Inovatīva, ilgtspējīga attīrīšana (INSURE)

Piesārņotās vietās, kas satur bīstamās vielas, ir drauds videi visās valstīs ap Baltijas jūru. Piesārņojuma iemesli un veidi šajās valstīs atšķiras, tas var būt gan vecās industriālās un lauksaimniecības zonās, gan arī militārajās vietās. Visās iesaistītājās valstīs ir liels piesārņoto vietu skaits, un visām šīm valstīm ir nepieciešamība pēc labākām zināšanām, kā strādāt ar šo problēmu daudz efektīvāk un kvalitatīvāk. Novēršot bīstamo vielu nonākšanu augsnē un virszemes ūdeņos no piesārņotajām vietām, tiek samazināta arī šo vielu un dažādu toksīnu nonākšana Baltijas jūrā. Veikto attīrīšanu skaitam būtu jāpieaug, lai veicinātu veselīgāku vidi un uzlabotu ūdens kvalitāti Baltijas jūrā. Tāpēc ir nepieciešama pārrobežu sadarbība, lai izveidotu attīrīšanas labās prakses un īstenotu uzlabotāku un ātrāku piesārņoto vietu attīrīšanu. Projekta “Inovatīva, ilgtspējīga attīrīšana” (INSURE) ietvaros tiks izstrādātas alternatīvas piesārņoto vietu attīrīšanas metodes, izstrādātas šo vietu pārraudzīšanas metodes, kā arī izstrādāti tehniskie rīki darbam ar piesārņotājam vietām.

lasīt vairāk...

28. maijā Rīgā Vidzemes plānošanas reģions aicināja vienkopus Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas, Valsts vides dienesta, Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra, pašvaldību, plānošanas reģionu, augstskolu un vides nozares konsultāciju uzņēmumu pārstāvjus ar mērķi aktualizēt piesārņotu un potenciāli piesārņotu vietu (PPPV) pārvaldības izaicinājumus un iespējas Latvijā. Tas bija vērtīgi, ka dažādās puses tikās vienkopus un nepastarpināti uzklausīja viena otru un izteica viedokļus. Runājām par vēsturiski piesārņotām vietām un piesārņotām vietām kopumā, to pārvaldību, kā arī tehniskajiem izpētes un sanācijas risinājumiem un jaunākajām metodēm.

04.06.2019

Projektā INSURE izdota informatīvā ziņu lapa (angļu valodā), kurā atspoguļots paveiktais noslēdzošajā projekta posmā no 2019. gada februāra līdz maijam.

31.05.2019

Vidzemes plānošanas reģions aicina 28. maijā Rīgā uz semināru/diskusiju ar mērķi aktualizēt piesārņotu un potenciāli piesārņotu vietu (PPPV) pārvaldības izaicinājumus un iespējas Latvijā.

15.05.2019

Projektā INSURE izdota informatīvā ziņu lapa, kurā atspoguļots partneru paveiktais laika posmā no 2018. gada septembra līdz 2019. gada februārim.

05.04.2019

Vidzemes plānošanas reģions piektdien, 22. februārī, seminārā Valmierā pulcēja pašvaldību attīstības speciālistus, teritorijas plānotājus, vides speciālistus, kā arī reģionālo vides pārvalžu speciālistus un citus interesentus, lai informētu par izstrādāto stratēģiju piesārņotu un potenciāli piesārņotu vietu pārvaldībai, īpašu uzsvaru liekot uz savstarpējo sadarbību starp piesārņoto zemju īpašniekiem, pašvaldībām un reģionālajām vides pārvaldēm. 26.02.2019


Vidzemes plānošanas reģions aicina pašvaldību attīstības speciālistus, teritorijas plānotājus, vides speciālistus, kā arī Reģionālo vides pārvalžu speciālistus un citus interesentus uz semināru “Piesārņotu un potenciāli piesārņotu vietu pārvaldība”, lai informētu par izstrādāto stratēģiju piesārņoto un potenciāli piesārņoto vietu pārvaldībai, īpašu uzsvaru liekot uz savstarpējo sadarbību starp piesārņoto zemju īpašniekiem, pašvaldību un Reģionālajām vides pārvaldēm.

