20. un 21. gadsimtā. Uzstājoties čellistiem no Francijas, Lielbritānijas, Ungārijas, Lietuvas un Latvijas, kā arī Lietuvas Nacionālajam simfoniskajam orķestrim, sitaminstrumentu ansamblim, Sinfonietta Rīga stīgu kvartetam un Latvijas Radio korim, dzirdēsim visplašāko repertuāru un pirmatskaņojumus no elektroniskās un laikmetīgās mūzikas līdz simfoniskajiem un kormūzikas darbiem.

“Mūsu laikā radīta mūzika rod jaunus ceļus un meklē jaunas idejas, mūzikas rakstības veidu, vēl nepielietotus izteiksmes līdzekļus. Šādu skaņdarbu atskaņojums un interpretācija ir saistoša un aizraujoša gan mūziķiem, gan klausītājiem. Katrs jauns opuss zināmā mērā ir izlaušanās no pazīstamām, vispārzināmām un drošām pozīcijām, radot atšķirīgas mūzikas formas, iezīmējot nākotnes vīzijas. To, kā mūsdienu komponistu mūzika sasaucas ar klausītāju šī brīža iekšējām sajūtām un pasaules redzējumu, vēlamies atklāt un sajust šī gada festivālā. Mainīt priekšstatus, būt mūsdienu mūzikas procesu vidū, atvērties jaunām idejām, jaunai mūzikai -  tāds būs astotais Čello Cēsis,” šī gada festivāla ideju atklāj Koncertzāles “Cēsis” mākslinieciskā vadītāja Inese Zagorska. 

Festivāla “Čello Cēsis” atklāšanas koncerts “Izlaušanās” gaidāms piektdien, 16. septembrī, un ir iecerēts kā izlaušanās ārpus nospraustām žanru robežām. Aicinām baudīt jaunu skanisko meklējumu iedvesmotu programmu - komponists Sergeja Prokofjeva mazdēls, Londonā dzīvojošais komponists, mūziķis un producents Gabriels Prokofjevs, kopā ar latviešu čellistu Valteru Pūci un Sinfonietta Rīga stīgu ansambli atskaņos savu orģinālmūziku čellam, elektronikām un stīgu ansamblim. 

Ierakstu studijas Nonclassical un Club Night dibinātājs Gabriels Prokofjevs ir mūzikas žanru robežpārkāpējs - viņa radošā darbība balstās uz rietumu klasiskās mūzikas pamatiem, taču šos ietvarus talantīgais mūziķis drosmīgi lauž un sintezē ar elektronisko mūziku, dažādiem populāriem underground virzieniem un skaņveides paņēmieniem, radot oriģinālus skaņu celiņus un partitūras.

Koncertā Cēsīs dzirdēsim mūziku no Prokofjeva jaunā albuma “Breaking Screens”, ko mūzikas kritiķi raksturo kā “… izcilu dāvanu elektroniskās mūzikas cienītājiem, kuri interesējas par klasisko mūziku, un klasikas mīļotājiem, kurus intriģē elektroakustiski meklējumi”. Līdzās skanēs arī senāk tapusi komponista deju svīta čellam “Cello Multitracks” čellam solo un virtuālam ansamblim astoņu čella partiju vairāku celiņu ierakstā un fragmenti no laikmetīgā baleta “Kliedziens”. 

Čellistam Valteram Pūcem šī būs gaidīta atkal  satikšanās  ar Gabrielu Prokofjevu un viņa daiļradi, jo abu mūziķu sniegumā “Cello Multitracks” tika atskaņots 2014. gadā Koncertzāles “Cēsis” atklāšanas notikumu programmā. 

Festivāla turpinājumā sestdien, 17. septembrī, dienas koncertā plkst. 14.00 “Čello ritmico. Mūzika ar enerģiju” spožākais jaunās paaudzes lietuviešu čellists Gļebs Pišņaks, viens no vadošajiem latviešu perkusionistiem Guntars Freibergs un Lietuvas sitaminstrumentu spēles leģenda Pāvels Ginters klausītājiem dāvās ekspresīvu un daudzšķautņainu  koncertprogrammu, kuras centrā  ir čella un sitaminstrumentu saspēle. 

Koncerta ievads iecerēts ekspresīvi dinamisks, kur lietuviešu komponista Anatolijus Šenderovas 1992. gadā rakstītajai Sonātei Čellam un sitaminstrumentiem sekos ritmiski azartiskais izraēļu komponista Avner Dorman darbs perkusiju duetam Gyro, liekot ieskanēties austrumu tautas mūzikas ritmiem un avangardam. Programmas vidusdaļa aizritēs emocionāli intīmākā gaisotnē, ko aizsāks leģendārā igauņu skaņu meistara Arvo Pērta darbs Fratres pārlikumā čellam solo un diviem sitaminstrumentālistiem. Pārejot uz koncerta finālu, izskanēs tango karaļa Astora Pjacollas cikls Histoire du Tango un vēl viens Šenderova darbs - orientālās mūzikas intonācijām bagātais Two songs of Sulamith. Koncerta noslēgumā - dinamisks un enerģisks  pašmāju komponista Platona Buravicka jaundarba ,,Laika konspersija – diviem sitējiem un čellam” pasaules pirmatskaņojums. 

