Arhīva kalendārs

« October 2017 »
MonTueWedThuFriSatSun
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 

Rudens ražas bagātība, tirgus lustes un izdarības, iestiprināšanās ar siltām zupām un citiem gardumiem – 14. oktobrī no plkst. 9.00 līdz 16.00 Valmieras rātslaukumā un vecpilsētas teritorijā norisināsies tradicionālais Simjūda gadatirgus, kas vēsturiski bija pēdējais lielais tirgus Vidzemē pirms ziemas.

Simjūda gadatirgus Valmierā “iesakņojies” jau viduslaikos. 1283.gadā pamatakmens tika likts baznīcai, par tās aizgādni izraugoties Svēto Sīmani. Viduslaikos tirgus vieta parasti bija pie baznīcas. Valmierā rudens tirgus notika 28.oktobrī, Sīmaņa dienā. “Vēlākos gadsimtos tirgus diena kā notikums tika atzīmēta arī kalendārā, kur vietas ierobežojuma dēļ Sīmaņa un Jūdas dienā bija ieraksts “Sim., Jūda”. Tā arī pamazām tirgus ieguva vārdu, ko pazīst ne tikai Latvijā,” stāsta Valmieras muzeja direktore Iveta Blūma.

Tirgus īpašo auru un notikumus romānā “Valmieras puikas” iemūžinājis arī Pāvils Rozītis, norādot, ka “kas nav redzējis Simjūda tirgu Valmierā, tam nav bijis jaunības”. Vairāk nekā simts gadus vēlāk Valmieras rātslaukums atkal būs tirgotāju un tirgus apmeklētāju pilns. Dažādu šķirņu siera riteņi, smaržīga maizīte, brangi gaļas gabali, žāvētu zivju krāvumi, krāsainās kārtās “tērpušies” rudens ražas vitamīni, saldas un skābenas sukādes, mājās darināti vīni un vēl citi gardumi – katrs atradīs savai gaumei atbilstošāko. Rudens dzestrumu kliedēt palīdzēs cienāšanās ar krodziņa “Pils ķēķis” sarūpēto bruņinieku zupu, kas taps pēc viduslaiku receptes, un dažādu pildījumu vafelēm. Apmeklētājus ar siltu nēģu zupu sagaidīs tirgotāji no Carnikavas.

Būs rudenim piestāvoši darinājumi – gan rakstaini, gan ieturētā toņkārtā pieejami cimdi, zeķes, cepures, šalles. Ar plašo sortimentu pārsteigs amatnieki. Greznumlietas, preces veselībai un skaistumam palīdzēs sagatavoties ziemas baļļu sezonai. Stādu audzētāji aicinās izmantot šogad pēdējo brīdi, lai dārzus papildinātu ar daudzgadīgajiem augiem. “Tirgotāji sabrauks no dažādām Latvijas pusēm, piemēram, keramika būs gan no Vidzemes un Latgales, gan Zemgales un Kurzemes. Sagaidīsim arī pa kādam Igaunijas un Lietuvas tirgotājam. Esam novērojuši, ka cilvēki Ziemassvētkiem gatavojas laicīgi un Simjūda tirgū tiek iegādāta jau daļa dāvanu,” stāsta I.Blūma.

Dažādas izdarības un tirgus lustes norisināsies no plkst. 11.00 līdz 14.00. Liepājas cirks Valmierā viesosies ar retro velosipēdiem, savukārt apmeklētāju modrību pārbaudīs mutīgas tirgus sievas, kuras prot pārliecināt, ka ikvienā saimniecībā nepieciešamākais ir papagaiļu ziepes, delfīnu tauki, brīnumaini smāķi un citas neredzētas preces. Atpūsties no plašā piedāvājuma apskates varēs, piedaloties vai atbalstot savu favorītu svarcelšanas, skriešanas ar spaiņiem sacensībās un citās interesantās nodarbēs. Par možu garu rūpēsies pūtēju orķestris “Signāls”, kas ar muzikālo talantu “iešūpina” tirgotājus un tirgus apmeklētājus jau kopš atjaunotā Simjūda pirmsākumiem. Dziedāt un pat laisties dančos aicinās folkloras kopa “Mežābele” un vokālais ansamblis “Trīnes”.

“Pirms vairākiem gadsimtiem par Simjūdu teica, ka tas ir lielākais tirgus Ziemeļvidzemē pirms ziemas atnākšanas. Arī šodien varam tam piekrist. Tirgus ir iekļauts tūrisma firmu ekskursiju maršrutos. Katru gadu redzam, ka apmeklētāju rindas kuplina, par piedāvājumu priecājas, lustēšanos izbauda un labprāt Valmierā dienu pavada ne tikai kaimiņi no Igaunijas un Lietuvas, bet arī tūristi no Meksikas, Portugāles u.c. Simjūds ir rudens tirgus bagātība, satikšanās un lustēšanās,” stāsta I.Blūma.

