Arhīva kalendārs

« July 2020 »
MonTueWedThuFriSatSun
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Kokle skan cauri laikiem. Kokle ir saikne ar sevi un savām saknēm, ļaujot saklausīt mūžības elpu laikā, vietā un telpā. Lai radītu iespēju ikvienam interesentam – gan iesācējiem, gan lietpratējiem, padziļināti iepazīt un apgūt kokles spēli, Valmieras Kultūras centrs ar Vidzemes plānošanas reģiona un Valsts Kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu īstenos projektu “Gara gaisma”.

Projektā “Gara gaisma” norisināsies atvērtās radošās dienas – kokles instrumenta diena, kokles spēles diena un dziedāšanas diena. Kokles instrumenta dienas radošajās darbnīcās kopā ar kokļu meistariem varēs uzzināt visu par kokļu veidiem, darināšanu, materiāliem, stīgām, skaņošanu un remontēšanu. Radošās kokles spēles meistarklasēs dalībnieki attīstīs un izkops koklēšanas prasmes, savukārt tradicionālās dziedāšanas meistarklasēs strādās ar elpošanas, dikcijas un dziedāšanas tehnikām. 

Foto: Valmieras Kultūras centra arhīvs

Pirmā, kokles spēles meistarklase, norisināsies 9. augustā no plkst. 11.00 līdz plkst. 12.30 un no plkst. 13.30 līdz plkst. 15.00 Valmieras Kultūras centrā. Pēc meistarklases, plkst. 16.00 dalībnieki vienosies kopīgā saspēlē - koncertā. Ikvienu, kurš vēlas piedalīties kokles meistarklasē, līdz 3. augustam lūdzam aizpildīt pieteikuma anketu: https://forms.gle/cwdp277yhdwXk3sr8. Nākamās meistarklases notiks 16. augustā (kokles instrumenta diena) un 13. septembrī (tradicionālās dziedāšanas meistarklases).

Tāpat projektā “Gara gaisma” tiks uzņemts video “Gauja tecēj’ skanēdama”, kurā uz latviešu tautas dziesmu pamata kokles spēles meistare Zane Sniķere veidos stilizētu tautasdziesmas apdari par Gauju, dabas skaistumu un tēvu zemes mīlestību. Meistarklašu darba augļus varēs baudīt Etno kokļu kopas koncertos, atsākot jauno sezonu.

Meistarklases notiek, pateicoties Latvijas valsts mežu un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstītās Vidzemes kultūras programmas 2020 atbalstam.

Informāciju sagatavoja:
Līga Tarbuna
Valmieras Kultūras centra
sabiedrisko attiecību vadītāja
Mob. tel.: 28382051
liga.tarbuna PIE valmiera PUNKTS lv

Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejs aicina baudīt 3. Starptautisko mākslas festivālu „Divi Jūliji”, kas notiks no 2020. gada 3. līdz 8. augustam Gulbenē. Festivāls veltīts Latvijas lietišķās mākslas meistariem Jūlijam Maderniekam (1870-1955) un Jūlijam Straumem (1874-1970), kuru dzimtās mājas ir Gulbenes pusē. Madernieks un Straume ir izcili 20. gs. dizaineri un tekstilmākslinieki.

Festivāla ietvaros 8. augustā ikviens interesents aicināts izzināt dažādas radošās tehnikas, piedaloties darbnīcās:

 

Pie muzeja Klēts, Klēts ielā 4

  • Aušanas meistarklase uz Viļumsona stellēm, Madernieka rakstu interpretācija un izaušana, vada Inese un Ilze Mailītes (SIA “Mailīšu fabrika”)
  • Meistardarbnīca “Dzijas krāsošana dabas krāsvielās”, vada Daina Ieviņa, TLMS “Avots”

Parkā pie Sarkanās pils, Parka ielā 10

  • Dzintara mezglošanas meistarklase, vada Ilze Vainovska, lietišķās mākslas meistare, zīmola “Noķerts Liepājā” vadītāja
  • Papīra un auduma apdrukas darbnīca, izmantojot spiedogus, kuri veidoti pēc Madernieka zīmējumiem, dalībniekiem būs iespēja pašiem radīt un saņemt savā īpašumā oriģinālus ietinamos papīrus un apdrukātus auduma dvielīšu, vada tekstilmāksliniece Baiba Vaivare
  • Cianotipija – īpašas fototehnikas darbnīca, izmantojot saules gaismu, linogriezuma tehnikas darbnīca, kas piemērota Madernieka rakstu, burtu un grafiku interpretācijai un apdruku gatavošanai un citas radošas aktivitātes. Abas darbnīcas nodrošina “Radošā apvienība “Piektā māja”” sadarbībā ar Gulbenes Mākslas skolu
  • Porcelāna muzeja meistardarbnīca – flīžu dekorēšana ar Madernieka ornamentiem
  • Filcēšanas darbnīca, vada Dace Rudzīte, filcēšanas meistare no Lubānas

Aktivitātes notiek, pateicoties Latvijas valsts mežu un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstītās Vidzemes kultūras programmas 2020 atbalstam.