“Čello Cēsis” Gala koncerts 17. septembra vakarā iezīmē divus notikumus – pirmo reizi Latvijā viesosies ungāru čellists Ištvans Vardai (István Várdai), kurš interpretēs sava tautieša - čellista un komponista Andraša Mihalija Čellkoncertu, bet pasaules pirmatskaņojumu piedzīvos festivālam pasūtinātais Artura Maskata otrais, Šekspīra dzejas iedvesmotais Čellkoncerts “Vai vasarai tu dailē līdzinies?”, kas rakstīts latviešu čellistam Kristapam Bergam un arī izskanēs viņa sniegumā. 

Ištvans Vardai, vairāku prestižu čella konkursu, tostarp Starptautiskā Čaikovska konkursa (2007) un ARD konkursa Minhenē (2014) laureāts, šobrīd sadarbojas ar tādiem pasaules meistariem kā Gidons Krēmers, Andrāšs Šifs, Jurijs Bašmets, Žans Eflams Bavouzē un Miša Maiskis, koncertējot uz lielāko Eiropas koncertzāļu skatuvēm. Viņa repertuārā līdzās kalsiskiem čellmūzikas opusiem ir daudzu ungāru komponistu skaņdarbi, tā iepazīstinot mūzikas klausītājus visā pasaulē ar ungāru mūzikas bagātību.

Svētdien, 18. septembrī, festivāla noslēguma programma “Saules dziesma čellam, vijolei un korim” pieskarsies mūžīgajiem jautājumiem un dabas skaistumam. Koncerta viesi būs pasaulslavenais franču čellists Žans Gijēns Keirass (Jean-Guihen Queyras), vijolniece Paula Šūmane un Latvijas Radio koris diriģenta Kaspara Putniņa vadībā.

Koncertā skanēs Sofijas Gubaiduļinas darbs “Saules dziesma”, kas ir Asīzes Franciska dzejoļa “Saules himna” atainojums mūzikā. Tā ir lūgšana, kurā svētais pateicas visiem debesu un zemes spēkiem, māsai saulei un brālim mēnesim, un tās noslēgumā šis pateicības ceļš aizved pie māsas nāves. Diriģenta Kaspara Putniņa prāt, Asīzes Franciska tekstam ir ārkārtīgi liela simboliska nozīme un Gubaiduļinai ir izdevies piekļūt dziļākajai vēstījuma būtībai. Skaņdarbā čells ir Asīzes Franciska balss, bet koris, līdzīgi kā grieķu teātrī, rada noskaņu, iezīmē vidi, pauž attieksmi.

Cēsīs Gubaiduļinas skaņdarbu dzirdēsim franču čellista Žana Gijēna Keirasa lasījumā. Šo lielisko mūziķi Latvijas klausītāji iepazinuši vairākkārt. Pēc dalības festivālā “Čello Cēsis” šī gada oktobrī Keirasa spēli varēs dzirdēt arī Rudens kamermūzikas festivālā, kas tikai apliecina Žana Gijēna Keirasa snieguma augsto novērtējumu.

Noslēguma koncerta izskaņā dzirdēsim pazīstamā britu komponista Vona Viljamsa poēmas “Cīrulis augšupejošs” aranžējumu korim un vijolei. Darbs ir kā bezgalīgi skaists dabas ainavas gleznojums, kas izceļ vijoles, kā mūzikas instrumenta, iespējas un smeldzīgo, dziedošo balsi – šajā vakarā tā būs Paulas Šūmanes vijoles balss. 

Neaizmirstot par pašiem mazākajiem klausītājiem, svētdien ģimenes ar bērniem tiek gaidītas uz muzikālu zīmējumu teātra izrādi “Čellino ceļo”. Festivāla jaunais varonis Čellīno ir noskaņojies doties ceļojumā, kurā viņu sagaida neiepazīta fantāzijas, krāsu, dejas ritmu un mūzikas aizraujošā pasaule. Čellīno lomā iejutīsies čelliste Guna Šnē, ceļojuma pavadonis un režisors Varis Klausītājs.

Biļetes nopērkamas Koncertzāles “Cēsis” kasē, Biļešu Paradīzes tirdzniecības vietās un internetā www.bilsesuparadize.lv. 

* Izmantotas Koncertzāles "Cēsis" un mākslinieku publicitātes fotogrāfijas.

Informāciju sagatavojusi:
Egija Saļņikova
Koncertzāles “Cēsis”
Mārketinga un komunikācijas vadītāja

07.07.2022

Notikumi

«Jūnijs 2024»
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930