Inovatīva, ilgtspējīga attīrīšana (INSURE)

INSURE projekta sanāksmē diskutē par piesārņoto vietu izpēti un uzraudzību

No 4. - 6. oktobrim Rīgā norisinājās Vidzemes plānošanas reģiona (VPR) īstenotā projekta “Inovatīva, ilgtspējīga attīrīšana” (INSURE) partneru sanāksme. Tikšanās laikā projekta partneri no Zviedrijas, Somijas un Latvijas diskutēja par aktualitātēm projektā, īpašu uzmanību pievēršot šobrīd divām galvenajām aktivitātēm – izpētei projekta pilotteritorijās un piesārņoto vietu uzraudzībai.

INSURE ietvaros ir izvēlētas piecas pilotteritorijas, kurās, pamatojoties uz izstrādātajām izpētes stratēģijām, ir uzsākta padziļināta izpēte. Partneru sanāksmē tika diskutēts par to, kādus specifiskos izmeklējumus ir nepieciešams veikt, lai iegūtu pēc iespējas detalizētāku informāciju par piesārņojošajām vielām un to izplatību. Latvijas Vides Ģeoloģijas un Meteoroloģijas centrs iegūtos datus izmantos, lai modelētu piesārņojuma izplatību pilotteritorijās, kas savukārt palīdzēs izvēlēties atbilstošāko attīrīšanas metodi.

VPR projektā INSURE darbojas ar pilotvietu Burtnieku novada Rencēnu pagastā, izpētot un izvērtējot piemērotākās ilgtspējīgās attīrīšanas metodes bijušās pesticīdu glabātuves “Krustmaļi” teritorijā. Ņemot vērā, ka 2012. gadā šajā vietā jau tika veikta pamatizpēte, konstatējot augsnes piesārņojumu ar pesticīdiem, šobrīd ir iespējams jau uzsākt darbu pie pilotvietas sagatavošanas In-situ* attīrīšanas pilottestiem. Sākotnēji projektā VPR bija plānojis pilotdarbības veikt bijušajās minerālmēslu un pesticīdu glabātuvēs Burtnieku novada Vecates pagastā un Vecpiebalgas novada Dzērbenes pagastā, taču projekta gaitā veiktā pirmsizpēte atklāja, ka Dzērbenes pilotvietā piesārņojums nav konstatēts, savukārt Vecates pagasta “Vecanckinos” atklātais nelielais piesārņojums ar fosforu savienojumiem netiek klasificēts kā bīstams.

Informācijas bagāta izvērtās projekta sanāksmes otrā diena, kurā projekta partneri dalījās pieredzē par katras valsts atšķirīgo pieeju darbā ar piesārņoto vietu uzraudzību. Latvijā šo funkciju pilda tikai valsts institūcija (Vides reģionālais dienests), savukārt Somijā un Zviedrijā šai procesā iesaistītas ir arī pašvaldības un reģioni. Lai gan projekta zviedru partneri vistiešākajā mērā strādā ar piesāŗnoto vietu uzraudzību un pārvaldību, viņiem ļoti interesanti un noderīgi likās diskusijā gaitā izskanējušie viedokļi no Latvijas partneriem par labāku šo vietu pārvaldības procesu.

Sanāksmes noslēgumā projekta partneri devās pieredzes vizītē uz LVĢMC laboratoriju Jūrmalā, kas īpaši interesanta šķita projektā iesaistītajiem pētniekiem no Somijas, ļaujot salīdzināt, kā darbojas laboratorijas Somijā un Latvijā. INSURE projekta vadošie partneri no Zviedrijas Austrumgotlandes apgabala administrācijas savā Latvijas vizītē iekļāva arī Vidzemes apmeklējumu, iepazīstoties ar VPR un Valmieras pilsētas pašvaldības pilotteritorijām.

Projekts INSURE tiek īstenots Centrālā Baltijas jūras reģiona sadarbības programmas 2014-2012 ietvaros ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu. Vairāk par projektu lasiet INSURE sadaļā VPR mājaslapā - šeit.

 

*In-situ – piesārņojuma attīrīšana uz vietas. Tas ir pretstats ierastajai metodei, kad piesārņojums tiek izrakts un aizvests prom uz bīstamo atkritumu glabātuvi.

 

Papildu informācija:

Maija Rieksta

Projekta vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā

E-pasts: maija.rieksta@vidzeme.lv

Tālrunis: +371 64219022

10.10.2016

Notikumi

«Aprīlis 2024»
POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930