Inovatīva, ilgtspējīga attīrīšana (INSURE)

Helsinku Universitātes profesors Vidzemē vērtē bioloģiskās metodes piesārņoto vietu attīrīšanai

Janvāra vidū Vidzemē divu dienu vizītes laikā (20.-21. janvārī) viesojās Helsinku Universitātes (Somija) vides zinātņu profesors Martins Romantšuks. Somu speciālists aplūkoja bijušās minerālmēslu un pesticīdu noliktavu teritorijas Vecpiebalgas novada Dzērbenē un Burtnieku novada Vecates pagastā, kā arī kādreizējo mazuta glabātuvi Valmierā, Dzelzceļa ielā, novērtējot, kuras no bioloģiskās attīrīšanas metodēm varētu būt atbilstošākās, ar kuru palīdzību šeit veikt piesārņojuma attīrīšanu. M. Romantšuka vizīte notika Vidzemes plānošanas reģiona (VPR) īstenotā projekta “Inovatīva, ilgtspējīga attīrīšana” (INSURE) ietvaros. 

Projekta mērķi ir palielināt piesārņoto vietu ilgtspējīgu attīrīšanas metožu izmantošanu un uzlabot šādu vietu attīrīšanas vadības metodes. Šobrīd notiek aktīvs darbs pie potenciāli piesārņoto vietu izpētes Vidzemē, bet visa projekta ieviešanas laikā (līdz 2019. gada septembrim) ir paredzēta šo vietu attīrīšana, izmantojot inovatīvas, ilgtspējīgas attīrīšanas metodes.

Profesors M. Romantšuks ir specializējies vairāku bioloģiskās attīrīšanas metožu attīstīšanā un izmantošanā. Aplūkojot projektā iekļautās pilotvietas, Helsinku Universitātes profesors novērtēja, ka biostimulācija un elektrokinētiskā sūknēšana varētu būt tās metodes, ar kurām šeit veikt piesārņojuma attīrīšanu. “Bioloģiskās attīrīšanas metodes nav ātrs risinājums piesārņojuma likvidēšanai, taču tās ir daudz ilgtspējīgākas metodes salīdzinājumā ar tik ļoti ierastajām attīrīšanas metodēm, kad piesārņojums tiek izrakts un aizvests uz bīstamo atkritumu glabātuvēm. Piemēram, izmantojot biostimulācijas metodi, augsnē esošajiem mikroorganismiem tiek piegādātas papildus barības vielas, lai stimulētu tos daudz aktīvāk noārdīt augsnē esošo piesārņojumu. Šī metode īpaši labi darbojas, ja piesārņojuma avots ir dažādi pesticīdi,” stāstīja profesors M. Romantšuks.

Vizītes laikā projekta partneri no VPR, Valmieras pilsētas pašvaldības un Helsinku Universitātes pārrunāja teritoriju nepieciešamās izpētes gaitu, priekšdarbus attīrīšanas metožu testēšanai, kā arī detalizēti pārrunāja biostimulācijas metodes.

Vidzemē ir vairāki simti līdzvērtīgu teritoriju, kuras kā bijušās pesticīdu un minerālmēslu glabātuves ir iekļautas piesārņoto vietu reģistrā. Ar projekta INSURE palīdzību VPR vēlas pievērst šādu teritoriju īpašnieku (gan pašvaldību, gan privātā sektora) uzmanību tam, kā pārvaldīt šīs teritorijas un panākt to attīrīšanu, izmantojot ilgtspējīgas un izmaksu efektīvas attīrīšanas metodes. Papildus informācija par projektu INSURE pieejama šeit.

 

Papildus informācija: Maija Rieksta, Projekta vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, Tel: +371 26099521, E-pasts: maija.rieksta@vidzeme.lv; www.vidzeme.lv

22.01.2016

Notikumi

«Jūnijs 2023»
POTCPSSv
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930