Leģendas vēsta, ka Simjūda tirgus pirmsākumi meklējami kopš Sv. Sīmaņa baznīcas uzcelšanas. 1940.gadā viduslaiku tradīcija tika aizliegta, bet pirms 22 gadiem Valmieras muzejs tirgus rīkošanu atjaunoja.

 

Informāciju sagatavoja:

Zane Bulmeistare

Valmieras pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja

Mob. tālr.:26443410

 

 

14. oktobrī Cēsīs, Mākslas telpā MALA (Lielā Skolas iela 4), notiks koklētājas, etnomūziķes un dziedātājas Birutas Ozoliņas solo koncerts un saruna ar mākslinieci. Meklējot novatorisko tautas folklorā, Birutas dziedātajām tautasdziesmām krustojoties ar elektronisko mūziku, kopā ar DJ Monsta izdots mūzikas albums „Sauli sēju”.

Šīs ir noslēdzošais, ceturtais koncerts, Vidzemes kultūras programmas finansētā projekta „IEELPO/IZELPO” pasākumu cikla ietvaros, kas papildināja Cēsu kultūras dzīvi ar tādām Latvijas un ārvalstu mūzikas pērlēm kā „Artis Orubs&SIG” „Zāle”, „Bezgalībieši”, dodot iespēju mākslas telpai MALA un arī Cēsu pilsētai izcelt sevi kā aktīvu un mūsdienīgu pilsētvidi, atklājot arī pilsētas viesiem un tūristiem unikālas Latvijas mūzikas un mākslas vērtības.

Mākslas telpa MALA darbojas jau ceturto gadu. Tā ir atradusi sev mājas simtgadīgā koka ēkā pašā Cēsu centrā, radot neparastu, brīvu, radošu  un mājīgu gaisotni. Mājā ir gan Latvijas dizaina preču, gan lietotu un jaunu grāmtu un mūzikas ierakstu veikals; pagalms ar skatuvi un ugunsskura vietu, kā arī kafejnīca. Gandrīz katru nedēļas nogali tiek rīkoti dažādi koncerti, izrādes, izstādes, diskusiju vakari, darbnīcas, pasākumi bērniem (disko un animācijas filmu vakari, pasaku diena), zīmēšanas plenēri.

 

 Informāciju sagatavoja Kristīne Auniņa, rozapujene PIE gmail PUNKTS com

Latvijas Orķestru asociācija (LOA) sadarbībā ar Latvijas Nacionālo kultūras centru,
p/a Cēsu Kultūras un Tūrisma centrs, Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolu un Jāņa Norviļa Madonas Mūzikas skolu organizē III LOA festivālu, kurā piedalīsies 700 dalībnieku no 22 Latvijas jauniešu un amatieru simfoniskajiem un kamerorķestriem. Festivāla koncertos skanēs latviešu klasiķu un mūsdienu komponistu oriģinālmūzika, latviešu tautas dziesmu apdares, kā arī pasaules mūzikas akadēmisko žanru pērles un populāru melodiju instrumentācijas jauniešu orķestriem.

 

III LOA festivāls būs muzikāli daudzveidīgs un vērienīgs kultūras dzīves notikums Vidzemes reģionā (Cēsīs, Madonā, Cesvainē, Ērgļos, Vecpiebalgā, Limbažos un Rūjienā). Tā galvenais mērķis ir valstiskā līmenī popularizēt Latvijas jauniešu un amatieru orķestru kustību, veicināt orķestru radošā potenciāla attīstību un savstarpējo sadarbību, kā arī aktualizēt kolektīvās muzicēšanas nozīmību kultūrizglītības nozarē.

Festivāla dalībnieki ir mūzikas un mākslas skolu, vidusskolu, augstskolu, kā arī dažādu kultūras iestāžu kolektīvi no visiem Latvijas reģioniem. Šie orķestri jau vairākus gadus ir apvienojušies LOA un mērķtiecīgi pilnveido savu māksliniecisko varēšanu, popularizē muzicēšanu dažādos orķestru sastāvos, kā arī veiksmīgi piedalās gan lokāla un starptautiska mēroga festivālos, gan iekļaujas Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku kustībā. Spilgts apliecinājums tam bija I Baltijas valstu jauniešu un amatieru simfonisko orķestru festivāls Nuova Sinfonia Baltica Vienības nama koncertzālē Daugavpilī (2016), kā arī Jauniešu simfonisko orķestru koncerts Tūkstošbalsu simfonija Lielajā ģildē, kas notika XI Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku ietvaros (2015).

Ikviens interesents laipni aicināts uz III LOA festivāla koncertiem 10. novembrī Madonā, Cesvainē, Ērgļos, Vecpiebalgā, Limbažos un Rūjienā, 11. novembrī plkst. 14.00 uz festivāla noslēguma koncertu Svētki ar orķestri Vidzemes koncertzālē Cēsis, kas būs kā ieskaņa gaidāmajam Latvijas simtgades koncertam 2018. gada 4. maijā Rīgā.

Festivāla afiša

III LOA festivālu atbalsta: Valsts Kultūrkapitāla fonds, Vidzemes plānošanas reģions, Cēsu novada pašvaldība un Jaunrades fonds.