Ūdenstūrisma kā dabas un aktīva tūrisma komponentes attīstība Latvijā un Igaunijā (Riverways)

Noslēgusies laivošanas akcija „Upes oga”

Šī gada vasarā Igaunijas – Latvijas pārrobežu sadarbības programmas projekta Riverways ietvaros tika uzsākta akcija “Upes oga” ar mērķi aicināt iedzīvotājus pavadīt brīvo laiku pie upēm, ezeriem un jūras krastā. Akcijas ideja bija ne tikai sniegt pozitīvu impulsu cilvēkiem atpūsties pie ūdens, bet arī aicināt kaimiņus laivot - latviešus Igaunijā un igauņus Latvijā, izceļot laivošanu kā lielisku aktīvās atpūtas veidu – līdzīgi kā riteņbraukšana, skriešana, došanās pārgājienā vai cita aktīvā atpūta dabā.

Akcija “Upes oga” notika no 15. jūlija līdz 15. novembrim, kuras laikā ikviens tika aicināts braukt ar laivu un reģistrēt vienu braucienu Latvijā un vienu - Igaunijā. Uzdevums bija gana sarežģīts, jo braukt laivot uz citu valsti, lai arī attāluma ziņā tas nemaz nebūtu tik tālu, tomēr ir izaicinājums. Nolaivojot vienu maršrutu Igaunijā un vienu Latvijā, varēja laimēt vērtīgas balvas - gan brīvdienu atpūtu Igaunijā 4 personām, gan Jāņa Sētas karšu komplektu „Ar karti dabā”.

Spriežot pēc dalībnieku reģistrācijas, laivošana ik vasaru ir vienreizējs pasākums, kad tiek nolaivots kāds no klasiskajiem upju maršrutiem, piemēram, pa Gauju. Bet ir arī daži piemēri, kas parāda, ka var piedzīvot īstu laivošanas vasaru, piemēram, viena no laimētājām Jana Bērziņa kopā ar draugiem šovasar laivoja gan pa Gauju, gan pa Braslu, Pededzi un Salacu, gan paviesojās Igaunijā, nobraucot Mustajogi.

Balvas - brīvdienu atpūtu Igaunijā “Nāc un atklāj brīnumzemi bērniem Veru novadā” - saņēma Agnese Fogele, relaksējošu nedēļas nogales atpūtu jūras krastā Lēnemā novadā – Inese Lasmane, piedzīvojumu nedēļas nogali Otepē, Valgas reģionā – Juris Zaķis, Jāņa Sētas karšu komplektus “Ar karti dabā” - Jana Bērziņa, Anita Bagāta, Marija Lavruhina.

Arī igauņi tika aicināti laivot vienu maršrutu Igaunijā un vienu – Latvijā. Jāatzīst, ka interese par akciju abās valstīs bija ļoti līdzīga. Balvas – nedēļas nogales atpūtu Gaujas nacionālajā parkā, ko piedāvā Enter Gauja, saņem Liina Sadam, nedēļas nogales atpūtu Slīteres nacionālajā parkā un Dundagā – Janno Hansson, nedēļas nogales atpūtu Tukuma novadā – Ellen Emilie Laaksonen.

Akcijas laikā visvairāk dalībnieku reģistrējuši braucienus pa Latvijā iecienītākajām upēm - Gauju, Salacu, Abavu, Pededzi un Ventu, tajā pašā laikā bija reģistrēti laivojumi pa mazāk zināmām upēm – Tebru, Roju, Durbi un Misu. Līdzīgi Igaunijā ir populārākās laivošanas upes – Vehandu un Ahja, kā arī laivošana pa jūru Pērnavas līcī, bet reģistrēta arī laivošana pa mazākām un maz zināmākām upītēm - Vainameri, Mustajogi, Kasari, Raudna. Akcijas ietvaros īpaši populāras bijušas robežupes, tādējādi ķerot divus zaķus vienā maisā – Gauja jeb Koiva un Omuļupe jeb Ihne.

Kopumā akcijā piedalījās 37 laivu nomas no Latvijas ar 1140 laivām, savukārt no Igaunijas 17 laivu nomas ar 446 laivām. Visvairāk dalībnieku bija reģistrējušies no laivu nomām “Loodusturism.ee” Igaunijā un „Gaujas krasts” Latvijā. Akcijas laikā tika izveidots informatīvs materiāls ar karti, kur interesenti varēja ērti izvēlēties upi, pa kuru laivot. Pārstāvis no “Jenču laivām” atzīst, ka laivošanai Latvijā ir ļoti sezonāls raksturs, lai gan šoruden gan akcijas publicitātes dēļ, gan skaistā rudens laika dēļ laivošana pa nedēļas nogalēm vēl aktīvi turpinājusies arī septembrī un oktobrī. Rudens laivošanai ir īpaši piemērots, lai baudītu zelta rudeni un vēl pēc lapu nokrišanas no upes iespējams vērot skaistas dabas ainavas, kuras vasarā aizsedz koku lapas.

Projekta Riverways koordinatore Aiga Petkēvica stāsta, ka ar nākošās sezonas sākumu klājā nāks arī detalizētas laivojamo upju kartes ar praktisku informāciju – kur sākt laivošanu, kur nakšņot un ko apskatīt. Kopumā tiks izdotas vairāk kā 40 upju kartes. Savukārt Upes ogas mājas lapa - www.upesoga.lv un www.seikleveel.ee kļūs par informācijas avotu ikvienam laivotgribētājam, jo te atradīsies informācija par laivošanas maršrutiem vairāk kā par 80 upēm Latvijā un Igaunijā, kā arī jūras laivošanas maršruti. Jau šovasar ir attīrītas vairākas upes gan Latvijā, gan Igaunijā, kas tagad ir pieejamas ērtai laivošanai. Upju tīrīšanas darbus plānots turpināt arī nākamajā gadā.

Ar Kurzemes plānošanas reģiona vadību un 39 Latvijas un Igaunijas partneru atbalstu tiek ieviests projekts „Ūdenstūrisma kā dabas un aktīva tūrisma komponentes attīstība Latvijā un Igaunijā” jeb Riverways. Projekts  tiek īstenots Igaunijas-Latvijas pārrobežu sadarbības programmas ietvaros un tā mērķis ir uzlabot apstākļus ilgtspējīga ūdenstūrisma attīstībai un paaugstināt ūdenstūrisma konkurētspēju Latvijā un Igaunijā. Vairāk par projektu šeit.

Papildus informācija: Ineta Puriņa, Projekta vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, Mob.: 26382820, E-pasts: ineta.purina@vidzeme.lvwww.vidzeme.lv 

16.12.2014

Notikumi

«Jūnijs 2020»
POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930