Arhīva kalendārs

« November 2021 »
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 

Vai zināt, kā radušās Kazu krāces Valmierā? Novada teika stāsta, ka Velns gribējis tiltu pār Gauju taisīt un sācis nest akmeņus, viens akmens bijis liels un Velns ap to nocīnījies visu nakti. Uz rīta pusi gailis iedziedājies un Velnam visus plānus izjaucis.

Kāds cits nostāsts vēsta, ka te Gauja bijusi tik sekla, ka valmierieši varējuši dzīt lopus ganīties pāri upei, un šī vieta esot patikusi kazām.

Kazu krāces. Foto: visit.valmiera.lv

Mūsdienās skatāmās krāces ir cilvēku veidotas. Deviņpadsmitajā gadsimtā tās tapa, lai mazinātu pilsētas applūšanu, krastu izskalošanu un pasargātu jaunuzcelto koka tiltu (1865.g.) no lielajiem ledus gabaliem. Vairāk nekā simts gadus vēlāk, 1969. gadā, tur tika izveidota trase airēšanas slaloma treniņiem un sacensībām. Uz Valmieras trasi brauc apgūt airēšanas prasmes arī cilvēki, kuri gatavojas doties laivu braucienos pa kalnu upēm.

Kazu krāces. Foto: visit.valmiera.lv

Skats uz Kazu krācēm. Foto: I. Liepa

Taka gar Kazu krācēm ir iecienīta pastaigu vieta, un gar tām ved apļveida pastaigu maršruts Starp četriem Valmieras tiltiem. Tajā 12 km garumā varat ieraudzīt Valmieru no Gaujas krastiem. Gar krācēm iet arī garās distances pārgājienu maršruti Mežtaka un Camino Latvija jeb Svētā Jēkaba ceļš.

  Šaursliežu dzelzceļa tilts pār Gauju Valmierā (“Dzelzītis”). Foto: visit.valmiera.lv

Tilts Valmierā pāri Gaujai. Foto: U. Brālēns 

Garās distances pārgājienu maršruti "Mežtaka" un "Camino Latvija" pie Valmieras. Foto: I. Liepa 

Turpat tuvumā atrodas Valterkalniņš. Tā ir viena no iecienītākajām vietām pilsētā, kur izbaudīt krāšņu skatu, kas paveras uz apkārtni. 

 Valterkalniņa skatu paviljons. Foto: I. Liepa 

Iesakām apskatīt pavisam nesen atklāto Jāņa Daliņa stadionu! Šeit ikviens interesents bez maksas aicināts sportot un aktīvi izkustēties atjaunotā stadiona ārtelpas teritorijā.

Jāņa Daliņa stadions. Foto: visit.valmiera.lv

Ejot uz stadionu, memoriālā Otrā pasaules karā kritušajiem, aplūkojams pilsētas jaunākais vides objekts – dekoratīvi dendroloģiskā kompozīcija Nenovāktā raža. Tas ir līdzjūtības un cieņas apliecinājums cilvēkiem, kuri bija spiesti pamest mājas 1941. un 1949. gada deportācijās, kā arī holokausta upuriem. Granīta āboli uz granīta pamatnes ir simbolisks vēstījums. Tas stāsta par piedzīvoto traģēdiju – cilvēku mājas palika tukšas, āboli – nesalasīti.

Kompozīcija “Nenovāktā raža”. Foto: visit.valmiera.lv 

Novembrī pilsēta saposīsies Latvijas valsts karogu rotā. Izstaigājot pilsētas tematiskos maršrutus Valmiera - patriotisma simbols un Brīvības stāsts Valmierā, uzzināsiet par ievērojamiem cilvēkiem, vēsturiski nozīmīgām vietām un notikumiem.

Skats uz ielu Valmierā. Foto: visit.valmiera.lv 

Ko vēl ieraudzīt un piedzīvot Valmierā: https://www.visit.valmiera.lv/

Informāciju sagatavojusi:
Ilze Liepa
Vidzemes plānošanas reģiona tūrisma eksperte
ilze.liepa PIE vidzeme PUNKTS lv

---

Šogad tūrisma akcijā #AtklājVidzemi aicinām caur stāstiem atklāt Vidzemes vietu unikālo dvēseli un piedzīvot Vidzemi no jauna. Akciju rīko Vidzemes plānošanas reģiona Uzņēmējdarbības centrs sadarbībā ar reģiona pašvaldībām. To atbalsta garās distances pārgājienu maršruts "Mežtaka". 

