Inovatīva, ilgtspējīga attīrīšana (INSURE)

INSURE projekta partneri apmainās ar pieredzi piesārņoto vietu datubāzes veidošanā

Laika posmā no 5.-7.aprīlim Helsinkos tikās partneri no Latvijas, Somijas un Zviedrijas, lai pārrunātu aktualitātes Centrālās Baltijas programmas 2014.-2020.gadam projekta “Inovatīva, ilgtspējīga attīrīšana” (INSURE) ietvaros.

 

Projekta INSURE ietvaros ir paredzēts veikt izpēti projekta partneru piedāvātājās piesārņotajās pilotteritorijās, kam sekos inovatīvu un ilgtspējīgu attīrīšanas metožu testēšana šajās teritorijās. Lai veiktu nepieciešamo izpēti, projekta partneri šobrīd strādā pie izpētes stratēģijām. Sanāksmes laikā partneri iepazīstināja ar progresu saistībā ar šo stratēģiju izstrādi, radot plašas diskusijas par to, kā katrā no pilotteritorijām būtu veicama piesārņojuma izpēte. Valstu atšķirīgās situācijas, kā arī atšķirīgās pieejas un pieredzes piesārņoto vietu atpazīšanā un pārvaldīšanā ir liels izaicinājums projekta komandai projekta mērķu sasniegšanai.

Otrs būtiskākais fokuss sanāksmē bija projekta ietvaros paredzētās datu bāzes un ģeogrāfiskās informācijas sistēmas (GIS). Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs iepazīstināja sīkāk ar pašlaik aktīvo Latvijas piesārņoto un potenciāli piesārņoto vietu reģistru un šo vietu karti. INSURE ietvaros paredzēts uzlabot šo datubāzi, aktualizējot to un padarot daudz ērtāku un praktiskāku tās lietotājiem. Iepazīstoties arī ar Somijas un Zviedrijas partneru rīcībā esošajām datu bāzēm par piesārņotajām vietām, tika uzsāktas diskusijas par to, kā veidot jaunās datubāzes, kādu informāciju tajās būtu nepieciešams atspoguļot, kā arī citus aktuālos jautājumus par projektā paredzētajiem tehniskajiem rīkiem piesārņoto vietu pārvaldīšanai.

Centrālās Baltijas programmas 2014.-2020. gadam projekts INSURE ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējumu tiek ieviests no 2015. gada septembra līdz 2019. gada septembrim. Vidzemes plānošanas reģions (VPR) projektā ir iesaistījies ar divām pilotteritorijām Burtnieku un Vecpiebalgas novados, kuras tiks izpētītas un rastas piemērotākās metodes šo teritoriju attīrīšanai, izmantojot Somijas ekspertu piedāvātās inovatīvās in-situ (uz vietas) attīrīšanas metodes. Ar šī projekta palīdzību ir plānots vērst pašvaldību uzmanību uz savās teritorijās esošajām piesārņotajām un potenciāli piesārņotajām vietām, meklējot veidus, kā pēc iespējas efektīvāk panākt šādu vietu izpēti un attīrīšanu. Vairāk par projektu lasiet šeit.

 

Papildus informācija:

Maija Rieksta,

Projekta vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā,

Tel.: +371 26099521,

E-pasts: maija.rieksta@vidzeme.lv;

www.vidzeme.lv

08.04.2016

Notikumi

«Jūnijs 2024»
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930