Arhīva kalendārs

« December 2023 »
MonTueWedThuFriSatSun
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Aizvadītajā nedēļā, 29. novembrī, Aizkraukles novada Kultūras pārvalde noslēdza projekta “Daugavas lībiešu pēdas Aizkrauklē” īstenošanu ar semināru, kurā mūsu novada iedzīvotājiem bija iespēja tikties ar lībiešu mantojuma pētniekiem.

Tika apskatītas dažādas tēmas saistībā ar lībiešu kultūru, valodas pētniecību un vietvārdiem, arheoloģiju, t.sk., zooarheoloģiju, etnogrāfiskajiem priekšmetiem. Ļoti svarīgi bija uzzināt, kur un kā meklēt liecības par seno lībiešu materiālu un kā mantojumu izmantot vietas zīmolvedībā.

Tikām iepazīstināti ar daudz interesantiem faktiem par lībiešu apdzīvotajām teritorijām, kuras, starp citu, iestiepušās arī Daugavas kreisajā krastā. Tomēr Aizkraukles senpilsēta bijusi visievērojamākā lībiešu apmešanās vieta austrumu virzienā. Iedziļinājāmies vārdos, kurus lietojam arī šodien un kuri liecina par lībiešu klātbūtni senāk.

Tas ir sākums dziļākai pētniecībai un sava novada identitātes meklēšanai. Lībiešu kultūras mantojums arī būs nozīmīga daļa no kompleksi veidota mūsu novada zīmola.

Liels paldies pētniekiem: Valtam Ernštreitam, Renātei Siliņai-Piņķei, Jurim Tālivaldim Urtānam, Eduardam Plankājam, Ievai Vītolai, Guntai Kļavai, Lolitai Ozoliņai, Sanitai Kalnai un Lilijai Jakubenokai!

Paldies par viesmīlīgu uzņemšanu Aizkraukles Vēstures un mākslas muzejam “Kalna Ziedi”!

Projektu atbalsta VKKF mērķprogramma "Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma" un Vidzemes plānošanas reģions, Aizkraukles novada pašvaldība. 

Foto: Anta Teivāne, Leons Līdums, Jānis Ostrovskis, Ieva Vītola. 

Informāciju sagatavoja: Anita Ostrovska

 

Projekta "Piebalgas māls un metāls pirms Mērnieku laikiem" noslēguma darbu izstāde notiks Jaunpiebalgas bibliotēkā no 5. līdz 14.decembrim.

Būs aplūkojami Jaunpiebalgas lietišķās un tēlotājas mākslas studijas “Piebaldzēni" rotkaļu un keramiķu, kā arī citu projekta dalībnieku darbi - akmens laikmeta podi un podiņi, kas rūdījumu guvuši atklātās uguns ceplī/ugunskurā un 8.-12.gs. arheoloģisko rotu atdarinājumi.

Projektu īsteno GAUJAS FONDS, finansiāli atbalsta VKKF mērķprogramma “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma” un Vidzemes plānošanas reģions.

Informāciju sagatavoja: Vita Žīgure

.

Kopš 2020. gada biedrība "Danču krātuve" uzsākusi darbu pie latviešu danču e-burtnīcām, kā rezultātā nu jau ir apkopoti vairāk kā 200 dažādi latviešu danči, veidojot vienu no lielākajām danču kolekcijām. 2023. gadā ar Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas "Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma" un Vidzemes plānošanas reģiona atbalstu tika sagatavota vienpadsmitā e-burtnīca, šoreiz veltīta Ziemeļvidzemē pierakstītiem dančiem.

Lielākā daļa danču pierakstīti pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados no teicējiem Valmieras un Valkas apkārtnē. Tagad, rūpīgi tos izpētot, veicot praktiskus dejas mēģinājumus, saliekot kopā mūziku ar deju soli, ir apkopotas 20 horeogrāfiskās norises.

Burtnīcā iekļauti dejas soļa apraksti, notis ar dziedāmo tekstu un zīmējumi, kas papildina labāku izpratni par deju.

Visas dejas ņemtas no pierakstītā 20. un 21. zinātniskajā ekspedīcijā 1966. un 1967. gadā. Šīs ekspedīcijas arī ir unikālas ar to, ka ir vienas no retajām tā laika ekspedīcijām, kurām ir pieejams arī video materiāls, kas sniedz labāku ieskatu dejošanas manierē.