Akcija norisinās no 2021. gada 3. jūnija līdz 31. decembrim, un akcijas noslēgumā starp aktīvākajiem ceļotājiem tiks izlozēti 3 balvu komplekti – pārgājienu mugursoma un dāvanas no Mežtakas. 

Vairāk informācijas Facebook grupā “Atklāj Vidzemi”. 

---

CITI #ATKLĀJVIDZEMI VIETU STĀSTI 

---

Aicinām brīvdienās iepazīt vismaz vienu vietu Latvijā, kurā vēl nav būts. Varbūt tas ir ciemats pavisam netālu, uz kuru esat redzējuši norādes zīmi, bet neesat vēl aizbraukuši? Iespējams izvēlēts tālāks galamērķis?

Varbūt negaidīts atklājums būs Meņģeles pagasts Ogres novadā. Tas lepojas ar novadnieku – rakstnieku Sudrabu Edžu jeb Eduardu Zilberu –, kurš 1900. gadā sarakstīja stāstu “Dullais Dauka”. Literārais darbs gadu gaitā kļuva par latviešu literatūras klasiku, un galvenais varonis – zinātkārais zēns, kuru dēvē par Dullo Dauku, – par simbolu cilvēka neizsīkstošajai vēlmei pēc tāliem apvāršņiem, drosmei nenodot savas ilgas, sapņus un nebaidīties jautāt.

Uzkāpjot 30 m augstajā Meņģeles skatu tornī un veroties apkārtnes ainavā, iespējams sajust Dullā Daukas vēlmi redzēt un uzzināt arvien vairāk, nospraust tālākus mērķus un atklāt jaunus apvāršņus.

Meņģeles skatu tornis. Foto: www.visitogre.lv 

Rakstnieks Sudrabu Edžus dzimis un bērnību pavadījis Meņģeles pagasta “Siliņu” mājās. Ogres upes senkrastā augošā ozolu un bērzu birzs pie "Zvaniņu" mājām esot bijusi literātam iemīļota atpūtas vieta. 20. gs. 70. gados pie tās dzejnieks Imants Ziedonis ar domubiedriem izveidoja Dullā Daukas taku ar īpašiem akmeņiem. Uz viena no tiem uzraksts – "Dullais Dauka".

Meņģelē dzīvojot, rakstnieks par tēla prototipiem izvēlējies vairākus vietējos zēnus. Viens no tiem dzīvojis kaimiņos. Tas ir bijis zēns, kurš bez lielām grūtībām izjaucis un salabojis mājas veco pulksteni, un tam nav ticējis pat viņa paša tēvs. Stāstā līdzīgi – skroderis neticēja, ka Dullais Dauka izjaucis un salicis šujmašīnu. Par godu rakstniekam tur izveidota Dullā Daukas birzs.

Meņģeles centrā ir izveidotas Sudrabu Edžus piemiņas vietas. 1984. gadā uzstādīts tēlnieka Vilņa Titāna veidotais Sudrabu Edžus piemineklis un izveidots muzejs (apmeklējums jāpiesaka iepriekš).

                

Sudrabu Edžus piemineklis un muzejs. Foto: www.visitogre.lv

Meņģeles skatu tornis un Dullā Daukas birzs atrodas dabas parka “Ogres ieleja” teritorijā. Tā krāšņākā rota ir krāčainā Ogres upe.

Dabas parks “Ogres ieleja”. Foto: www.visitogre.lv 

No Meņģeles skatu torņa labi redzama arī Aderakšu Sv.Marijas – Magdalēnas pareizticīgo baznīca, kas celta 1867. gadā. Tajā dievkalpojumus noturēja latviešu valodā.

Aderakšu pareizticīgo baznīca. Foto: www.visitogre.lv

Varbūt neesat bijuši arī Līčupē? Tās apkārtni iespējams iepazīt 12 km garajā pārgājienu maršrutā Līčupe - Ogresmuiža. Netālu no Ogresmuižas pagājušajā gadā uzbūvēts jauns trošu tilts un arī skatu platforma.

