Reģionālie pētījumi

Vidzemes plānošanas reģions kopš 2017. gada realizē starpreģionu sadarbības programmas Interreg Europe 2014-2020. programmas projektu “Vietējo un reģionālo inovāciju ekosistēmu atbalsta politikas instrumenti” (ecoRIS3), turpmāk tekstā – Projekts. Projekta 1. fāzes rezultātā ir izstrādāts “Rīcības plāns Vidzemes reģiona viedo specializāciju tālākai ilgtspējīgai attīstībai 2020-2022”. Viena no rīcības plāna aktivitātēm ir “Inovāciju projektu vadītājs”, kuras testa projekts (turpmāk tekstā – pilotprojekts) piecos Vidzemes uzņēmumos risinājās no 2020. gada novembra līdz 2021. gada septembrim.

 Aktivitātes mērķis ir veicināt inovāciju un viedo specializāciju izaugsmi Vidzemes reģionā un Latvijā. Pilotprojekta mērķis bija testēt  teorētiskā koncepta veiktspēju reālā uzņēmumu vidē.

Pilotprojektā piedalījās 5 Vidzemes uzņēmumi:

  1. Pārtikas ražotājs SIA “Rūjienas saldējums” izstrādā inovatīvu un ekoloģisku iepakojumu saldējumam ”Mini Melts”.
  2. Ekosiltinājumu ražotājs SIA “SK LAW”, kurš projekta gaitā nodibināja jaunu uzņēmumu inovācijas tālākai izstrādei SIA “Pachamama industries”, izstrādā unikālu un ekonomisku ekosiltinājumu no celulozi saturošiem ražošanas blakusproduktiem ēku siltinšānai.
  3. Pārtikas ražotājs SIA “Madonas Uguns Siers”, izstrādā inovatīvu rikotas siera paveidu no ražošanas procesā radušajām sūkalām;
  4. Pārtikas ražotājs SIA “Felici” izstrādā bezcukura gatavās maltītes;
  5. Dzērienu ražotājs SIA  “Valmiermuižas alus” izstrādā dabisku, iesala bāzes izotonisku alus dzērienu.

Pilotprojekta laikā divas inovācijas tika izstrādātas līdz tirgus testa gatavībai– iesala bāzes izotoniskais alus dzēriens uzņēmumā “Valmiermuiža alus” un divu veidu bezcukura gatavās maltītes uzņēmumā “Felici”. Abos projektos tika sasniegts 9 tehniskās gatavības līmenis – produkti ir izveidoti un rudens sezonā būs gatavi palaišanai tirgos testa režīmos.

Uzņēmumā “Rūjienas saldējums” ar iepakojuma izstrādes sadarbības partneri Čehijā tika atrasts inovatīvs iepakojums un sākās rūpnieciskie testi jaunam iepakojumam produktam “Mini Melts”, savukārt produktam “Mini Melts BIG” iepakojumam uzsākta prototipa izstrāde sadarbībā ar Latvijas iepakojuma izstrādes konstruktoriem pēc “Rūjienas Saldējums” izstrādāta radošā koncepta.

Uzņēmums SIA “SK LAW” pilotprojekta ietvaros projektam piesaistīja jaunu atsevišķu komandu, resursus, nodibināja jaunu uzņēmumu SIA “Pachamama industries”, kura mērķis ir komercializēt inovāciju. Pilotprojekta gaitā tika iegūts papildus finansējums un uzsākta rūpnieciskā izpēte prototipa veiktspējas padziļinātam novērtējumam sadarbībā ar Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūtu un uzsākta tehniski ekonomiskā izpēte tirgus pieprasījuma novērtējumam sadarbībā ar Latvijas Universitāti.

Uzņēmums SIA “Madonas Uguns Siers” pilotprojekta laikā uzsāka jau sadarbību ar pārtikas tehnologiem, lai gan uzsākot sadarbību uzņēmuma nebija vīzijas, ko iesākt ar ražošanas blakusproduktu sūkalām. 

Astoņos praktiskas produktu jaunrades darbības mēnešos tika radītas no bāzes stadijas divas tirgum gatavas inovācijas (40% no pilotprojekta darbības), kuru izstrādē ir iesaistījušies pārtikas zinātnieki, tehnologi un inženieri un kurām veikta gan pieprasījuma, gan laboratoriskā izpēte.

Pilotprojektam turpinoties vēl 3 mēnešus, sasniedzot jaunradei paredzamo 12 mēnešu ilgumu, inovāciju tehniskā tirgus gatavība būtu četriem no pieciem projektiem (80% no pilotprojekta darbības), kas vērtējams kā augsts sniegums inovāciju izstrādes kontekstā. 

Pilotprojekts ir uzrādījis ātru un efektīvu rezultativitāti inovāciju jaunradē uzņēmumos, pat spēju jaunradīt atsevišķu uzņēmumu, kura pārziņā ir inovācijas attīstība un visi uzņēmuma resursi tiek pakārtoti tai.

Tajā pašā laikā pilotprojekts ir izgaismojis izaicinājumus esošajam atbalsta konceptam, kuriem nepieciešams rast optimālus un racionālus risinājumus atbalsta mehānisma pilnveidošanai un augstvērtīgai iekļaušanai Latvijas inovāciju ekosistēmā.  

Ļoti vērtīga bija Pilotprojekta pieredzes apmaiņas un apmācību pasākums ar projekta sadarbības partneri 2i3T - Biznesa inkubatoru un Tehnoloģijas pārneses organizāciju, kas darbojas Turīnas universitātes ietvaros. Apmācības un pieredzes apmaiņā tika pārrunātas gan inovāciju kvalitātes vadības sistēmas, gan piemērotākie instrumenti projektu vadībā, gan prioritāšu noteikšanas pieejas, gan analizēti paraugprakses un neveiksmju gadījumi.

Itālijas apmācības un apmaiņas pieredzē un ņemot vērā pilotprojekta pieredzi, tika kopīgi secināts, ka inovācija nav (tikai) jautājums par ieguldījumiem vai pareizu tehnoloģiju vai pareizu ceļa karti un procesiem. Inovācija nav iespējama bez motivētas vadības - līderiem. Inovāciju vadītājiem un visiem iesaistītajiem jābūt gataviem nemitīgi mācīties, mainīties un būt atvērtiem jauniem risinājumiem un izmaiņām.

Balstoties uz pilotprojektā secināto, ir izstrādātas rekomendācijas Latvijas Republikas Ekonomikas ministrijai iekļaut šādu atbalsta aktivitāti patstāvīgā inovāciju atbalsta ekosistēmā. 

Vairāk ar pilotprojektu var iepazīties: ŠEIT.

15.10.2021

Notikumi

«Jūlijs 2024»
POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031