Arhīva kalendārs

« September 2017 »
MonTueWedThuFriSatSun
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Valmieras muzeja pagalmā 9. septembrī no plkst. 12.00 starptautiskās iniciatīvas "Eiropas kultūras mantojuma dienas 2017” laikā norisināsies aktivitāte "Valmiera. Hanzas pilsēta”, aicinot izzināt Valmieras vēsturi viduslaiku periodā. No plkst. 12.00 līdz 16.00 Hanzas namiņos būs skatāma ekspresizstāde “Dzīve viduslaiku pilsētā”, plkst. 14.00 uzstāsies viduslaiku mūzikas grupa “Artemisia Absinthium”. Savukārt plkst. 15.00 tiks atklāti nezināmie vēstures stāsti un notiks viduslaiku tērpu demonstrēšana.

Mijoties mūzikai, stāstiem un vēsturisko tērpu atrādīšanai, Valmieras muzeja vēsturnieki klātesošos ievedīs viduslaiku pilsētas noskaņās, uzburot ainas, kurās darbosies to laiku tirgotāji un amatnieki. Stāsti atklās, kā viduslaikos tērpās iedzīvotāji, kāda bija kultūra, ēšanas un dzeršanas paradumi, izklaides, kā svētkus svinēja 13.-17. gadsimtā. Stāsti veidoti pēc vēsturnieka Ilgvara Misāna projekta laikā tapušā pētījuma “Valmiera senās Hanzas pilsētu savienībā: mantojuma izpēte”. Tajā Hanza apskatīta ne tikai kā politisko notikumu dalībniece, bet arī uzsvērts tās saimnieciskais un sociālais devums.

Interesentiem būs iespēja uzzināt arī par Valmieras pils funkcionālo izmantošanu, pils militārās, administratīvās, saimnieciskās un sociālās funkcijas.

Grupas “Artemisia Absinthium” izpildījumā Eiropas viduslaiku mūzikas skaņas radīs vijole, blokflautas, dūdas, bungas un dažādas perkusijas, izpildot dziedājumus no krājumiem Libre Vermell un Cantigas de Santa Maria. Būs skatāmas arī viduslaiku dejas.

Valmierai bija sava vieta un loma Hanzas tirdzniecībā, īpaši agrīnajā periodā. Lejasvācu tirgotāju no 12. līdz 15. gadsimtam izveidotajā tirdzniecības tīklā aktīvi darbojās dažādas izcelsmes tirgotāji, šī aroda meistarus pulcējot no aptuveni 200 Ziemeļjūras reģiona valstīm, Baltijas jūras reģiona un Viduseiropas iekšzemes pilsētām.

Ieeja – bez maksas, iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama. Papildu informācija no 1. septembra – Valmieras muzeja mājaslapā muzejs.valmiera.lv.

Eiropas kultūras mantojuma dienas ir veltītas Latvijas valsts simtgadei ar mērķi apzināt un no jauna iepazīt tās vietas, kas saistītas ar nozīmīgiem notikumiem Latvijas teritorijas vēsturiskajā attīstībā un mūsu vēsturē svarīgu personību dzīvi un darbu.

Viduslaiku tērpi un mūzikas instrumenti ir iegādāti ar projekta "Hanzas vērtības ilgtspējīgai sadarbībai” finansiālu atbalstu.

Norise “Eiropas kultūras mantojuma dienas 2017” tiek finansēta no Centrālā Baltijas jūras reģiona pārrobežu sadarbības programmas 2014.-2020.gadam līdzfinansēta projekta Nr. CB110 “Hanzas vērtības ilgtspējīgai sadarbībai” (projekta nosaukums angļu valodā “Hanseatic Approach to New Sustainable Alliances”), atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.

Informāciju sagatavoja:

Zane Bulmeistare

Valmieras pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja

Mob. tālr.: 26443410

16. septembrī Sēļu muižā pašsacerētās mūzikas un dzejas festivāls „DZEJAS DIENU KĀRTAINĀ ĀBOLMAIZE”. Plkst.13:00 – 15:30 Sēļu muižas estrādē koncerts „Dziesma Tev un man...”.