Burtnīca ir būtisks pienesums kopējai latviešu danču kultūrai, kā arī būtisks materiāls folkloras kustībai, it sevišķi tiem, kas meklē jaunu danču materiālu.

Burtnīca būs pieejama bez maksas dancukratuve.lv sadaļā Metodika, sākot ar 15. decembri. 

 

Informāciju sagatavojis: biedrības “Danču krātuve” vadītājs Sandis Zučiks

.

Starptautiska žūrija ir paziņojusi uzvarētājus – pilsētas, kurām piešķirts Baltijas jūras reģiona kultūras pērles (turpmāk – BSR Cultural Pearls) tituls 2024. gadam. No 12 Baltijas jūras reģiona valstu kandidātiem tika izvēlētas Svendborga (Dānija), Ķīle (Vācija), Jākobštate (Somija) un Rūjiena (Latvija). Šīs pilsētas bija sagatavojušas labākos kultūras un sociālās noturības rīcības plānus, kuru mērķis ir stiprināt savas kopienas un saliedēt iedzīvotājus, izmantojot kultūru un radošumu.

Pārliecinošākos rīcības plānus izvēlējās starptautiska žūrija, kuras sastāvā bija sociālās noturības, pilsētplānošanas, mākslas un kultūras eksperti. Šajā žūrijā bija arī pārstāvji no Baltijas un Eiropas mēroga organizācijām un pilsētu apvienībām.

BSR Cultural Pearls ir tituls pilsētām un pašvaldībām, kas nodrošina apbalvotajiem kandidātiem aktivitāšu atbalsta programmu, lai veicinātu viņu spēju izmantot kultūru sociālās noturības stiprināšanā. Iesaistot iedzīvotājus, uzlabojot viņu dzīves kvalitāti, veicinot piederības sajūtu un veidojot uzticēšanos, pašvaldībām būs iespēja veidot savas kopienas stiprākas un noturīgākas pret dažādiem nākotnes izaicinājumiem.

Starptautiskā žūrija augstu novērtēja Rūjienai sagatavoto kultūras un noturības rīcības plānu. Tas pievērš pastiprinātu uzmanību tādām problēmām kā jauno talantu aizplūšanai un iedzīvotāju skaita straujai sarukšanai tajās Latvijas pilsētās, kuras atrodas tālāk no Rīgas. Rūjiena nav izņēmums. Nenotiek starppaaudžu sadarbība, zināšanu nodošana un tīklojumu veidošana, un lauku apvidi izmirst. Rūjienā šis jautājums ir aktualizējies pēc 2021. gada, kad notika administratīvi teritoriālā reforma - pilsēta tika apvienota ar Valmieru un tās administrāciju. Pārmaiņas skāra arī kultūras pārvaldības jomu. Rūjiena pēc Valmieras novada iedzīvotāju 2023. gada aptaujas rezultātiem bija vienīgā pilsēta, kas bija neapmierināta ar kopējo kultūras attīstību. Jauna, veiksmīga rīcības plāna īstenošana kalpotu kā labs stimuls un grūdiens pārmaiņām. Kultūras un noturības plāna galvenā prioritāte ir radīt apstākļus atvērtai, demokrātiskai un pilsoniski aktīvai sabiedrībai un sociāli noturīgai kopienai. Sākot ar mazām lietām - no kaimiņu iepazīšanas līdz kopienas aktivitātēm un pārrobežu sadarbībai ar Igauniju. Vietējie iedzīvotāji vēlētos Rūjienā izveidot kopienas centru, padarot to par vietu, kas pulcē kopienu, nevis institucionalizētu telpu. Plāna sagatavotāji akcentē, ka vēlas, lai cilvēkiem būtu iespēja radīt pašiem, nevis tikai patērēt. Rūjienas iegūtais BSR Cultural Pearls tituls sekmēs starpnozaru un starppaaudžu sadarbību, komunikāciju un kopīgus pasākumus ar Igaunijas ciemiem, tādējādi paverot starptautisko tīklojumu veidošanas iespējas kā drošu pamatu aktīvākai Rūjienas kopienai.