14.02.2019

Vidzemes plānošanas reģions kopā ar partneriem no Latvijas, Somijas un Zviedrijas jau 3 gadus strādā pie piesārņoto vietu attīrīšanas jautājumiem projektā “Inovatīva, ilgtspējīga attīrīšana” (INSURE). Partneri oktobra sākumā tikās Valmierā, kur galvenie sanāksmes temati bija izstrādātās attīrīšanas metodes un to testēšana, zemesgabalu īpašumtiesību jautājumi, kā arī tapušās lietotnes, kurās vienkopus kartē apskatāmas piesārņotās un potenciāli piesārņotās vietas.

17.10.2018

Projektā INSURE izdota informatīvā ziņu lapa, kurā atspoguļots partneru paveiktais laika posmā no 2018. gada februāra līdz augustam.

28.08.2018

Pagājušajā nedēļā Vidzemes plānošanas reģions Cēsīs uzņēma projekta “Inovatīva, ilgtspējīga attīrīšana” (INSURE) komandu. Trīs dienu laikā tika izvērtēts projekta progress, tostarp katrs projekta partneris klātesošos informēja par savā valstī izvēlēto piesārņoto teritoriju attīrīšanas testēšanas gaitu.

Vidzemes plānošanas reģions projekta laikā ir veicis pirmsizpētes vairākās potenciāli piesārņotās vietās, konstatējot, ka piesārņojuma līmenis tajās ir tik niecīgs, ka nav nepieciešamas tālākas attīrīšanas darbības. Secīgi, šīm vietām Potenciāli piesārņoto un piesārņoto vietu reģistrā tika mainīts statuss, pašvaldībai mazinot objektīvus ierobežojumus tālākai teritoriju attīstībai.

18.04.2018

2016. gada 18. oktobrī Burtnieku novada Rencēnu pagastā viesojās projekta INSURE partneris Kims Īrjala (Kim Yrjala) no Somijas uzņēmuma “Populus grupa”, lai ievāktu augsnes paraugus projekta pilotteritorijā “Krustmaļi”. Tā ir potenciāli piesārņota teritorija, kas iekļauta Piesārņoto un potenciāli piesārņoto vietu (PPPV) reģistrā, jo kolhozu laikos šeit atradusies minerālmēslu noliktava.

21.10.2016

No 4. - 6. oktobrim Rīgā norisinājās Vidzemes plānošanas reģiona (VPR) īstenotā projekta “Inovatīva, ilgtspējīga attīrīšana” (INSURE) partneru sanāksme. Tikšanās laikā projekta partneri no Zviedrijas, Somijas un Latvijas diskutēja par aktualitātēm projektā, īpašu uzmanību pievēršot šobrīd divām galvenajām aktivitātēm – izpētei projekta pilotteritorijās un piesārņoto vietu uzraudzībai.

10.10.2016

Laika posmā no 5.-7.aprīlim Helsinkos tikās partneri no Latvijas, Somijas un Zviedrijas, lai pārrunātu aktualitātes Centrālās Baltijas programmas 2014.-2020.gadam projekta “Inovatīva, ilgtspējīga attīrīšana” (INSURE) ietvaros.

08.04.2016

Janvāra vidū Vidzemē divu dienu vizītes laikā (20.-21. janvārī) viesojās Helsinku Universitātes (Somija) vides zinātņu profesors Martins Romantšuks. Somu speciālists aplūkoja bijušās minerālmēslu un pesticīdu noliktavu teritorijas Vecpiebalgas novada Dzērbenē un Burtnieku novada Vecates pagastā, kā arī kādreizējo mazuta glabātuvi Valmierā, Dzelzceļa ielā, novērtējot, kuras no bioloģiskās attīrīšanas metodēm varētu būt atbilstošākās, ar kuru palīdzību šeit veikt piesārņojuma attīrīšanu. M. Romantšuka vizīte notika Vidzemes plānošanas reģiona (VPR) īstenotā projekta “Inovatīva, ilgtspējīga attīrīšana” (INSURE) ietvaros. 

22.01.2016

Aizvadītajā nedēļā Zviedrijas pilsētā Linčepingā, tiekoties partneriem no Zviedrijas, Somijas un Latvijas, kopīgi tika uzsākts darbs pie Centrālā Baltijas jūras reģiona sadarbības programmas projekta “Inovatīva, ilgtspējīga attīrīšana” (INSURE). Projekta uzsākšanas konferencē tika likti pamati 4 gadus ilgam darbam, lai veicinātu inovatīvas un ilgtspējīgas piesārņotu vietu attīrīšanas izplatību Centrālbaltijas reģionā. 

22.12.2015

Notikumi

«Aprīlis 2024»
POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930