 

Aicinām pieteikties pašsacerēto dziesmu autorus un lauku muzikantus - izpildītājus. Lūdzam dziesmu pavadījumos izmantot tikai akustiskos mūzikas instrumentus (Sīkāka informācija – Iveta Dukaļska- 20019452, Ināra Blūma – 26321158).

Darbosies PANKŪKU BĀRS.

Plkst. 16:00 Sēļu muižas lielajā zālē tikšanās ar dzejnieku, komponistu, mūziķi ANDRI KIVIČU sarīkojumā “Nekas nekad nav beidzies un nekad nebeigsies, Nāc man līdzi dzīvot, dzīvē iemīlēties…”. Sarunas, dzeja, mūzika. 

 Ieeja bez maksas

Esiet laipni aicināts piedalīties Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA), Igaunijas Bezdarba apdrošināšanas fonda, Valkas novada domes un Valgas pilsētas domes īstenotā pārrobežu sadarbības programmas “INTERREG Estonia-Latvia” projekta “Pārrobežu darba tirgus integrācijas un nodarbinātības veicināšana”  programmas ietvaros kopīgi organizētajā pasākumā “Livonijas darba tirgus Valka - Valga 2017”, š.g. 28.septembrī no plkst.10.00, Valkas kultūras namā (Valkā, E.Dārziņa ielā 8).

 

Projekta mērķis ir veicināt pārrobežu reģionu darba meklētāju un darba devēju pārliecību par viņu spēju atrast attiecīgi piemērotu darbu vai darbinieku.

Būsim  ļoti gandarīti, ja ieradīsieties uz šo pasākumu, prezentēsiet savu uzņēmumu.  Šī būs Jūsu iespēja, kur varēsiet  klātienē tikties ar uzņēmējiem, kolēģiem no Latvijas un Igaunijas, varbūt arī atrast savam uzņēmumam atbilstošus darbiniekus.

Gan darba devējiem, gan darba meklētājiem dalība pasākumā ir BEZ MAKSAS!

Reģistrēšanās pasākumam notiek līdz 20. septembrim, piesakoties pie pasākuma koordinatoriem – Erna Pormeistere (e-pasts: Erna.Pormeistere PIE nva.gov PUNKTS lv,tālr. 29482289, 23007) un Linda Ščerbane (e-pasts: Linda.Scerbane PIE nva.gov PUNKTS lv , tālr. 25685261; 64723871)

Kokmuižas svētkos, kas norisināsies Kocēnos jau šīs nedēļas nogalē, ikvienam interesentam būs iespēja apmeklēt unikālu foto izstādi “Pilis Eiropā”, kuras autors ir mākslas zinātnieks, gleznotājs un Rundāles pils direktors Imants Lancmanis. Pateicoties tam, ka Imants Lancmanis ir atsaucies Kocēnu novada domes iniciatīvai un aicinājumam, šī ir pirmā reize, kad sadarbībā ar autoru tiek veidota foto izstāde par Eiropas pilīm.

 

Vērtīgā izstāde, kurā foto attēli tiks papildināti ar teksta materiāliem, ļaujot tuvāk iepazīt piļu un muižu pasauli dažādos gadsimtos, būs aplūkojama 9. septembrī laikā no plkst. 13.00 līdz plkst. 16.00 Kokmuižas pils zālē.

Imants Lancmanis fotografē visas pilis un muižas, kurās viņš nonāk. Lielāko foto arhīva daļu veido Latvijas pilis un muižas, kas fotografētas vairāk nekā 50 gadu ilgā periodā, un tās izmantotas gan Imanta Lancmaņa sarakstītajās grāmatās, gan daudzskaitlīgajās publikācijās Latvijas un ārvalstu mākslas un arhitektūras žurnālos. Savukārt Eiropas pilis fotografētas ekskursiju laikā ārzemēs un fotogrāfijas pārsvarā tiek izmantotas profesionālajām interesēm.