Valmieras novada Kultūras pārvaldes Kultūras projektu vadītāja un pieteikuma sagatavotāja Madara Seile uzsver svarīgākos ieguvumus: “Saņemtais tituls Rūjienai dos lielisku iespēju veidot labvēlīgāku vidi kopienas aktivitātēm, kā arī sekmīgāk strādāt pie sociālās noturības stiprināšanas, piemēram, nodrošinot iedzīvotāju tikšanās iespējas. Tāpat būtiski, ka tiks īstenota starpnozaru sadarbība, veidots jauns ārvalstu sadarbības partneru tīkls un uzlabota līdzšinējā sadarbība ar Igauniju kultūras jomā.”

Svendborga, Ķīle, Jākobštate un Rūjiena tagad iesaistīsies gadu ilgajā BSR Cultural Pearls programmā. Tā ietver mentoringu, lai atbalstītu rīcības plāna īstenošanu, kapacitātes palielināšanu ar ekspertu atbalstu, tīklu veidošanu un starptautisku pieredzes apmaiņu.

"Esam pozitīvi pārsteigti par centību, ko katra pilsēta parādīja konkursā. To radošās un iekļaujošās pieejas sociālās noturības stiprināšanai ir pārsniegušas mūsu gaidas," saka Fēlikss Šartners Giertta (Felix Schartner Giertta), BSR Cultural Pearls projekta vadītājs, kurš pārstāv Baltijas jūras valstu padomes sekretariātu, kas projektā ir vadošais partneris. Viņš akcentē: “Šīs iniciatīvas pamats ir kultūra un tās spēja cilvēkus iesaistīt un saliedēt vienotām idejām un mērķiem, veicināt iedzīvotāju piederības sajūtu pilsētai, reģionam. Prieks, ka konkursa kandidātu izstrādātie rīcības plāni sociālās noturības stiprināšanai paredz savu iedzīvotāju aktīvu iesaisti ideju īstenošanā.”

Žūrijas locekļu vidū bija Julie Hervé, “Eurocities” kultūras virziena vadītāja (Beļģija); Leena Marsio, Somijas Kultūras mantojuma aģentūras vecākā padomniece (Somija); Monica Urian, politikas eksperte Eiropas Komisijas Izglītības un kultūras ģenerāldirektorātā (Rumānija); Jonas Büchel, Rīgas Urbānā Institūta līdzdibinātājs un valdes loceklis, konsultants un lektors (Latvija); Anna Porse Nielsen, “Seismonaut” stratēģiskā padomniece un izpilddirektore (Dānija); Natalia Brylowska, PhD, kultūras menedžere un pētniece (Polija); Oleg Koefoed, Vitalitātes un reģeneratīvās pārveides centra vadītājs (Dānija); Ann Irene Saeternes, Baltijas jūras valstu apakšreģionālo sadarbību (Norvēģija); Toni Attard, “Culture Venture” dibinātājs un direktors (Malta); Marta Szadowiak, pārmaiņu veidotāja, kas pārstāv “Goyki 3 Art Inkubator” (Polija); Antoni Wyligała, Baltijas jūras valstu padomes jauniešu pārstāvju komiteja (Polija).

Projektu līdzfinansē Interreg Baltijas jūras reģiona programma 2021. -2027. gadam, un nākamais uzaicinājums iesniegt pieteikumus konkursā par titulu tiks izsludināts 2024. gada aprīlī.

Lai uzzinātu vairāk par BSR Cultural Pearls projektu, iesakām apmeklēt www.culturalpearls.eu.

 

Jautājumiem par projektu BSR Cultural Pearls: Lelde Ābele, projekta vadītāja VPR, lelde.abele PIE vidzeme PUNKTS lv, tālr. +371 29266757.

Informāciju sagatavoja: Egija Saļņikova, ARS BALTICA (“BSR Cultural Pearls” projekta asistente) un Zane Kaķe, sabiedrisko attiecību speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā

 

CITAS PROJEKTA BSR CULTURAL PEARLS ZIŅAS

.

2023. gada otrajā pusē biedrība Sēlijas kultūras projekti ir veikusi šobrīd Gulbenes novadā ietilpstošā, bijušā Gulbenes zvērkopības saimniecības ciemata-Letes ekonomiskās un sociālās vēstures izpēti. Tās autore Agnese Neija topošajā grāmatā apkopojusi gan materiālus no Alūksnes zonālā arhīva, privātiem arhīviem, periodikas, gan arī Letu esošo un bijušo iedzīvotāju atmiņas, lai atklātu šīs vietas stāstu no tās dzimšanas līdz pakāpeniskai izzušanai.