Informāciju sagatavojusi:
Ilze Vanaga
Sabiedrisko attiecību speciāliste
Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejs

Pirmdien, 27. jūlijā, laikrakstā „Latvijas Avīze” un vēlāk arī interneta portālā „LA.LV.” varēs lasīt žurnālistes Anitas Bormanes rakstu par amatierkoru kustību Vidzemē laikā starp Dziesmu svētkiem un Covid-19 krīzes iespaidā, kas tapis Valsts Kultūrkapitāla fonda "Vidzemes kultūras programma 2020" ietvaros, ko finansē VAS "Latvijas valsts meži" un atbalsta Vidzemes plānošanas reģions.

Radīsim atbildes uz jautājumu, kas ir tas īpašais koru kustībā, kas raksturīgs vienīgi Vidzemei, reģionam, kur vēsturiski kārts Dziesmu svētku šūpulis; noskaidrosim specifiskās laikmeta iezīmes, kas šobrīd raksturīgas koru kustībai Vidzemē -  cik aktīvi vērojama paaudžu pārmantojamība un, vai ir pamats apgalvojumam, ka kori kopumā kļūst vecāki; kas notiek ar vīru balsīm; cik ļoti kovidkrīzes laiks ietekmējis dziedātāju noskaņojumu. 

"Noorganizēju dažus mēģinājumus maijā un sajutu, cik ļoti dziedātāji ir noilgojušies pēc kopāsanākšanas. Tomēr bija arī sajūtams, ka cilvēki kādu laiku nav dziedājuši korī," intervijā teic Siguldas koru apriņķa virsdiriģents Jānis Baltiņš. "Arī Vidzemē var novērot, ka ar jauktajiem koriem problēmu nav, bet vīru kori iet mazumā. Kopumā gan visos Latvijas reģionos ir ļoti labi kori, bet Vidzemē to ir proporcionāli vairāk, iespējams, arī pateicoties centriem kā Valmiera, Cēsis, labajai mūzikas izglītībai."

2023. gadā svinēsim skaistus, tradīcijas 150. gadadienai veltītus Vispārējos latviešu Dziesmu un deju svētkus - ir pārliecināts Alūksnes, Gulbenes un Balvu koru apriņķu virsdiriģents Uldis Kokars. Foto: T. Subhankulovs.

"Bija paredzēts, ka tajā marta sestdienā mums Balvos vēl būs vokālo ansambļu skate, tomēr valstī tika izsludināts ārkārtas stāvoklis, un - tad jau neko. Uzskatu - lai kā gribētos dziedāt, būsim atbildīgi, mēģināsim ātrāk tikt šim visam pāri," aicina Alūksnes, Gulbenes un Balvu koru apriņķu virsdiriģents Uldis Kokars.

Informāciju sagatavoja:
A. Bormane.

Meistarklašu mērķis – organizēt Vidzemes jauniešiem īsas, intensīvas radošas, personības pilnveides meistarklases Stāmerienas pilī, balstoties uz pils un tās apkārtnes vēsturi - vokālās kamermūzikas apguvē, fotogrāfijas mākslā, daiļliteratūras runas prasmē, dokumentālo stāstu veidošanā (intervēšanā un stāstīšanā), veidojot izpratni par Romantisma laikmeta kultūras iezīmju pārnesi mūsdienās.

Katrai radošajai meistarklasei, kopīgam procesam, plānotas - divas dienas un viens vakars/nakts, kura rezultātā Stāmerienas pilī notiks “NOSLĒGUMA STUNDA” - performance, koncerts, izstāde un pils leģendu stāsti.

Tā būs jaunu zināšanu apguve, īsa un intensīva pieredze interesantās meistarklasēs neformālā, izcilā vidē ar profesionāliem vadītājiem!