Laikmetu, politisko un ekonomisko sistēmu maiņa ir noteikusi citas sabiedrības vajadzības, kas veicinājušas aristokrātiskā dzīvesveida izzušanu Eiropā. Pilis, palikušas bez iemītniekiem, sākušas it kā patstāvīgu dzīvi, kur cilvēks ienāk tikai kā viesis. Tomēr Versaļas pilī Francijā ļaudis plūst kā liela upe cauri pils zālēm, un pēdējos gados piļu apmeklētāju skaits Eiropā aizvien pieaug.

Vai tā ir skaistuma brīnumainā vara, kas mūsu racionālajā laikmetā liek meklēt un apbrīnot tik neracionālu lietu kā mākslas un dzīvesveida izsmalcinātību un greznumu?

Izstāde “Pilis Eiropā” saistīta arī ar Latvijas piļu un  muižu asociācijas organizēto akciju “Apceļo Latvijas pilis un muižas”, kas izsludināta par godu Latvijas valsts simtgadei, sniedzot iespēju ceļotājiem papildus dažādu vēsturisko ēku iepazīšanai Latvijā gūt iedvesmu arī no tās kultūras un estētikas, kas atrodama pilīs Eiropā.

Mākslas cienītājiem Kokmuižas svētku laikā būs iespēja aplūkot vēl kādu īpašu izstādi, kas apmeklētājus gaidīs Kokmuižas pils ātrijā. Šīs izstādes mākslas darbus radījušas četras mākslinieces, kuru dzīves vieta vai darbs ir saistīts ar Kocēnu novadu - Dace Brizauska, Sanita Celma-Ķikute, Gunta Eltamma, Iveta Kreišmane. Izstāde būs aplūkojama 9. septembrī no plkst. 10.00 līdz plkst. 20.00.

 

 

Informāciju sagatavoja:
Krista Gromova
Kocēnu novada domes
Attīstības nodaļas
Sabiedrisko attiecību speciāliste

Sestdien, 9.septembrī, Valmieras muzeja Izstāžu namā plkst.12.00 atklās Vācijas mākslinieku Kerstīnas Ūlmanes (Kerstin Uhlmann) rotu un Kristofa Vinklera (Christoph Winkler) gleznu izstādi. Tā ir viena no Valmieras un Giterslo apriņķu 25 gadu sadarbības jubilejas norisēm. 

 

Valmieras muzejā šī ir septītā izstāde, kas rīkota kopā ar Giterslo apriņķi. Sadarbībā ar kultūras koordinatori Dr. Silvanu Kreijeru (Silvana Kreyer) un Giterslo mākslinieku apvienību notikuši arī trīs starptautiski mākslas simpoziji. 

Māksliniece Kerstīna Ūlmane dzimusi 1966.gadā. Mācījusies par zeltkali, vēlāk studējusi arhitektūru un no 2009.gada intensīvi pievēršas zeltkales radošai darbībai dzīvesvietās Drēzdenē un Giterslo. K.Ūlmane strādā radošajā darbnīcā Krzwei, kur viņa sevi redz starp divām pasaulēm – rotām un objektiem: “Izmantojot atkal lietojamus vai atjaunotus materiālus, pie mana darba galda top tikai pašdarinātas un valkājamas rotas, rotu objekti.” Turklāt māksliniece mīl kombinēt un pārveidot. Tā top laika gaitā nemainīgas un asprātīgas tematiskas objektu sērijas. Katrs augļu atlējums ir atšķirīgs, un tā katru reizi veidojas izteikti individuālas rotaslietas. Mākslinieces īpatnība ir viņas tā saucamie starp-pirkstu gredzeni. K.Ūlmanes rotaslietas vienmēr ir mazi mākslas objekti. 