Pētījuma veikšanā iesaistījušies teju visi letenieki un autores ģimene. Projekta realizācijas gaitā radusies iniciatīva, kuras rezultātā atjaunots Letu simbols-ciemata vēsturiskā norāde ar lapsu, ko savulaik gatavojuši paši iedzīvotāji.

Projektu “Izzūdošie ciemi Latvijā-Letes” finansiāli atbalsta VKKF mērķprogramma “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma” un Vidzemes plānošanas reģions.

Informāciju sagatavoja: Agnese Neija

.

Turpinot 2021. gadā uzsākto Latvijas vēsturisko krogu kataloga veidošanu, “Zinātnes un vēstures popularizēšanas biedrība “Apvārsnis”” 2023. gadā īstenojusi projektu Vidzemes lauku krogi. Rīgas-Tērbatas lielceļš. Posms Rīga-Straupe. Fotofiksācija un apraksti”.

Senie lauku krogi līdzās baznīcai, muižai un dzirnavām kopš viduslaikiem ir vieni no nozīmīgākajām sabiedrisko norišu vietām ārpus pilsētām. Krogu vēsture ir neatņemama daļa no ceļu, satiksmes, pasta un arī pagasta kā latviešu zemnieku kopienas vēstures. 

Savukārt vēsturiskās krogu ēkas ir nozīmīgas gan kā kultūrvēsturiski objekti, gan kā Latvijas arhitektūras mantojuma sastāvdaļa – tie ir neaizstājami, Latvijā maz pētīti informācijas avoti par sava laika būvniecības tradīcijām. 

Projekta ietvaros lauka ekspedīcijās tika apsekotas un fotodokumentētas 29 vēsturisko lauku krogu ēkas, zudušo krogu vietas, senie ceļa trašu posmi un apkārtējā ainava Gaujas labā krasta senā tirdzniecības, satiksmes un pasta ceļa Rīga-Straupe-Valmiera-Valka-Tērbata posmā Rīga-Straupe. 

Priekšplānā Inciema muižas Braslas krogs, aizmugurējā plānā - Lielstraupes Braslas krogs. Pastkarte. Sūtīta no Mazstraupes uz Rīgu 1911. gada 3. augustā. No Tāļa Pumpuriņa kolekcijas.

Inciema Braslas kroga stadula. Krimuldas pagasts, Siguldas novads. 2023. gada 12. augusts. V. Grīviņa foto.

Tāpat tika meklēta un apkopota muzejos, arhīvos un krātuvēs glabātā informācija un, to apvienojot ar lauka ekspedīcijās iegūtajiem materiāliem, sagatavoti pētāmā ceļa posma apraksti, kas būs pieejami Latvijas vēstures materiālu brīvpieejas krātuves Historia.lv sadaļā “Vietas”. 

Projekts īstenots ar VKKF mērķprogrammas “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma” un Vidzemes plānošanas reģiona finansiālu atbalstu.

 

Informāciju sagatavoja: Valters Grīviņš

.

Vidzemes plānošanas reģions aicina ikvienu vidzemnieku piedalīties aptaujā un ieteikt nākamajam gadam svarīgākos kultūras virzienus reģionā. Tajos, ja vien finansējums kultūras programmas īstenošanai tiks piešķirts un Vidzemes plānošanas reģions būs tās administrētājs, būs iespējams saņemt finansējumu projektu realizēšanai konkursā “Vidzemes vēsturiskās zemes kultūras programma 2024”.

Aptauja par kultūras prioritātēm norisinās jau piekto gadu pēc kārtas. Ikviens, kurš apmeklē kultūras pasākumus, darbojas kultūras jomā, domā par kopienas pilnvērtīgu attīstību un tradīciju pārmantojamību, var paust savu viedokli - kāda veida kultūras aktivitātēm būtu jāsaņem finansiāls atbalsts programmas ietvaros.

Nākamajā gadā Vidzemes plānošanas reģions gatavojas realizēt Valsts kultūrkapitāla fonda (VKKF) atbalstīto kultūras programmu reģionos jau 17. gadu pēc kārtas. Programmas mērķis ir veicināt kvalitatīva un daudzveidīga kultūras piedāvājuma pieejamību sabiedrībai, atbalstīt jaunradi, kultūras daudzveidības saglabāšanu un attīstību reģionos. Programmas ietvaros būs iespējams pretendēt uz finansējumu kultūras projektu īstenošanai.

