Reģionālie pasākumi darbības programmu inovācijai (RATIO)

RATIO projekts: Radošums kā priekšnoteikums inovāciju attīstībai

Maija pēdējās dienās Interreg Europe RATIO projekta partneri viesojās Viterbo, Itālijā, lai iepazītu Anci Lazio reģiona pieredzi mazo un vidējo uzņēmumu(MVU) inovāciju atbalstam. Lazio reģions ir viens no ekonomiski spēcīgākajiem Itālijā ar ļoti lielu MVU īpatsvaru.Lai  uzņēmumi izdzīvotu mūsdienu tirgus apstākļos, izšķiroša loma ir inovācijām.

 

Lazio reģionā ir izveidotas speciālas programmas MVU inovētspējas stiprināšanai. Itālijas eksperts Andrea Vignoli savā prezentācijā nosauca vairākas ļoti būtiskas lietas: inovācijām atvērtu vidi rada cilvēki nevis ierīces vai tehnoloģijas; radošums un radoši darbinieki virza inovāciju procesu; svarīgi attīstīt jaunas, netradicionālās mārketinga formas; uzņēmuma īpašniekam, pirmkārt,  jākļūst par inovāciju procesa virzītāju – komandas līderi, kas motivē darbiniekus veikt uzlabojumus, jauninājumus biznesā. Unikāli, vienreizēji atklājumi notiek varbūt reizi divdesmit gados. Šodienas tirgus situācijā inovācijas vairāk vērstas uz esošo produktu funkcionalitātes un dizaina uzlabošanu. Lazio reģiona pieeja inovāciju atbalstam izriet no uzņēmumu reāļām vajadzībām, inovāciju procesu piepildot ar augstu zinātnisko un tehnoloģisko saturu. Finansiālais atbalsts projektiem ir 50-70 % apmērā atkarībā no projekta apjoma un darbības mērķa.

Itālijas partneri iepazīstināja arī ar Inovāciju vaučera kā atbalsta instrumenta izmantošanu mikro un mazajiem uzņēmumiem neliela apjoma projektiem: pētījumiem par jaunu tirgu, tehnoloģiskiem pakalpojumiem, dizaina inovācijām, uzņēmuma vadības pilnveidošanai, patenta iegūšanai u.c. Finansiālais  atbalsts ir līdz EUR 29000 jeb 70%  no izdevumiem.  RATIO projekta partnervalstīs Inovāciju vaučeri tiek plaši izmantoti, taču nosacījumi un finansējuma apmērs ir atšķirīgi. Vidzemes plānošanas reģiona eksperts Kristaps Ročāns pastāstīja par šo programmu Latvijā. Brauciena ietvaros iepazinām arī nelielu ģimenes uzņēmumu -Sergio Matturas vīna darītavu, kas savu biznesu sācis pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados. Soli pa solim attīstoties, papildinot produktu klāstu, uzlabojot kvalitāti, piedāvājot arī tūrisma pakalpojumu – vīna degustāciju, ekskursijas, Matturas ģimene kaldinājusi savus panākumus. Senču iesākto veiksmīgi turpina ģimenes jaunā paaudze, kas galvenokārt nodarbojas ar mārketinga jautājumiem un jauniem noieta tirgus meklējumiem. Uzņēmums arī piedalījies radošuma apmācības kursos, kā rezultātā blakus vīna ražošanai  attīstījis  jaunu biznesa produktu  – alus darīšanu.

No pieredzes apmaiņas brauciena Vidzemes plānošanas reģiona RATIO projekta komanda atvedusi līdz daudz jaunu ideju, ko  piedāvāt uzņēmējiem. Augusta nogalē kopā pulcēsies uzņēmēji un eksperti, lai iepazītos tuvāk ar Inovāciju vaučeru iespējām Latvijā un labajiem prakses piemēriem no Īrijas un Itālijas. 

RATIO projekts tiek īstenots Interreg Europe 2014-2020 gadam programmas ietvaros no 2016. gada 1.aprīļa līdz 2020.g. 31.martam.

Vairāk informācijas par projektu šeit.

 

Papildu informācija: Laima Engere, RATIO projekta vadītāja, tel. +371 28376912, laima.engere@vidzeme.lv

08.06.2017

Notikumi

«Maijs 2024»
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031