Baltijas jūras reģiona kultūras pērles noturīgākām pilsētām un reģioniem (BSR Cultural Pearls)

VPR kopā ar starptautiskiem partneriem īsteno projektu par sociālās noturības stiprināšanu, izmantojot kultūras potenciālu

Kultūra un sabiedrības noturība jeb dzīvotspēja – tam ir veltīts jaunais Baltijas jūras reģiona programmas projekts "Baltijas jūras reģiona kultūras pērles noturīgākām pilsētām un reģioniem" (turpmāk arī BSR Cultural Pearls). Piedaloties projekta 12 partneru pārstāvjiem, tostarp Vidzemes plānošanas reģiona (VPR) Attīstības un projektu nodaļas vadītājai Lailai Gercānei un projekta vadītājai Leldei Ābelei, Stokholmā, Zviedrijā, no 29.–30. martam notika projekta uzsākšanas sanāksme. Svarīgākais sanāksmes uzdevums bija vienoties par nākamajiem soļiem projektā, lemjot par aktivitātēm un rezultātiem, kā arī veidot ciešāku saikni starp dažādajiem partneriem.

Apjomīgā un trīs gadus ilgstošā projekta mērķis ir uzlabot mazāku pilsētu un reģionu sociālo noturību, to iedzīvotāju dzīves kvalitāti, izmantojot vietējai sabiedrībai jau raksturīgās kultūras vērtības un veidojot jaunas.

Pēdējie pāris gadi (pandēmija, karš Ukrainā, ekonomiskās un klimata pārmaiņas) ir apstiprinājuši to, ka krīzes situācijās ir būtiska sabiedrības noturība jeb dzīvotspēja (eng. - social resilience). To raksturo spēja pārvarēt satricinājumus, pielāgoties un mainīties. Kultūra un māksla ir kā spēcīgs instruments un neizsmeļams ierosmes avots, lai šo noturību veicinātu. Stiprinot kopienu, tiek stiprināta tās dzīvotspēja. Uzrunā sanāksmes dalībniekiem projekta koordinators Fēlikss Šartners Giertta (Felix Schartner Giertta) no Baltijas jūras valstu padomes (projekta vadošais partneris) atzīmēja: "Kultūra ir kopienas veidošanas stūrakmens, ar tās palīdzību iespējams palielināt sociālo noturību, īpaši Baltijas jūras reģionā."

 

Projekta BSR Cultural Pearls atklāšanas sanāksme Stokholmā, Zviedrijā. Publicitātes foto

Projekta īstenošanas laikā tiks veidots labās prakses piemēru repozitorijs (aut.- datu glabātuve) sociālās noturības palielināšanai ar kultūras palīdzību. Labie piemēri būs iedvesmas avots pašvaldībām un reģioniem to sociālās noturības plānu veidošanā. Projektā taps īpaši rīki, kas palīdzēs pašvaldībām izstrādāt pielāgotus sociālās noturības plānus, būs nodrošināta mentoringa programma, lai atbalstītu pašvaldības to sociālās noturības plānu īstenošanā. Tāpat projektā tiks izvēlētas (apbalvotas) pilsētas un reģioni, kuri tiks atspoguļoti kā Baltijas jūras reģiona “Kultūras pērles”. Ar to novērtēs izcili paveiktu pašvaldību darbu sociālās noturības veicināšanas jomā.

 

VPR Attīstības un projektu nodaļas vadītāja Laila Gercāne un projekta vadītāja Lelde Ābele projekta BSR Cultural Pearls atklāšanas sanāksmē Stokholmā, Zviedrijā. Publicitātes foto

“Projekta ietvaros uzsvars tiek likts uz risinājumiem un radošiem procesiem, stiprinot pilsonisko līdzdalību un veicinot sabiedrības noturību caur kultūras procesiem, vienlaikus saglabājot dzīves kvalitāti. Šie ir aspekti, kuri mērķtiecīgi saskan ar Vidzemes plānošanas reģiona attīstības virzieniem par sadarbību un pilsonisko līdzdalību, stiprinot vietējās kopienas un uzlabojot dzīves kvalitāti, kā arī veidojot stipras institūcijas un ciešu dialogu starp visām iesaistītajām pusēm,” norāda Lelde Ābele, projekta BSR Cultural Pearls vadītaja VPR.  

Projektu BSR Cultural Pearls finansē INTERREG Baltijas jūras reģiona programma 2021. -2027. gadam. 

Jautājumiem par projektu BSR Cultural Pearls: Lelde Ābele, VPR projektu vadītāja, lelde.abele@vidzeme.lv

Informāciju sagatavojusi: Zane Kaķe, sabiedrisko attiecību speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā, zane.kake@vidzeme.lv

 

.

20.04.2023

Notikumi

«Jūlijs 2024»
POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031