Lai varētu organizēt konkursu, iepriekšējais nolikums tiks pilnveidots, tajā iekļaujot aktuālos kultūras virzienus. Tos noteiks, ņemot vērā ekspertu domas, plānošanas dokumentus, reģiona iedzīvotāju pausto viedokli. Sabiedrības aptaujas rezultāts būs svarīgs konkursa nolikuma veidošanā.

Lai paustu viedokli, ikviens aicināts aptaujā norādīt līdz trim nozīmīgākajām kultūras prioritātēm, kuras šķiet svarīgas kultūrā Vidzemē nākamajā gadā. Visgaidītākie ir papildu ieteiktie ierosinājumi, pārdomas par vēlamo, priekšlikumi un citi viedokļi, kuri dotu jauninājumus un kvalitāti visai programmai.

Aptauja aizpildīšanai pieejama līdz 2024. gada 12. janvārim: ej.uz/vidzemniekikulturai.


Pagājušajā gadā viedokli par kultūras prioritātēm sniedza 416 cilvēki. Aptaujas respondenti pārstāvēja gandrīz visu Vidzemes kultūrvēsturiskā novada teritoriju. Visaktīvāk viedokli pauda cilvēki no Alūksnes, Cēsu, Gulbenes, Madonas, Smiltenes un Valmieras novadiem. Pērn veiktās aptaujas dati liecina, ka vidzemnieki par svarīgāko kultūras dzīvē atzina novadam raksturīgā nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu un popularizēšanu, bērnu un jauniešu iesaisti kultūras procesos, profesionālās nacionālās un starptautiskās mākslas pieejamību Vidzemē. Joprojām aktuāli bija jautājumi gan par sabiedrības līdzdalību kultūras procesos, gan kvalitatīvu un daudzveidīgu kultūras pakalpojumu pieejamību.

Vidzemes plānošanas reģions par svarīgu uzskata sabiedrības iesaisti to jautājumu lemšanā, kuri skar tās intereses. Aptaujas apkopotā informācija  liecina, ka vairums dalībnieku atzinīgi novērtē iespēju iesaistīties lēmumu pieņemšanā kultūras prioritāšu noteikšanā, to tālākā attīstībā. Viņi saskata to kā labu veidu, lai kopā veidotu pieejamo kultūras piedāvājumu.

Ar apkopoto informāciju par balsojuma rezultātiem varēs iepazīties 2024. gada janvārī Vidzemes plānošanas reģiona mājas lapā www.vidzeme.lv.

Šogad konkursam “Vidzemes vēsturiskās zemes kultūras programma 2023” pavisam tika iesniegti 116 projektu pieteikumi par kopējo summu 525 998,20 eiro. Finansiālu atbalstu projektu īstenošanai saņēma 59 projekti, piešķirot 172 050,00 eiro. Iesniegto un atbalstīto projektu pieteikumi pārstāvēja visas trīs balsošanā balsu pārsvaru ieguvušās un sabiedrības izvirzītās prioritātes.

Papildu informācijai: Ieva Zemīte, Vidzemes kultūras programmas koordinatore, tel. +371 29224494, ieva.zemite PIE vidzeme PUNKTS lv

Informāciju sagatavoja: Zane Kaķe, Vidzemes plānošanas reģiona sabiedrisko attiecību speciāliste, zane.kake PIE vidzeme PUNKTS lv

.

Notiks grāmatas Elze fon Kampenhauzena “ELZES UN RŪDOLFA STĀSTS. Atmiņas no Vecās Vidzemes” atvēršanas svētki. Uz pasākumu ielūdz apgāds MADRIS un tulkotāja Indra Čekstere 2024. gada 5. janvārī plkst. 16.00 Mencendorfa namā, Rīgā, Grēcinieku ielā 18. Elzes un Rūdolfa stāstu izstāstīs Indra Čekstere. Pasākumā piedalīsies Andrē fon Kleista kungs no Jēnas. Muzikālo noskaņu radīs klaviermūzika – Reina Pauls Kreicberga, mežrags – Emīls Jauja un Luīzes Elīnas Skudras solo izpildījums.

Grāmatas kopējo stāstījumu veidos apgāda Madris vadītāja Skaidrīte Naumova.

Projekts īstenots ar VKKF mērķprogrammas “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma” un Vidzemes plānošanas reģiona finansiālu atbalstu. 

Informāciju sagatavoja: Skaidrīte Naumova

.