Arhīva kalendārs

« November 2023 »
MonTueWedThuFriSatSun
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 

Biedrība “Oleru muiža” aicina pieteikties meistarklasei “Viss par un ap lineļļas krāsu”, kas notiks 9. decembrī Oleru muižā, sākums plkst. 11.00. Meistarklases ietvaros varēs praktiski apgūt krāsas lietošanas principus un krāsošanas iemaņas un saņemt atbildes uz jautājumiem saistītiem ar tematu. Meistarklases mērķis ir sniegt visiem interesentiem zināšanas par lineļļas krāsas lietošanu. Dalība meistarklasē ir bez maksas.

Pieteikšanās meistarklasei līdz 8.12.2023. pa e-pastu: olerumuiza PIE gmail PUNKTS com (dalībnieka vārds, uzvārds). Papildus informācija: 29251565, Kārlis. Iepriekš sazinoties, uz meistarklasi ir iespēja atnest arī savu priekšmetu, kuru ir vēlme nokrāsot.

Meistarklasi vadīs restaurators, tradicionālo krāsu meistars Edgars Raitums un restaurācijas speciālists Mg.art. Kārlis Zemītis, demonstrējot paņēmienus un tehnikas vislabākā rezultāta sasniegšanai.

Meistarklasi organizē biedrība “Oleru muiža”, to atbalsta Valmieras novada pašvaldība. 

* Fotogrāfijas autore Guna Raituma. Attēlā (no kreisās): Kārlis Zemītis, Juris Zviedrāns un Edgars Raitums.

Informāciju sagatavojusi: biedrība "Oleru muiža"

.

Lai nodrošinātu tradicionālās kultūras un amatniecības saglabāšanu, pieredzes apmaiņu, prasmju dažādošanu un jaunākās paaudzes interesi par tradicionālo kultūru, integrējot to laikmetīgā vidē, Siguldas novada Kultūras centrs turpina realizēt projektu "Latvju raksti. Citādība", kas norisinās otro reizi un notiek reizi divos gados. Aktivitāti atbalsta VKKF mērķprogramma "Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma" un Vidzemes plānošanas reģions.

Projekta mērķis ir sniegt tālākizglītības iespējas un iedvesmot tradicionālo amatu pratējus visā Latvijā, lielu uzmanību pievēršot ilgtspējībai un amata prasmju apvienošanai ar inovatīviem risinājumiem.

Projekta ietvaros 2. novembrī ir noticis tiešsaistes seminārs, uz kuru tika aicināti ne vien lietišķās mākslas studiju dalībnieki no visas Latvijas, bet arī ikviens cits, kuru interesē šāda radošuma izpausme. Tajā piedalījās 119 dalībnieki gan no Vidzemes un Latgales, gan Kurzemes un Zemgales, sasniedzot arī ārvalstīs dzīvojošus latviešu tradicionālās mākslas amatu pratējus. 

Seminārs padziļināti pievērsās trīs tēmām:

1.   Etnogrāfiskā materiāla integrācija laikmetīgā dizainā no vēsturiskā skatu punkta vēsturiskā (lektore Una Valtere, Rīgas Mākslas un mediju tehnikuma lektore, Latvijas Mākslas akadēmijas doktorantūras studente, zīmola ROTAA vadītāja).

2.   Oriģinālas autortehnikas, meklējumi struktūras un materiāla ziņā (lektore Ieva Krūmiņa - tekstilmāksliniece, Latvijas Mākslas akadēmijas profesore, Tekstilmākslas katedras vadītāja).

3.   Otrreizēja tekstilmateriālu izmantošanu apģērba radīšanā  (lektore Baiba Ladiga-Kobajaši, Modes dizainere un stiliste, modes dizaina pasniedzēja ar starptautisku pieredzi). 

Projekta turpinājumā 3. decembrī kultūras centrā “Siguldas devons” notiks praktiskā meistarklase Vidzemes lietišķo studiju pārstāvjiem. Meistarklases uzmanības centrā būs tradicionālo materiālu netradicionāla izmantošana amatniecībā un otrreiz pārstrādājamu materiālu transformēšanas iespējas. Pasniedzējas – tekstilmākslinieces Una Valtere, Šarlote Baškevica un Ilona Valaine- Blekte.

Meistarklašu praktiskās ievirzes dēļ dalībnieku skaits tajās ir ierobežots, tāpēc piedalīties organizatori aicina tos Vidzemes tautas lietišķo studiju pārstāvjus, kas arī līdz šim ir bijuši aktīvi tiešsaistes semināru dalībnieki. Sagaidāms, ka meistarklasēs iegūtās iemaņas dalībnieki aizvedīs līdzi uz mājām, lai tur dalītos ar citiem studiju kolēģiem un tādējādi ne vien teorētiskās zināšanas, kas ikvienam bija pieejamas tiešsaistes seminārā, bet arī praktiskās idejas sasniegtu maksimāli plašu amatnieku loku.

Par to ikviens varēs pārliecināties 2024. gada pavasarī, kad kultūras centrā “Siguldas devons” tiek plānota otra lietišķās mākslas darbu izstāde, kas taps, saglabājot cieņu pret tradīciju un vienlaikus apliecinot meistaru radošumu un māku etnogrāfisko apvienot ar laikmetīgo. Izstādē piedalīties jau atkal tiks aicināti tautas lietišķās mākslas amatu pratēji no visas Latvijas.

Papildus informācija: Zanda Dūdiņa-Spoģe, projekta “Latvju raksti. Citādība.2023” vadītāja, 26488672