Mākslinieks Kristofs Vinklers dzimis 1952.gadā. Dzīvo Giterslo un ir autodidakts. Kristofs Vinklers: “Manās vecāku mājās kā bērns agri saskāros ar tēlotāja mākslu. Tēva darbu iedvesmots, jau sen darbojos kā autodidakts. Izmantoju dažādus materiālus un arī atradumus, kuri mani iedvesmo spontāniem darbiem. Mani pievelk ikdienišķais, kā arī izmestas lietas, šķietami banāli, nevērīgi aizmestu priekšmetu estētika. Tā top manas asamblāžas, kolāžas, objektmāksla, bieži vien kā actiņu kastes un brīnumu kambari. Kas manai bilžu pasaulei būs atvērts, bieži vien pamanīs, ka tā viņam laipni uzsmaida. Bet īpaši svarīgs manos darbos ir nepateiktais, kur rodas negaidīti jautājumi un fantāzijas. Uzaicinu iedziļināties manu darbu pasaulē, ieklausoties to stāstos. Dažiem darbiem esmu sarakstījis un pievienojis īsus stāstus, kuri uzrunā skatītāju fantāziju.” 

Izstāde apskatāma līdz 30.septembrim. 

 

 

Informāciju sagatavoja: Zane Bulmeistare Valmieras pilsētas pašvaldības

 

Sestdien, 30. septembrī Smiltenes novada Tūrisma informācijas centrs (TIC) sadarbībā ar aktīvās atpūtas pasākumu organizatori Santu Paegli aicina piedalīties tradicionālajā velobraucienā “Ieriteņo rudenī” un noslēgt aktīvā tūrisma sezonu Smiltenes novadā.

Šogad velobrauciens vedīs pa Grundzāles pagasta Aumeisteru un Bilskas pagasta Lobērģu pusi. Kā ierasts pa ceļam, dalībnieki varēs veikt sagatavotos uzdevumus un apskatīt dažādas interesantas un neredzētas apskates vietas. 

 

Pasākuma sākums 30. septembrī, plkst. 10.30 atpūtas un sporta kompleksā “Trīssaliņas”, Grundzāles pagastā. 

Pirmo reizi dalībniekiem tiks piedāvāti veseli trīs velo maršruti – 15, 30 un 40 km garumā, lai katrs pasākuma dalībnieks varētu izvēlēties saviem spēkiem atbilstošāko. Visi trīs velo maršruti sāksies un noslēgsies atpūtas un sporta kompleksā “Trīssaliņas”, kur dalībniekus sagaidīs viegla pusdienu maltīte svaigā gaisā. 

Iepriekšēja pieteikšanās līdz 28. septembrim Smiltenes novada TIC (Dārza ielā 3), rakstot uz tic PIE smiltene PUNKTS lv, zvanot +371 29395200. 

Pasākums ir bez maksas. Iesakām lietot aizsargķiveres, bērniem līdz 12 gadu vecumam tās ir jālieto obligāti. Aicinām līdzi ņemt kādu našķi un atspirdzinošu dzērienu ceļam. 

Pasākumu organizē Smiltenes novada Tūrisma informācijas centrs sadarbībā ar aktīvās atpūtas pasākumu organizatori Santu Paegli. Pasākuma laikā uzņemtās fotogrāfijas tiks publicētas www.smiltene.lv, visit.smiltene.lv un sociālajos tīklos. 

Pasākums tapis projekta „Pasākumi vietējās sabiedrības veselības veicināšanai Smiltenes novadā” (Nr. 9.2.4.2/16/I/052) ietvaros. 

Informāciju sagatavoja: 

Lelde Atlāce, 

Smiltenes novada Tūrisma informācijas centra

Svētdien, 17. septembrī, Ēvelē norisināsies izziņas pārgājiens “Iepazīsti Ēveles pagastu”. Tā mērķis ir veicināt pagasta kultūrvēstures izziņu un atgādināt vai iepazīstināt ar Ēveles pagasta ievērojamākajiem vēstures, kultūras un dabas objektiem. Tā būs arī iespēja ģimenēm kopā lietderīgi un aktīvi pavadīt brīvo laiku, baudot rudens krāsas dabā.

Pārgājienā var doties gan individuāli, gan kopā ar draugiem vai ģimenes locekļiem. Tā kā apskates objekti atrodas visa pagasta teritorijā, tad vajadzīgs transporta līdzeklis (automašīna, motocikls, der arī velosipēds). Tas gan nenozīmē, ka pie visiem objektiem var piebraukt. Ir jāiet arī ar kājām, piemēram, pa pļavu vai mežu, tāpēc nepieciešams piemērots apģērbs un apavi.