Tilts pār Ogres upi. Foto: www.visitogre.lv

Skatu platforma. Foto: www.visitogre.lv

No Meņģeles uz otru pusi, Madlienas pagastā, apskatāms vēl viens savdabīgs tornis – Vērenes uguns novērošanas tornis ar koka skaidu jeb lubiņu apdari. Tornis apskatāms no ārpuses.

Vērenes uguns novērošanas tornis. Foto: www.visitogre.lv 

Pavisam citas sajūtas gūsiet, ja dosieties uz Ķeipeni. Gleznains ceļš ved pa Ķeipenes valni, kas ir plats, paugurains masīvs 7 km garumā. Tā augstākajā daļā ierīkotas vietas apkārtnes vērošanai.

Ķeipenes valnis. Foto: www.visitogre.lv

Bijušās Ķeipenes dzelzceļa stacija telpās un apkārtnē izveidota Ķeipenes kinostacija jeb  Sergeja Eizenšteina komunikāciju centrs, kas radusies, kad agrāk kinofestivāla “Arsenāls” komanda un domubiedri devušies mazliet sirreālā ceļojumā ar vilcienu uz Ķeipeni. Katra šāda ceļojuma laikā mazā stacija ieguva kādu jaunu elementu vai vides instalāciju. Kases lodziņā sēž pats Sergejs Eizenšteins. Šī ir pasaulē vienīgā publiski apskatāmā ekspozīcija, kura veltīta kinomākslas dižgaram, slavenajam krievu režisoram Sergejam Eizenšteinam.

Arsenāla tunelis Ķeipenes kinostacijā. www.visitogre.lv 

Milzu galds kino dižgariem Ķeipenes kinostacijā. Foto: facebook.com/keipene.eizensteins  

Dodoties tālāk uz Madlienas pusi, piestājiet pie Latvijas pagastu ozolu birzs! 2004. gada 30. aprīlī, vienu dienu pirms Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā, tur tika iestādīti 453 ozoliņi – pa vienam katram Latvijas pagastam.

Latvijas pagastu ozolu birzs. Foto: www.visitogre.lv

Lapenīte pagastu birzī. Foto: Ilze Sprance

Ogres novada Tūrisma informācijas centrs izstrādājis 132 audiogida stāstus par dažādām vietām, notikumiem un personībām visos Ogres novada pagastos. Ikviens viedierīces īpašnieks var doties izzinošā ceļojumā pa Ogres novadu, ņemot līdzi personīgo gidu savā tālrunī. Lai klausītos audiogida stāstus, nepieciešams lejupielādēt bezmaksas mobilo aplikāciju “Ogres novadnieks” un “Tūrisma” sadaļas sarakstā vai kartē sameklēt interesējošos objektus!

Ko vairāk ieraudzīt un piedzīvot plašajā novadā? Ieskaties šajās lapās - Ikšķile, Ogre, Ķegums, Lielvārde.

Informāciju sagatavojusi:
Vidzemes plānošanas reģiona tūrisma eksperte
Ilze Liepa
sadarbībā ar Ogres novada Tūrisma informācijas centru
ilze.liepa PIE vidzeme PUNKTS lv

---

Šogad tūrisma akcijā #AtklājVidzemi aicinām caur stāstiem atklāt Vidzemes vietu unikālo dvēseli un piedzīvot Vidzemi no jauna. Akciju rīko Vidzemes plānošanas reģiona Uzņēmējdarbības centrs sadarbībā ar reģiona pašvaldībām. To atbalsta garās distances pārgājienu maršruts "Mežtaka". 

Akcija norisinās no 2021. gada 3. jūnija līdz 31. decembrim, un akcijas noslēgumā starp aktīvākajiem ceļotājiem tiks izlozēti 3 balvu komplekti – pārgājienu mugursoma un dāvanas no Mežtakas. 

Vairāk informācijas Facebook grupā “Atklāj Vidzemi”. 

---

CITI #ATKLĀJVIDZEMI VIETU STĀSTI 

---