Inovatīva, ilgtspējīga attīrīšana (INSURE)

Piesārņotās vietās, kas satur bīstamās vielas, ir drauds videi visās valstīs ap Baltijas jūru. Piesārņojuma iemesli un veidi šajās valstīs atšķiras, tas var būt gan vecās industriālās un lauksaimniecības zonās, gan arī militārajās vietās. Visās iesaistītājās valstīs ir liels piesārņoto vietu skaits, un visām šīm valstīm ir nepieciešamība pēc labākām zināšanām, kā strādāt ar šo problēmu daudz efektīvāk un kvalitatīvāk. Novēršot bīstamo vielu nonākšanu augsnē un virszemes ūdeņos no piesārņotajām vietām, tiek samazināta arī šo vielu un dažādu toksīnu nonākšana Baltijas jūrā. Veikto attīrīšanu skaitam būtu jāpieaug, lai veicinātu veselīgāku vidi un uzlabotu ūdens kvalitāti Baltijas jūrā. Tāpēc ir nepieciešama pārrobežu sadarbība, lai izveidotu attīrīšanas labās prakses un īstenotu uzlabotāku un ātrāku piesārņoto vietu attīrīšanu. Projekta “Inovatīva, ilgtspējīga attīrīšana” (INSURE) ietvaros tiks izstrādātas alternatīvas piesārņoto vietu attīrīšanas metodes, izstrādātas šo vietu pārraudzīšanas metodes, kā arī izstrādāti tehniskie rīki darbam ar piesārņotājam vietām.

lasīt vairāk...

Vidzemes plānošanas reģions kopā ar partneriem no Latvijas, Somijas un Zviedrijas jau 3 gadus strādā pie piesārņoto vietu attīrīšanas jautājumiem projektā “Inovatīva, ilgtspējīga attīrīšana” (INSURE). Partneri oktobra sākumā tikās Valmierā, kur galvenie sanāksmes temati bija izstrādātās attīrīšanas metodes un to testēšana, zemesgabalu īpašumtiesību jautājumi, kā arī tapušās lietotnes, kurās vienkopus kartē apskatāmas piesārņotās un potenciāli piesārņotās vietas.

17.10.2018

Projektā INSURE izdota informatīvā ziņu lapa, kurā atspoguļots partneru paveiktais laika posmā no 2018. gada februāra līdz augustam.

28.08.2018

Pagājušajā nedēļā Vidzemes plānošanas reģions Cēsīs uzņēma projekta “Inovatīva, ilgtspējīga attīrīšana” (INSURE) komandu. Trīs dienu laikā tika izvērtēts projekta progress, tostarp katrs projekta partneris klātesošos informēja par savā valstī izvēlēto piesārņoto teritoriju attīrīšanas testēšanas gaitu.

Vidzemes plānošanas reģions projekta laikā ir veicis pirmsizpētes vairākās potenciāli piesārņotās vietās, konstatējot, ka piesārņojuma līmenis tajās ir tik niecīgs, ka nav nepieciešamas tālākas attīrīšanas darbības. Secīgi, šīm vietām Potenciāli piesārņoto un piesārņoto vietu reģistrā tika mainīts statuss, pašvaldībai mazinot objektīvus ierobežojumus tālākai teritoriju attīstībai.

18.04.2018

2016. gada 18. oktobrī Burtnieku novada Rencēnu pagastā viesojās projekta INSURE partneris Kims Īrjala (Kim Yrjala) no Somijas uzņēmuma “Populus grupa”, lai ievāktu augsnes paraugus projekta pilotteritorijā “Krustmaļi”. Tā ir potenciāli piesārņota teritorija, kas iekļauta Piesārņoto un potenciāli piesārņoto vietu (PPPV) reģistrā, jo kolhozu laikos šeit atradusies minerālmēslu noliktava.

21.10.2016

No 4. - 6. oktobrim Rīgā norisinājās Vidzemes plānošanas reģiona (VPR) īstenotā projekta “Inovatīva, ilgtspējīga attīrīšana” (INSURE) partneru sanāksme. Tikšanās laikā projekta partneri no Zviedrijas, Somijas un Latvijas diskutēja par aktualitātēm projektā, īpašu uzmanību pievēršot šobrīd divām galvenajām aktivitātēm – izpētei projekta pilotteritorijās un piesārņoto vietu uzraudzībai.

10.10.2016

Laika posmā no 5.-7.aprīlim Helsinkos tikās partneri no Latvijas, Somijas un Zviedrijas, lai pārrunātu aktualitātes Centrālās Baltijas programmas 2014.-2020.gadam projekta “Inovatīva, ilgtspējīga attīrīšana” (INSURE) ietvaros.

08.04.2016

Janvāra vidū Vidzemē divu dienu vizītes laikā (20.-21. janvārī) viesojās Helsinku Universitātes (Somija) vides zinātņu profesors Martins Romantšuks. Somu speciālists aplūkoja bijušās minerālmēslu un pesticīdu noliktavu teritorijas Vecpiebalgas novada Dzērbenē un Burtnieku novada Vecates pagastā, kā arī kādreizējo mazuta glabātuvi Valmierā, Dzelzceļa ielā, novērtējot, kuras no bioloģiskās attīrīšanas metodēm varētu būt atbilstošākās, ar kuru palīdzību šeit veikt piesārņojuma attīrīšanu. M. Romantšuka vizīte notika Vidzemes plānošanas reģiona (VPR) īstenotā projekta “Inovatīva, ilgtspējīga attīrīšana” (INSURE) ietvaros. 

22.01.2016

Aizvadītajā nedēļā Zviedrijas pilsētā Linčepingā, tiekoties partneriem no Zviedrijas, Somijas un Latvijas, kopīgi tika uzsākts darbs pie Centrālā Baltijas jūras reģiona sadarbības programmas projekta “Inovatīva, ilgtspējīga attīrīšana” (INSURE). Projekta uzsākšanas konferencē tika likti pamati 4 gadus ilgam darbam, lai veicinātu inovatīvas un ilgtspējīgas piesārņotu vietu attīrīšanas izplatību Centrālbaltijas reģionā. 

22.12.2015

Notikumi

«Decembris 2018»
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31