Starts pārgājienam būs plkst. 11.00 Ēveles centrā pie veikala. Reģistrējoties dalībnieki saņems karti, kurā atzīmēti  apskates objekti, informatīvo materiālu un objekta fotogrāfiju un atbilžu lapu. Kopā jāapmeklē 10 apskates objekti, un katrā apskates objektā ir jāveic kāds uzdevums. Uzdevuma atbilde vai rezultāts jāieraksta atbilžu lapā. Pēc finiša aizpildīto atbilžu lapu nodosiet tiesnesim! Par uzvarētāju tiks noteikts dalībnieks (dalībnieki), kuri visprecīzāk būs veikuši uzdevumus. Ātrums šoreiz netiks ņemts vērā.  Plānojam, ka  visu pārgājiena maršrutu var veikt  4 stundās.

Pēc pārgājiena dalībnieki saņems sertifikātu par Ēveles pagasta iepazīšanu. Precīzākie uzdevumu veicēji saņems balvas. Visiem pārgājiena dalībniekiem būs iespēja  piedalīties loterijā.

Lai labāk sagatavotos pasākumam, lūgums potenciālajiem pārgājiena savu dalību pārgājienā pieteikt līdz ceturtdienai, 14. septembrim (e-pasts: anda.jukame PIE burtniekunovads PUNKTS lv, tālr. 26118879 vai 26191238 Andai). Bet drīkst piedalīties arī tad, ja vēlēšanās rodas spontāni svētdienas rītā.

 

Informāciju sagatavoja:

Anda Jukāme,
Ēveles Tautas nama vadītāja,
Tālr. 26118879, e-pasts: anda.jukame PIE burtniekunovads PUNKTS lv

Līdz ar jaunā mācību gada sākumu 3.septembrī norisinājās krāšņs un emocijām bagāts koncerts “Vidzemes Talanti 2017”. Šogad uz Vidzemes koncertzāles “Cēsis” Lielās zāles skatuves uzstājās 24 jaunie talanti no Alūksnes, Cēsīm,  Dzērbenes, Jaunpiebalgas, Madonas,  Rūjienas, Salacgrīvas un Valmieras. Tradicionāli Vidzemes reģiona mūzikas skolu audzēkņi koncertā muzicēja kopā ar Vidzemes kamerorķestri diriģenta Kaspara Ādamsona vadībā.

 

Koncerta izskaņā Latvijas Nacionālā kultūras centra direktore Signe Pujāte audzēkņiem vēlēja ceļa vārdus jaunu sasniegumu īstenošanā: “Jaunajiem topošajiem māksliniekiem šī ir brīnišķīga iespēja rādīt savu talantu uz Lielās skatuves sadarbībā ar profesionāliem mūziķiem. Lai arī turpmāk šī brīnišķīgā dzirksts, spēlējot mūzikas instrumentu, jūsu acīs saglabājas!”

Liels paldies koncerta atbalstītājiem: Vidzemes plānošanas reģionam, Valsts kultūrkapitāla fondam, Cēsu novada pašvaldībai, Cēsu Kultūras un Tūrisma centram, Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas atbalsta biedrībai,  akciju sabiedrībai “Cēsu alus”, ZS “Kliģeni”, SIA “Beatus” - veikalam Solo, pasākuma vadītājai  – Evijai Streičai.

Paldies koncerta dalībniekiem un viņu pedagogiem par ieguldīto darbu!

 

Elīna Eglīte

Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas

Projektu vadītāja

Biedrība “Kultūra aTver” sadarbībā ar Vaives, Līgatnes un Drabešu amatu mājām aicina izzināt maizes cepšanas tradīcijas Cēsu apriņķī, pētot un apkopojot rudzu maizes cepšanas tehnoloģijas un receptes, uzklausot pieredzes stāstus un iepazīstot maizes tapšanas procesu pie meistariem Cēsu apriņķī. Projekta noslēgumā maizes cepšanas meistari viesosies Vaives amatu mājā, lai kopīgi meklētu veidu, kā senās receptes un tehnoloģijas pielāgot maizes cepšanai elektriskajās un gāzes plītīs, tādējādi nodrošinot maizes cepšanas tradīciju pārmantošanu. Visas projekta realizācijas laikā uzkrātās maizes cepšanas tehnoloģijas un receptes tiks apkopotas un izdotas elektroniskā brošūrā.

