Otrreizēja atkritumu izmantošana, pielietojot mākslu un amatniecību (WasteArt)

 

Ņemot vērā iedzīvotāju skaita palielināšanos un patēriņa ieradumus, atkritumu apsaimniekošana šobrīd ir īpaši aktuāla problēma, kas galu galā var novest pie nopietnām vides problēmām. Eiropas Savienībā (ES) tikai 40 % atkritumu tiek atkārtoti izmantoti, bet lielākā daļa atkritumu tiek izgāzti vai sadedzināti. Ņemot vērā Eurostat datus, situācija Latvijā un Igaunijā nav labāka – atkārtoti izmantoti tiek tikai 20 % atkritumu. ES Septītās vides rīcības programmas ietvaros noteikusi sekojošas prioritātes: samazināt radīto atkritumu daudzumu; uzlabot atkritumu pārstrādes procesus un veicināt to otrreizējo pārstrādi; ierobežot neatjaunojami atkritumu dedzināšanu; pakāpeniski likvidēt atkritumu izgāztuves. Lai realizētu ES atkritumu politiku, kā Latvijai, tā Igaunijai nepieciešams īstenot vairākus soļus, tai skaitā veicināt sabiedrības izpratni par šo problēmu.

Vidzemes plānošanas reģions (VPR) kā vienu no reģiona attīstības prioritātēm ir noteicis dabas kapitāla ilgtspējīgu apsaimniekošanu, kas ietver arī atkritumu pārstrādes un atkārtotas izmantošanas veicināšanu. Lai sasniegtu izvirzīto, VPR īstenos projektu "WasteArt", kurā tiks izmantota laikmetīgā māksla un dažādas citas radošo industriju prakses, lai veicinātu sabiedrības grupu izpratni par ikdienā radīto atkritumu apjomu un tā radītajām problēmām, tādējādi akcentējot atkritumu samazināšanas aktivitāšu un resursu efektīvas izmantošanas nozīmi.  Savukārt izmantojot “Atkritumu audita” pieeju, arī bērnudārzos un skolās tiks rosināta atkritumu samazināšana, šķirošana un pārstrāde.

 

lasīt vairāk...

No šī gada 1. jūnija Cēsīs Vides risinājumu institūta Zinātnes un mākslas centrā “Brūzis” norisināsies starptautiska izstāde “PROM no acīm, PROM no prāta”, kas aicinās pievērst uzmanību mūsdienu pārmērīgajai patēriņa kultūrai un paskatīties uz atkritumiem no cita skatu punkta – kā uz materiālu un resursu nākotnes attīstībai. 24.05.2019


Izvēlēti 14 mākslas projekti, kas piedalīsies kampaņā “NOT out of sight, NOT out of mind” ar mērķi veicināt izpratni par radīto atkritumu apjomu un to atkārtotas izmantošanas iespējām. Mākslas darbi, ko radīs mākslinieki no dažādām pasaules valstīm, nākamo 2 gadu laikā būs apskatāmi 6 Latvijas un Igaunijas mākslas, kultūras un publiskajās telpās.

21.12.2018

Bērnu izglītošana ir nozīmīga, domājot par nākotnes sabiedrības izpratnes un ieradumu veidošanu, tāpēc Vidzemes plānošanas reģions sadarbībā ar nozares ekspertu – Vides izglītības fonda Ekoskolas programmas vadītāju Danielu Trukšānu – izstrādās atkritumu audita metodiku, ar kuras palīdzību 15 Vidzemes plānošanas reģiona izglītības iestādēs audzēkņi kopā ar skolotājiem novērtēs skolās un bērnudārzos radīto sadzīves atkritumu daudzumu un veidu un izvirzīs rīcības situācijas uzlabošanai.

14.12.2018

Vidzemes plānošanas reģions (turpmāk – VPR) kā vienu no reģiona attīstības prioritātēm ir noteicis dabas kapitāla ilgtspējīgu apsaimniekošanu, kas ietver arī atkritumu pārstrādes un atkārtotas izmantošanas veicināšanu. Lai sasniegtu izvirzīto, VPR kopā ar Latvijas un Igaunijas partneriem šoruden sāk īstenot projektu “Otrreizēja atkritumu izmantošana, pielietojot mākslu un amatniecību” jeb  “WasteArt”, kurā ar mākslas un citu radošu aktivitāšu palīdzību iecerēts pievērst uzmanību pieaugošā atkritumu daudzuma problēmai un izglītot sabiedrību, jo īpaši bērnus un jauniešus, par atkritumu daudzuma samazināšanu, atkārtotu izmantošanu un pārstrādi.

22.11.2018

Vides risinājumu institūts sadarbībā ar partneriem no Igaunijas un Latvijas, tostarp Vidzemes plānošanas reģionu, izsludina mākslas projektu konkursu “NOT out of sight, NOT out of mind” māksliniekiem, dizaineriem, arhitektiem un citiem radošo industriju pārstāvjiem. Lai vēstītu par patērētāju sabiedrības radīto atkritumu apjomu, to izraisītajām problēmām un atkārtotas izmantošanas iespējām, mākslinieki līdz 15. novembrim aicināti pieteikt projektus dažādās disciplīnās – vizuālā, audio-vizuālā māksla, tēlniecība, fotogrāfija, grafiskais dizains, arhitektūra, performanču māksla u. c.

29.10.2018

Piektdien, 2018. gada 2. novembrī, Vidzemes plānošanas reģions aicina piedalīties pirmajā "WasteArt" atvērtajā darbseminārā, kas norisināsies Dabas un tehnoloģiju parkā "URDA" Daibē. Seminārā  izglītojošās darbnīcās un lekcijās varēs attīstīt ideju par atkritumu audita ieviešanu skolās un bērnudārzos, uzzināt par mākslas un komunikācijas kampaņu par atkritumu samazināšanu un atkārtotu izmantošanu, kā arī piedalīties ekskursijā jaunatklātajā kompleksā "URDA".

18.10.2018

Notikumi

«Jūnijs 2019»
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930