Kultūras ziņas

Mākslinieka Kriša Salmaņa meditatīvā video instalācija apmeklētājiem skatāma Valmiermuižas parkā katru dienu plkst. 17.00–22.00 līdz 20. novembrim. Atzīmējot valsts svētkus novembrī, Valmiermuižā izceļ nozīmīgas idejas un to devumu nacionālās pašapziņas stiprināšanā.

Idejas autors ir mākslinieks Krišs Salmanis, mūzikas autors – Jēkabs Nīmanis, kura radītās kokles skaņas instalācijai piešķir meditatīvu noskaņu, 3D animācija – Gints Apsīts, teksta autors – Ingus Josts. Parka tumšākajā malā iespējams skatīt video instalāciju, lai, apstājoties uz mirkli, sajustu vēstures elpu Valmiermuižā un gūtu mākslinieciski augstvērtīgu pieredzi.

 Mākslinieks Krišs Salmanis par koncepciju saka: „Animācijā „Ausma” mēģinu iztēloties, kā es justos 18. gs. pirmajā pusē, kad Vidzemē ieradās aizrautīgi brāļi amatnieki no Hernhūtes un īsā laikā guva žilbinošus panākumus, nevis nostājoties pāri latviešu zemniekam, bet strādājot plecu pie pleca, mācot jaunu ticību un iedrošinot atgūt pašcieņu. Saiešanas namu gaisma droši vien bija ļoti vilinoša. Un pēc piecpadsmit gadiem aizlieguma dēļ draudošā tumsa droši vien šķita jo kontrastējošāka. Animācijā skatāms instalācijas modelis, kas simbolizē herhūtiešu brāļu ierašanos. 15 sekunžu laikā prožektori kļūst aizvien spožāki, tad tie strauji nodziest, lai pēc pusminūtes atkal iegaismotos.”

Atklāšanas pasākuma apmeklētāja iespaidi: „Video instalācijai ir ļoti meditatīva noskaņa. To palīdz radīt izvēlētā mūzika, kas pastiprina uz ekrāna redzamo. Instalācijas laikā ir iespēja līdzpārdzīvot vēstures notikumus, kas norisinājušies tepat – Valmiermuižā. Mākslinieka veidotais darbs ļauj izzināt sajūtot.”

Video instalācijai ir ērta piekļūstamība – ar bērnu ratiņiem un arī ratiņkrēslā. Mākslas baudījuma papildinājumam iespējams apmeklēt Valmiermuižas alus tirgotavu, lai mielotos ar gardiem un sildošiem dzērieniem.

Notikumu īsteno Valmiermuižas kultūras biedrība, atbalsta Valmieras novads un Valmiermuižas alus darītava.

 

Plašākai informācijai:

Valmiermuižas kultūras biedrība

kultura PIE valmiermuiza PUNKTS lv

 tālr. nr.: 27337798

 http://kultura.valmiermuiza.lv  

 


17.11.2022

Notikumi

«Jūlijs 2024»
POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031