 

Šobrīd aktīvi apzinām tos maizes cepējus Cēsu apriņķī, kuri maizīti cep pēc paaudzēs pārmantotām receptēm. Aicinām atsaukties un pieredzē dalīties ikvienu rudzu maizes cepēju neatkarīgi no tā vai maizīte tiek cepta pašu patēriņam vai tirdzniecībai, kā arī sniegt informāciju un palīdzēt atrast mums šos maizes cepējus.

 Septembra un oktobra mēnesī norisināsies braucieni pie maizes cepšanas meistariem un tradīciju glabātājiem Liepā, Pārgaujā, Vecpiebalgā, Jaunpiebalgā un Drabešos. 27. septembrī viesosimies Drabešu amatu mājā un uzklausīsim Ineses Rozes maizes stāstu, savukārt 7. oktobrī dosimies uz Maizes māju Liepā. Braucieniem pieteikties var ikviens interesents.

Aicinām projektā iesaistīties maizes cepšanas interesentus, meistarus un tradīciju glabātājus, lai kopīgi pētītu un apzinātu Cēsu apriņķa maizes stāstus.

Projektu “Maizes cepšanas tradīciju pārmantošana Cēsu apriņķī” finansiāli atbalsta Vidzemes plānošanas reģions un Valsts Kultūrkapitāla fonds.

 

Plašāka informācija:

Laimdota Eliase

Biedrība “Kultūra aTver”

e-pasts: laimdota.lapina PIE gmail PUNKTS com

tālr.: + 371 29352201

Interesenti laipni gaidīti 5. oktobrī plkst.17:30, J.Cimzes Valkas mūzikas skolā uz tikšanos ar diriģentu, pedagogu un interesantu personību Jāni Erenštreitu. Viņš ir teicis “Tie, kas pieraduši runāt tikai par ražošanu, aizmirst, kādu spēku un enerģiju dod cilvēku satikšanās dziesmā, kā tas spārno cilvēku prātus uz visām citām lietām, kas dzīvē jāveic.”

 

 

Jāni Erenštreitu pelnīti uzskata par vienu no zēnu koru kustības pamatlicējiem Latvijā. Viņa vārds saistīts ar Emīla Dārziņa speciālās mūzikas vidusskolas un Rīgas Doma zēnu koriem. No 1994. līdz 2010. gadam viņš bija Rīgas Doma kora skolas direktors. J.Erenštreits ir vairāku Vispārējo latviešu Dziesmu un Deju svētku virsdiriģents un goda virsdiriģents.

 Jānis Erenštreits saņēmis arī dažādus apbalvojumus, piemēram, Triju zvaigžņu ordeņa IV šķiru (1997.g.).

Kopš 1983. gada Jānis Erenštreits bija saistīts ar Valkas rajonu. Sākumā viņš vadīja rajona skolēnu korus. Kopš 1984. gada bija Valkas rajona koru virsdiriģents - pirmajā gadā kopā ar iepriekšējo rajona koru virsdiriģentu Haraldu Medni /1906-2000/.

Šogad izdeva J.Erenštreita rakstīto grāmatu par latviešu pedagogu un koru mūzikas pamatlicēju Jāni Cimzi: “Manā jaunībā viņš tika pamatīgi pelts un rāts, un tad viņu lēnām reabilitēja, tai skaitā mūsu muzikoloģijas spice. Kad pirms dažiem gadiem tuvojās Cimzes 200. jubileja, es gribēju uzrakstīt aizstāvības rakstu viņam, lai gan viss viņa mantojums ir izcila liecība, pie tā nekas nebūtu piebilstams, un bez viņa pirmie latviešu Dziesmu svētki nebūtu bijuši tik latviski, kādi tie izvērtās.”

Informāciju sagatavoja:

Valkas Novadpētniecības muzeja

Izglītojošā darba un darba ar apmeklētājiem vadītāja

Ligita Drubiņa