PIESAKIES! Pieteikuma anketa >>> ŠEIT 

Norises datumi

Meistarklase

Dalībnieki

29.-30.augusts

NOSLĒGUMA STUNDA - Romantisma dzejas un prozas lasījumi jauniešu un A.Dzērves izpildījumā - 30.08. plkst. 15:00

ROMANTISMA RETORIKA UN SKATUVES RUNA

 

Vada

AIJA DZĒRVE

  •  16+
  • ir interese par skatuves runas mākslu;
  • vēlme atklāt savu “iekšējo spēku”, balsi utt.;
  • publiskās uzstāšanās prasmes

Pieteikties meistarklasei elektroniski edite.silkena PIE gulbene PUNKTS lv līdz 05.08.2020 atsūtot pieteikuma anketu

26.-27.septembris

NOSLĒGUMA STUNDA - Romantisma fotoizstādes atklāšana, sarunas ar meistarklašu dalībniekiem un vadītāju S.Dikmani - 25.10. plkst.15:00

ROMANTISMA FOTOMĀKSLA

 

 

Vada

SANDRA DIKMANE

  • 14 +
  • ir iepriekšējas zināšanas un pamatiemaņas fotografēšanā ar spoguļkameru;
  • interese par fotomākslas žanriem, stiliem, kompozīciju, izteiksmes līdzekļiem u.c.;
  • Ir savs fotoaparāts – jebkuras markas spoguļkamera, vēlams – dažādi objektīvi, zibspuldze, statīvs, dators

Pieteikties meistarklasei elektroniski edite.silkena PIE gulbene PUNKTS lv līdz 05.09.2020 atsūtot pieteikuma anketu

26.-27.septembris

NOSLĒGUMA STUNDA - Romantisma kamermūzika  Vidzemes jauniešu un S. Krilovas  izpildījumā - 27.09. plkst.15:00

ROMANTISMA VOKĀLĀ MĀKSLA

 

Vada

SABĪNE KRILOVA

  • 18 +
  • ir interese par vokālo mākslu;
  • apgūst vai ir muzikālā izglītība;
  • publiskās uzstāšanās prasmes

 

Pieteikties meistarklasei elektroniski edite.silkena PIE gulbene PUNKTS lv līdz 05.09.2020 atsūtot pieteikuma anketu

30.-31.oktobris

NOSLĒGUMA STUNDA - Romantisma leģendu stāsti Vidzemes jauniešu un I.Lapses izpildījumā - 31.10. plkst.15:00

 

ROMANTISMA LEĢENDAS

 

 

Vada

INGA LAPSE

  • 18 +
    • ir žurnālistikas/literārā (vēstures) pētnieka griba;
    • stāstnieka “gēns’;
    • komunikabli drosmīgi;
    • ar interneta resursu izmantošanas prasmēm;
    • ieteicamas svešvalodu zināšanas

Pieteikties meistarklasei elektroniski edite.silkena PIE gulbene PUNKTS lv līdz 05.10.2020 atsūtot pieteikuma anketu


Meistarklases notiek, pateicoties Latvijas valsts mežu un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstītās Vidzemes kultūras programmas 2020 atbalstam.

Informāciju sagatavojusi:
Edīte Siļķēna
Projektu vadītāja
Attīstības un projektu nodaļa
Gulbenes novada pašvaldība

Lai saglabātu Gaujas plostnieku amata prasmes un popularizētu plosta siešanas tradīciju, kopš 1998. gada biedrība “Gaujas plostnieki” ik gadu organizē plosta siešanu un divu dienu plostnieku ekspedīciju pa Gauju. Šis ir veiksmīgs modelis elementa saglabāšanai mūsdienās, kas ne tikai praktiski uztur Gaujas plostnieku amata prasmes, bet arī sekmē tradīcijas atpazīstamību un novērtējumu sabiedrībā.

Līdz šim plosts ik gadu tika siets pie Spicu tilta maija trešajā nedēļā. Pēc plosta sasiešanas sākās tā pludināšana pa Gauju līdz ceturtās dienas rītā tas tika svinīgi "noarts" Gaujas krastā Strenčos. Šogad plosta siešana norisināsies neierastā vietā un laikā - 1. augustā, Strenčos, Gaujmalā pie lielās peldētavas. Arī plosta sējēji šogad būs citi. Strenču novada domes īstenojamā projekta “Gaujas plostnieku tradīcija” ietvaros tiks rīkota meistarklase, lai plostnieku amata prasmju apgūšanā iesaistītu plašāku interesentu loku. Savukārt, lai veicinātu atpazīstamību un izglītotu sabiedrību par Gaujas plostnieku tradīciju, bijušais kokmateriālu pludināšanas aroda praktizētājs, ilggadējs dabas aizsardzības inspektors Māris Ansis Mitrevics dalīsies ar atmiņu stāstiem un faktiem par plostniecību.

Iepriekš minētās aktivitātes tiks īstenotas ar „Latvijas valsts mežu un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstītās Vidzemes kultūras programmas 2020” finansējumu.

Informāciju sagatavojusi: Madara Ribozola, Plānošanas un attīstības nodaļas tūrisma speciāliste - starptautisko projektu vadītāja, t.: 64715667, e-pasts: tic PIE strencunovads PUNKTS lv