Aktualitātes

Zanda Lapsa ir Latvijas jaunā arhitekte, kurai jau ir bagāta profesionālā un akadēmiskā pieredze. Latvijā viņa atgriezās 2019. gadā pēc 9 gadiem pavadītiem Anglijā un viena gada Nīderlandē. Pirms došanās uz ārzemēm Zanda pēc vidusskolas absolvēšanas dzimtajā Alūksnē sākotnēji studējusi komunikācijas zinātni Stradiņa universitātē un vēlāk arhitektūru Rīgas Celtniecības koledžā. Viņa strādāja arī interjera žurnālā DEKO un projektēšanas birojā A.I.D.E. Rīgā. Zanda turpināja studijas Notingemas Universitātē, Anglijā, iegūstot bakalaura un maģistra grādu arhitektūrā. Viņas izglītība un pieredze nodrošināja labas karjeras iespējas gan Anglijā, gan Nīderlandē, pirms viņa atgriezās Latvijā un kļuva par Valmieras pilsētas galveno arhitekti.

Šis starptautiskais izglītības un profesionālais ceļojums bagātināja Zandu ar dažādām pieredzēm un iedeva viņai plašāku skatījumu uz arhitektūru kā disciplīnu. Viņas laiks Anglijā ievērojami ietekmēja viņas profesionālo attīstību, dodot iespēju saprast un pielietot jaunākās arhitektūras tendences un metodes. Zandas Lapsas stāsts ir iedvesmojošs piemērs par aizrautību un mērķtiecību, kas izpaužas gan viņas izglītībā, gan profesionālajā darbībā.

Zanda nolēma doties uz Angliju vairāku iemeslu dēļ. Viens no galvenajiem motīviem bija vēlme paplašināt savas zināšanas arhitektūrā, izmantojot starptautisku izglītību. Viņa izvēlējās studēt Notingemas Universitātē, kas ir pazīstama ar augstajiem akadēmiskajiem standartiem. Šis solis bija daļa no viņas vēlmes profesionāli augt un attīstīties. Tāpat Zandai bija interese piedzīvot citā valstī, gūt jaunas pieredzes un izaicinājumus.

Savu ieceri Zanda īstenoja mērķtiecīgi. Lai sagatavotos studijām, viņa pavadīja divus mēnešus Anglijā, dzīvojot angļu ģimenē un apmeklējot valodas kursus, lai uzlabotu savu sarunvalodu un sagatavotos akadēmiskajai videi. Šis periods bija būtisks, lai varētu sekmīgi studēt un adaptēties jaunajā vidē, kā arī nokārtot nepieciešamos valodas testus augstākās izglītības iestādēs Anglijā.

Zanda devās uz Angliju kopā ar vīru Artūru, kura profesionālā darbība ir saistīta ar automašīnu tirdzniecību, sadarbojoties ar partneriem Apvienotajā Karalistē un Vācijā. Viņš turpināja strādāt savā jomā, dodot iespēju Zandai augstskolas pirmajos kursos pilnībā pievērsties studijām.

Zanda Lapsa studēja Notingemas Universitātē Anglijā no 2009. līdz 2017. gadam. Viņas studiju laiks ietvēra bakalaura un maģistra grādu iegūšanu arhitektūrā, kā arī vienu gadu prakses darbu. Šis septiņu gadu periods bija ievērojams viņas profesionālajai attīstībai, sniedzot gan akadēmiskās zināšanas, gan praktisko pieredzi arhitektūras nozarē.

Prakses gadu viņa pavadīja Nīderlandē, strādājot profesionālā arhitektūras birojā. Šī pieredze deva viņai iespēju praktiski pielietot savas zināšanas un uzlabot prasmes. Pēc prakses gada Nīderlandē Zanda atgriezās Anglijā, kur turpināja savas studijas Notingemas Universitātē. Viņa strādāja Londonā, arhitektu birojā, piedaloties dažādu projektu izstrādē, kas ļāva viņai turpināt attīstīt savas profesionālās prasmes un pieredzi. Pēc darba Londonā Zanda pārcēlās uz Lesteru, kur viņa strādāja par arhitekti. Lesterā viņa turpināja attīstīt savu karjeru, piedaloties dažādos arhitektūras projektos un uzkrājot vēl vairāk pieredzes savā jomā.

Zandas un Artūra dēls Kristofers piedzima Anglijā, Londonā. Šis bija nozīmīgs notikums, liekot pārvērtēt dzīves prioritātes un ko viņi varētu piedāvāt savam dēlam Anglijā. Abi apsvēra iespējas atgriezties Latvijā, uzskatot, ka dzīve dzimtenē ģimenei sniegtu vairāk priekšrocību. Zanda pamanīja sludinājumu par galvenā arhitekta vakanci Valmierā un nolēma pieteikties, uzskatot, ka viņas starptautiskā pieredze varētu būt noderīga Latvijā.

Valmieras piemērotība ģimenes dzīvei bija svarīgs faktors viņu lēmumā pārcelties uz Latviju. Ar savu mierīgo un draudzīgo vidi tā nodrošināja piemērotu apstākļu kombināciju gan ģimenes dzīvei, gan profesionālajai attīstībai. Pilsēta piedāvāja drošu un komfortablu vidi Kristoferam, kā arī pietiekami daudz iespēju Zandai realizēt savu profesionālo potenciālu kā arhitektei.

Valmieras pašvaldība nodrošināja atbalstu ģimenei, piedāvājot dzīvesvietu jaunajos īres namos un vietu bērnudārzā Kristoferam. Šis atbalsts bija svarīgs, lai ģimene varētu veiksmīgi integrēties jaunajā vidē un Zanda varētu pilnībā koncentrēties uz savu jauno lomu Valmieras galvenās arhitektes amatā. Savukārt Artūrs varēja turpināt savu starptautisko karjeru, atkal esot Latvijā.

Zanda Lapsa savu lēmumu doties uz Angliju un pēc tam atgriezties Latvijā vērtē pozitīvi. Viņas laiks Anglijā bija vērtīgs gan profesionālās zināšanas un pieredzes ziņā, gan arī personiskajā attīstībā. Viņa uzskata, ka, atgriežoties Latvijā, viņa var efektīvi izmantot savu zināšanu un pieredzes bagāžu, lai veicinātu Valmieras attīstību.

Zanda Lapsa Valmierā plāno realizēt vairākus projektus, kas saistīti ar pilsētas kultūras un arhitektūras attīstību. Viņas prioritātes ir pilsētvides, piemēram, parku un ielu, labiekārtošana, kā arī daudzveidības un identitātes veicināšana pilsētvidē. Zanda vēlas integrēt savu starptautisko pieredzi un redzējumu, lai uzlabotu Valmieras arhitektūras kvalitāti un veidotu patīkamu vidi vietējiem iedzīvotājiem un viesiem.

Foto no personiskā arhīva.

27.12.2023

Notikumi

«Aprīlis 2024»
POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930